Zamknij

7 miejsc w Krakowie, które warto zwiedzić. Będziecie zaskoczeni

Marta Wilczkowska
26.11.2020 18:00

Nie wiesz, co zobaczyć na wyjeździe do Krakowa? Te 7 miejsc zdecydowanie warto odwiedzić. Jeżeli wybierasz się do Krakowa, koniecznie zapoznaj się z naszą listą punktów godnych zobaczenia.

Kraków
fot. Shutterstock

Kraków to piękne miasto położone w południowej Polsce nad rzeką Wisłą. Jest drugim co do wielkości miastem pod względem liczby mieszkańców. Kraków przyciąga wieloletnią tradycją oraz piękną okolicą, którą z pewnością należy zobaczyć.

Kraków jest jednym z najstarszych polskich miast i jednocześnie prawdziwą "perełką" na terenie naszego kraju. Cieszy się zainteresowaniem zarówno turystów polskich, jak i zagranicznych. O każdej porze roku można spotkać tutaj podróżników podziwiających panoramę Wawelu, spacerujących po Kazimierzu, zapoznających się z historią kościoła Mariackiego czy zaglądających do sklepików w kultowych Sukiennicach. Jakie miejsca warto obejrzeć w Krakowie? Zebraliśmy ich dla was aż 7!

Co warto zobaczyć w Krakowie?

Jako miasto pełne zabytków świetnie sprawdzi się dla tych z was, którzy lubią przenosić się do poprzednich epok. Dzięki świetnie zachowanym kamienicom i rynkom odwzorowuje średniowieczną kulturę. Kraków to jedno z tych miast, których nie należy zwiedzać tylko przez jeden dzień. Ma nam naprawdę wiele do zaoferowania i powinniśmy zostać tu co najmniej 3 dni. To miasto jest prawdziwą gratką dla fanów historii Polski. Jeśli jednak nie jesteś tak zagorzałym wielbicielem historii, nie martw się, również będziesz miał co zobaczyć w Krakowie.

Co warto zobaczyć w Krakowie w jeden dzień?

Zamek Królewski na Wawelu

Ta piękna renesansowa rezydencja królewska, znajduje się na Wzgórzu Wawelskim. Dwupiętrowa budowla posiada bardzo wiele charakterystycznych cech, dlatego trudno będzie wam ją przegapić. Od początków istnienia zamek był wielokrotnie rozbudowywany i odnawiany. Oprócz zamku, na wzgórzu możemy zobaczyć Katedrę Wawelską, która również jest godna naszej uwagi.

Smocza Jama

Jaskinia krasowa, która jest jedną z największych atrakcji turystycznych. W 1972 roku przed jaskinią ustawiono rzeźbę Smoka Wawelskiego. To idealna atrakcja dla dzieci! Bilet wstępu kosztuje tylko 3 złote, dlatego każdy zwiedzający będzie mógł pozwolić sobie na tę atrakcję. Zwiedzanie odbywa się tylko w jednym kierunku, więc należy pamiętać o zachowaniu bezpieczeństwa.

ZOBACZ TAKŻE: Wrocław: co warto zobaczyć? 10 największych atrakcji miasta

Podziemny rynek

Jeśli jesteś jeden dzień w Krakowie, warto zobaczyć podziemny rynek, który znajduje się pod wschodnią częścią płyty Rynku Głównego. Pierwsze prace pod ziemią rozpoczęły się w 2005 roku. Muzeum zostało oficjalnie otwarte w 2010 roku. W podziemiach znajduje się ekspozycja czasowa i stała. Zwiedzający chodzą pod ziemią wokół Sukiennic szklanymi kładkami i schodkami. Dzięki temu mogą podziwiać zachowaną architekturę, która robi duże wrażenie.

Park wodny w Krakowie

Kolejnym miejscem, które warto odwiedzić w Krakowie, jest park wodny. To idealna atrakcja dla małych dzieci. Znajdziecie tam wiele zjeżdżalni, rwącą rzekę czy wyspę piratów. Dorośli również nie będą się nudzić. Dla nich przewidziany został barek wodny, sauna, jacuzzi czy specjalnie wyznaczone tory do pływania.  

Ogród doświadczeń

Jeśli jedziesz na urlop z dzieckiem, koniecznie wybierz ogród doświadczeń, jest to idealne miejsca dla maluchów, które lubią obcować z nowinkami technologicznymi. Organizowane są tu również pikniki naukowe i spotkania z ciekawymi ludźmi. Znajdziemy tu kilkadziesiąt stanowisk, które pokażą nam, jak działa otaczający nas świat. Dzieci będą się świetnie bawić, dlatego warto odwiedzić to miejsce podczas urlopu.

Kopalnia soli w Wieliczce

Jeśli odwiedziliście Kraków, warto udać się do niedaleko położonej Kopalni soli w Wieliczce. Kopalnia soli została wpisana nawet na listę zabytków UNESCO. Kopalnia "Wieliczka" z pewnością jest jednym z ważniejszych zabytków kultury na ziemiach polskich. Rocznie odwiedzana jest przez ponad milion turystów z całego świata. To również tego typu zabytek, który po prostu trzeba zobaczyć. W Wieliczce jest również bardzo dużo atrakcji dla dzieci - znajduje się tu np. "Solilandia", która oferuje odkrywanie baśniowych tajemnic. Kopalnia proponuje nam również zwiedzanie z noclegiem. Ceny biletów zaczynają się od 42 zł do maksymalnie 262 zł.

"MOCAK" Muzeum Sztuki Współczesnej

Masz ograniczony budżet lub nie chcesz wydawać pieniędzy na dodatkowo płatne atrakcje Krakowa? Możesz wybrać się do Muzeum Sztuki Współczesnej, do którego wstęp we wtorki jest bezpłatny. Muzeum zostało otwarte w 2011 roku i z pewnością warto je odwiedzić podczas wizyty w Krakowie. W muzeum oprócz możliwości podziwiania dzieł sztuki możemy również napić się kawy, wypożyczyć książkę w bibliotece lub odwiedzić archiwum. Muzeum stało się również centrum kulturalnym miasta, ponieważ organizowane są tam warsztaty, wykłady edukacyjne czy pokazy filmowe.

loader