Zamknij

Tych atrakcji turystycznych już nie zobaczysz. 7 niezwykłych miejsc, które przestały istnieć

03.02.2022 16:00

Imponujące, zjawiskowe, niezwykle cenne kulturalnie i historycznie – takie były atrakcje i zabytki, które bezpowrotnie utraciliśmy. Czasami taka strata była efektem działania sił natury, w innych przypadkach zawinił sam człowiek.

Łuk skalny na plaży Legzira w Maroku
fot. Shutterstock/ Łuk skalny na plaży Legzira w Maroku

Wiele atrakcji i zabytków, które niegdyś cieszyły się dużą popularnością wśród turystów, przepadły na zawsze. Czasem do zniszczenia dochodziło na skutek działania sił przyrody, z którymi ludzie nie zawsze potrafią sobie poradzić. To jednak niejedyny powód. Do utraty turystycznych perełek dochodziło także na skutek ludzkiego działania lub aktów wandalizmu. Oto 7 znanych miejsc i atrakcji, które przestały istnieć.

Lazurowe Okno, Malta 

Azure Window, tzw. Lazurowe Okno, przez lata było jedną z najpopularniejszych i najchętniej fotografowanych atrakcji Malty. Naturalnie stworzony przez fale most skalny u wybrzeży wyspy Gozo odwiedzały tłumy turystów. Niestety w 2017 roku ta imponująca formacja, stale poddawana niszczeniu przez wodę morską, zawaliła się. Sceneria, którą tworzyła skała, była często wykorzystywana jako plan filmowy, np. w serialu "Gra o tron".

Azure Window Malta
fot. Shutterstock

Na początku 2019 roku pojawiły się głosy, aby zastąpić utracone Lazurowe Okno... metalowym "Sercem Malty". Ta 5-poziomowa konstrukcja miałaby być odwzorowaniem pocztówkowego symbolu Malty, a wewnątrz miałoby znaleźć się centrum kulturalno-muzealne.

Wodospad San Rafael, Ekwador

Wodospad San Rafael, utworzony przez zejście rzeki Coca i położony w otoczeniu dżungli, tworzył jeden z najbardziej spektakularnych krajobrazów w Ekwadorze. Kaskada wody spadała tam z wysokości 150 metrów, czyniąc go najwyższym wodospadem w kraju.

San Rafael - wodospad
fot. Shutterstock

W kwietniu 2020 roku podano, że ten niezwykły cud natury zniknął na zawsze. Eksperci z Ministerstwa Środowiska Ekwadoru podali , że możliwą przyczyną zniknięcia San Rafael było załamanie się dna koryta rzeki w jej górnym biegu. To z kolei spowodowało spłynięcie pod ziemię części wód rzeki zasilającej wodospad. Jednocześnie pojawiły się podejrzenia, że ta deformacja niekoniecznie nastąpiła w sposób naturalny. Niektórzy geolodzy sugerują, że zniknięcie wody może mieć związek z budową na rzece największej hydroelektrowni w kraju.

Brimham Rocks, Wielka Brytania

Formacja Brimham Rocks znajduje się w hrabstwie North Yorkshire w Anglii, około 350 km na północ od Londynu. Miejsce to zasłynęło za sprawą imponujących formacji skalnych odwiedzanych każdego roku przez tłumy turystów.

Brimham Rocks, Anglia
fot. Shutterstock

To niezwykłe miejsce padło niestety ofiarą wandalizmu. W 2018 roku grupa nastolatków zniszczyła jedną ze skał, która liczyła ponad 320 milionów lat. Najpierw wyryli na skale swoje imiona, a następnie ją rozkołysali. To doprowadziło do zsunięcia kamienia z wysokości ponad dziewięciu metrów i roztrzaskania go na kawałki.

Łuk skalny na plaży Legzira, Maroko

Legzira regularnie trafiała do rankingów najpiękniejszych plaż świata. O jej niezwykłości decydowały widowiskowe formacje skalne. Klify na brzegu zostały uformowane przez morskie fale w taki sposób, że utworzył się efektowny łuk.

Legzira - Maroko
fot. Shutterstock

Niestety, ocean cały czas podmywał skały, co doprowadziło do zawalenia się zjawiskowej formacji. Warto wspomnieć, że na plaży pozostał jeszcze jeden, podobny łuk. Nie jest on jednak tak okazały jak ten, który uległ zniszczeniu. 

Punta Ventana, Portoryko

Ta słynna formacja skalna uznawana była za jeden z cudów natury Portoryko i wizytówkę wyspy. Charakterystyczne "okno skalne" znajdowało się w pobliżu miejscowości Guayanilla, na południowym wybrzeżu. Miejsce to nazywano Punta Ventana, Playa Ventana lub po prostu Window Point. Niestety w wyniku trzęsienia ziemi, które nawiedziło Portoryko 6 stycznia 2020 roku, charakterystyczna formacja zawaliła się do wody.

Lodowiec Chacaltaya, Boliwia

Położony w Andach lodowiec Chacaltaya należał kiedyś do największych atrakcji Boliwii. Miejsce to szczyciło się jednym z najwyżej położonych ośrodków na świecie. Do dzisiaj z tego ogromnego lodowca, liczącego niemal 180 tys. lat, niewiele pozostało. 

Lodowiec Chacaltaya, Boliwia
fot. Shutterstock

Wszystko za sprawą zmian klimatycznych, których ofiarą padło również wiele innych lodowców. Działająca od 1939 roku stacja narciarska właściwie przestała funkcjonować w 2009 roku. 

Posągi Buddy w Bamianie, Afganistan

Gigantyczne posągi Buddy zostały wykute w skale przez buddyjskich mnichów w VI wieku naszej ery. Największe z figur mierzyły 53 oraz 36 metrów wysokości. Posągi przez stulecia brali na cel kolejni muzułmańscy władcy rządzący terenami dzisiejszego Afganistanu.

Posągi Buddy, Afganistan
fot. Shutterstock

W 2001 roku zniszczenia tych zabytków dokonali Talibowie, którzy w marcu 2001 roku skierowali na posągi ogień artyleryjski. Dzieła zniszczenia dopełniły materiały wybuchowe. Dziś po cennych posągach Buddy pozostały jedynie puste nisze wydrążone w górskim zboczu.