Zamknij

Aerofłot chciał uruchomić loty do jednego z krajów UE. Odpowiedź władz nie jest zaskakująca

13.05.2022 08:41
Aerofłot
fot. DANIEL SLIM/AFP/East News

Aerofłot, narodowy przewoźnik Rosji, złożył wniosek do rządu Szwecji o uruchomienie w sezonie letnim bezpośrednich rejsów z Moskwy do Sztokholmu. Szwedzkie władze ten wniosek od razu odrzuciły, nie kryjąc zaskoczenia, że taka propozycja w ogóle została złożona. 

Z powodu licznych sankcji nałożonych na Rosję za inwazję na Ukrainę, Aerofłot ma duży problem z wylotem poza granice kraju. Już pod koniec lutego kraje Unii Europejskiej wprowadziły zakaz korzystania z przestrzeni powietrznej dla rosyjskich linii lotniczych. Rosja odpowiedziała tym samym, zamykając niebo dla europejskich przewoźników.

Teraz Aerofłot szuka jednak sposobu na zwiększenie swojej oferty lotów. Narodowy przewoźnik Rosji złożył nawet specjalny wniosek do rządu Szwecji. Odpowiedź mogła być tylko jedna.

Aerofłot chciał latać do Sztokholmu. Wniosek został odrzucony

Jak informuje portal Aviation24.be, Aerofłot w ostatnim czasie wysłał propozycję do rządu Szwecji o uruchomienie bezpośredniego połączenia między lotniskami Moskwa-Szeremietiewo a portem Sztokholm-Arlanda. Loty, jak podano we wniosku, miałyby ruszyć w sezonie letnim.

Wniosek rosyjskich linii został oczywiście natychmiast odrzucony. 

– Teraz nakładamy sankcje i tym samym wywieramy presję na Rosję podczas trwającego konfliktu – wyjaśnił minister infrastruktury Tomas Eneroth. – Zakładam, że Aeroflot był przygotowany na to, że wniosek nie zostanie zatwierdzony. Jestem zaskoczony, że taki wniosek został w ogóle złożony – dodał.

Eneroth podkreślił przy tym, że cała Unia Europejska stosuje te same zasady i że podobne procesy "odrzucania wniosków" odbywają się w kilku innych krajach europejskich.

ZOBACZ TAKŻE: Wizz Air nie przywróci zawieszonych lotów z Rosji. Jest jednak jeden wyjątek

Aerofłot lata już do Turcji

Przypomnijmy, że podczas gdy wiele państw zamknęło swoje niebo dla rosyjskich samolotów, Turcja postanowiła ożywić ruch lotniczy z Rosją. Władze z Ankary już wcześniej zapowiadały, że nawet 3 mln Rosjan będzie mogło w tym roku zaplanować tureckie wakacje.

Okazuje się, że pierwsze loty na trasie Moskwa-Antalya już zostały zrealizowane. "Tak, to prawda. Samolot Aerofłotu bezpiecznie dzisiaj u nas wylądował" — potwierdził 6 maja rzecznik tureckiego lotniska. 

Aerofłot nie zamierza jednak skupiać się wyłącznie na lotach do Turcji. Jeszcze w maju chce prowadzić regularne loty z Moskwy do Mali na Malediwach. Rejsy mają być realizowane raz dziennie.

Źródło: aviation24.be, Fly4free