Zamknij

7 pamiątek, które warto przywieźć z podróży

Nina Czochara
07.12.2017 17:38

Lubisz w czasie wakacji kupować pamiątki? Zobacz, co warto przywieźć z podróży po najpopularniejszych destynacjach turystycznych.

7 pamiątek, które warto przywieźć z podróży
fot. Flickr

Drobny prezent lub po prostu pamiątka pozwalająca powrócić do wyjątkowych chwil wakacyjnych. Oto lista suwenirów, które warto przywieźć z 7 popularnych kierunków turystycznych. 

Olejek różany (Bułgaria)

olejek różany
fot. Fotolia

Róże to tak naprawdę symbol Bułgarii. Tradycja uprawy tych kwiatów sięga tutaj XVII wieku, a powierzchnia pól w słynnej Dolinie Róż to ponad 10 tys. hektarów. Bułgarzy mogą pochwalić się zbiorami rzędu 4-5 ton róż rocznie! Podczas wakacji w Bułgarii trzeba koniecznie kupić olejek różany w eleganckich flakonikach. Ceny tych produktów są niższe niż w Polsce.

Wyroby z korka (Portugalia)

wyroby korkowe
fot. Flickr

Dla krajobrazu południa Algarve bardzo charakterystyczne są dęby korkowe będące źródłem jednego z największych skarbów Portugalii – korka. Dęby uprawia się na ponad 700 tys. hektarów! Właśnie dlatego miejsce to słynie z wyrobów korkowych – do wyboru są m.in. biżuteria, portfele, torebki czy kapelusze. Z korka można kupić nawet pocztówki – warto wysłać jedną z nich do swoich znajomych lub rodziny. 

Oliwa z oliwek (Grecja)

Oliwa z oliwek_pixabay
fot. Pixabay

Mówi się, że oliwa pochodząca z Krety jest najlepszą i najsmaczniejszą w całej Grecji. W sklepach można ją kupić zarówno w małych, ozdobnych butelkach, jak i w dużo większych o pojemności nawet 5 litów! Jeśli poruszamy się po wyspie samochodem, warto zatrzymać się w gospodarstwie przy jednym z gajów oliwnych i tam zrobić zakupy. Taki produkt od lokalnych sprzedawców będzie nie tylko tańszy, ale będziemy również mieli gwarancję, że jest całkowicie naturalny. Doskonały smak jest gwarantowany!

Zestaw do parzenia kawy (Turcja)

Kawa
fot. Fotolia

Tutejsza kawa jest tak znana i ceniona, że wpisano ją na listę UNESCO – Niematerialnego Dziedzictwa Turcji. Sposób jej przygotowania jej znany od dawna – drobno zmielone ziarna wsypuje się do specjalnego tygielka napełnionego wrzątkiem, dodaje cukier i stawia na ogniu. Doskonałą pamiątką z wakacji będzie oryginalny zestaw do parzenia kawy – dzięki niemu można przygotować swoim gościom prawdziwą kawę po turecku. 

Likier z dzikiej wiśni (Chorwacja)

maraschino
fot. Fotolia

Podczas wakacji w Chorwacji, a dokładniej w regionie Dalmacji, warto spróbować lokalnego trunku – Maraschino. To słodki likier wyrabiany z maraski, czyli dzikiej wiśni. Receptura trunku została stworzona przez aptekarzy na początku XVI wieku. Maraschino był ulubionym alkoholem m.in. Napoleona Bonaparte czy cara Mikołaja I. Warto przywieźć kilka butelek trunku do domu – to na pewno pomoże przywrócić „słodkie” wspomnienia z wakacji. 

Książka kucharska (Hiszpania)

Tapas
fot. Flickr

Cała Hiszpania słynie z barów tapas ze smacznymi przekąskami. Każdy z lokalnych barów ma tak naprawdę swoją specjalność – jamón serrano (niewielka kanapka z wędzoną szynką), banderillas (koreczki na wykałaczkach), almendras fritas (smażone migdały) czy papas arrugadas (słynne ziemniaki w mundurkach ugotowane w mocno osolonej wodzie i podawane w sosach mojo rojo oraz mojo verde). Książka kucharska jest doskonałym pomysłem na pamiątkę z wakacji i rozpoczęcie przygody z hiszpańską kuchnią. 

Wino (Włochy)

Wino
fot. Fotolia

Włochy należą do trójki największych producentów tego trunku na świecie. Na Sycylii 2/3 produkcji przypada na wina czerwone, a 1/3 na białe. Sycylijską specjalnością są wina słodkie – Moscato. Bardzo znane są  także wina czerwone – Nero d’Avola i Nerello Mascalese oraz białe odmiany – Grecanico si Sicilia i Inzolia di Samperi. Warto zabrać jedno z nich jako pamiątkę z włoskich wakacji. 

___

RadioZET.pl/NC