Zamknij

5 niezwykłych atrakcji, które przestały istnieć. Tych miejsc już nie zobaczymy

Redakcja
06.12.2019 16:59
Lazurowe Okno, Malta
fot. Pixabay

Monumentalne, zjawiskowe, niezwykle cenne kulturalnie i historycznie - takie były zabytki i atrakcje, które bezpowrotnie utraciliśmy. Czasami ta ogromna strata była efektem działania sił natury. W wielu przypadkach zawinili niestety sami ludzie. Oto pięć atrakcji, które przestały istnieć. 

Łuk skalny na plaży Legzira, Maroko

Legzira regularnie trafiała do rankingów najpiękniejszych plaż świata. O jej niezwykłości decydowały widowiskowe formacje skalne. Klify na brzegu zostały uformowane przez morskie fale w taki sposób, że utworzył się efektowny łuk.

Legzira - Maroko
fot. Shutterstock

Niestety, ocean cały czas podmywał skały, co doprowadziło do zawalenia się zjawiskowej formacji. Warto wspomnieć, że na plaży pozostał jeszcze jeden, podobny łuk. Nie jest on jednak tak okazały jak ten, który uległ zniszczeniu. 

Lodowiec Chacaltaya, Boliwia

Położony w Andach lodowiec Chacaltaya należał kiedyś do największych atrakcji Boliwii. Miejsce to szczyciło się jednym z najwyżej położonych ośrodków na świecie. Do dzisiaj z tego ogromnego lodowca, liczącego niemal 180 tys. lat, niewiele pozostało. 

Lodowiec Chacaltaya, Boliwia
fot. Shutterstock

Wszystko za sprawą zmian klimatycznych, których ofiarą padło również wiele innych lodowców. Działająca od 1939 roku stacja narciarska właściwie przestała funkcjonować w 2009 roku. 

Lazurowe Okno, Malta

Azure Window, tzw. Lazurowe Okno, przez lata było jedną z najpopularniejszych atrakcji  Malty. Naturalnie stworzony przez fale wapienny most był najchętniej fotografowanym miejscem w kraju. Niestety w 2017 roku ta imponująca formacja, stale poddawana niszczeniu przez wodę morską, zawaliła się. Sceneria, którą tworzyła skała, była często wykorzystywana jako plan filmowy, np. w serialu "Gra o tron".  

Lazurowe Okno
fot. pixabay

Na początku tego roku pojawiły się głosy, aby zastąpić utracone Lazurowe Okno... metalowym "Sercem Malty". Ta 5-poziomowa konstrukcja ma być odwzorowaniem pocztówkowego symbolu Malty.  Wewnątrz ma znaleźć się centrum kulturalno-muzealne. 

Posągi Buddy w Bamianie, Afganistan

Gigantyczne posągi Buddy zostały wykute w skale przez buddyjskich mnichów w VI wieku naszej ery. Największe z figur mierzyły 53 oraz 36 metrów wysokości. Posągi przez stulecia brali na cel kolejni muzułmańscy władcy rządzący terenami dzisiejszego Afganistanu.

Posągi Buddy, Afganistan
fot. Shutterstock

W 2001 roku zniszczenia tych zabytków dokonali Talibowie, którzy w marcu 2001 roku skierowali na posągi ogień artyleryjski. Dzieła zniszczenia dopełniły materiały wybuchowe. Dziś po cennych posągach Buddy pozostały jedynie puste nisze wydrążone w górskim zboczu.

Wodospady Guairá, Brazylia

Wspaniały wodospad Guairá - położony niegdyś na naturalnej granicy Paragwaju i Brazylii -  należał do najpotężniejszych tego typu formacji geologicznych na świecie. Słynął nie tylko ze swej potęgi, ale również ze zjawiskowego piękna, które przyciągało tłumy turystów.

Niestety, w 1982 roku wodospad "zamilkł" na zawsze. Ten niezwykły cud natury padł ofiarą ogromnego przedsięwzięcia inżynieryjnego. W miejscu, w którym niegdyś zachwycało siedem kaskad, dziś można zobaczyć zbiornik retencyjny powstały w efekcie budowy tamy i hydroelektrowni. Zatopiona fasada skalna została wysadzona w powietrze w celu ułatwienia nawigacji statkom. W ten sposób niesamowite wodospady Guairá znikęły na zawsze. 

___

RadioZET.pl/NC