Zamknij

Akropol - centralny punkt Aten. Poznaj najważniejsze zabytki Akropolu

26.07.2021
Aktualizacja: 26.07.2021 14:11

Akropol, położony w Atenach na wapiennym wzgórzu o wysokości 70 m, to najważniejsze starożytne miejsce w świecie zachodnim. Poznaj jego historię i najważniejsze zabytki

Akropol - centralny punkt Aten. Poznaj najważniejsze zabytki Akropolu
fot. Shutterstock

Akropol ateński, to symbol zachodniej cywilizacji w jej najwspanialszej postaci, znakomita historia Aten sięga ponad 3000 lat. Miasto rozkwitło w starożytności i było miejscem narodzin Sokratesa, Peryklesa i Sofoklesa. Dziś Ateny to nie tylko relikt swojej chwalebnej przeszłości, ale tętniąca życiem i nowoczesna stolica, w której znajdują się jedne z najważniejszych atrakcji turystycznych kraju.

Akropol – informacje

Akropol mieści się w Atenach jest położony na wapiennym wzgórzu o wysokości względnej 70 m (prawie 157 m n.p.m.). Akropol był centrum starożytnego miasta i funkcjonował jako cytadela w chronionym miejscu na szczycie wzgórza. Akropol to najważniejsze starożytne miejsce w świecie zachodnim. Koronowany przez Partenon, stoi na straży Aten, widoczny z niemal każdego miejsca w mieście. Jego pomniki i sanktuaria z białego pentelijskiego marmuru lśnią w południowym słońcu i stopniowo przybierają miodowy odcień, gdy słońce zachodzi, podczas gdy nocą stoją wspaniale oświetlone nad miastem.
Wędrując po wielu archeologicznych pozostałościach Akropolu, podążasz śladami Sokratesa, Peryklesa i Sofoklesa i odkrywasz cegiełki cywilizacji zachodniej.

Akropol – najważniejsze miejsca do zwiedzania

Odeon Heroda Attyka: teatr z drugiego wieku

Ten starożytny teatr nosi imię Heroda Attyka z Maratonu, który zbudował go ku pamięci swojej żony Regilli w 161 r. Teatr został zaprojektowany z audytorium wpasowanym w naturalne zagłębienie. Półkoliste rzędy siedzeń mogły pomieścić blisko 5000 osób. Orkiestra znajdowała się pierwotnie w okrągłej przestrzeni pośrodku z niską sceną. Pomiędzy widownią a sceną znajdowały się otwarte przejścia dla chóru.

W okresie letnim w teatrze nadal odbywają się występy na żywo. Festiwal Ateny i Epidauros prezentuje klasyczne greckie opery, a także spektakle muzyczne i taneczne, oferując turystom magiczne doświadczenie oglądania ich oryginalnym teatrze.

Brama Beulé

Po przejściu przez strefę wstępu i punkt widokowy na Odeon Heroda Attyka, wchodzisz na teren Akropolu przez bramę Beulé. Te drzwi z czasów rzymskich zostały nazwane na cześć XIX-wiecznego francuskiego archeologa, który je odkrył.

Brama Beulé znajduje się poniżej zachodniej strony Propylaia, majestatycznego wejścia na Akropolu. Brama z dwiema wieżami flankującymi pochodzi z 280 r.p.n.e. i była pierwotnie połączona z Propyleją szerokimi marmurowymi schodami zbudowanymi za panowania cesarza Septymiusza Sewera.

Pomnik Agryppy

Za bramą Beulé, w drodze do Propylaia, natkniesz się na pomnik Agryppy. Ten wysoki, prostokątny, dwukolorowy cokół z marmuru został zbudowany w II wieku p.n.e. dla dobroczyńcy Aten, króla Pergamonu, cudownego starożytnego miasta . Pomnik nosi imię Marka Agryppa, zięcia Augusta.

Propylaia

Propylaia to monumentalne wejście na Akropol. Mnesicles zbudował go między 437 p.n.e. a 432 p.n.e. Jego blask architektoniczny pasuje do Partenonu, z którym jest zrównany. Jest to najwcześniejszy przykład budynku zaprojektowanego w relacji do innego.

Świątynia Ateny

Świątynia Ateny Nike stoi na platformie wznoszącej się na stromym, południowo-zachodnim krańcu Akropolu, na prawo od Proplylaia. Maleńka marmurowa świątynia Pentelic została zaprojektowana przez Kallicratesa i zbudowana około 425 r.p.n.e., a niedawno została odrestaurowana. Mieścił się w nim drewniany posąg Ateny jako Zwycięstwa (Nike), a zewnętrzne fryzy ilustrowały triumfy bitewne Ateńczyków.

Partenon

Partenon uosabia chwałę starożytnej Grecji. Partenon oznacza „mieszkanie dziewicy” i jest poświęcony Atenie Parthenos, bogini ucieleśniającej potęgę i prestiż miasta. Jest to największa świątynia dorycka ukończona w całej Grecji i jedyna zbudowana w całości z marmuru Pentelic. Zakończenie budowy tej świątyni zajęło piętnaście lat.

Posąg Theny Promachos

Posąg Theny Promachos symbolizuje niezwyciężoność Ateńczyków wobec Persów. Bogini w hełmie trzymała w lewej ręce tarczę, a w prawej włócznię.

Erechtejon

Erechtejon to sanktuarium zbudowane na najbardziej świętej części Akropolu. Jego nazwa pochodzi od Erechteusza, mitycznego króla Aten. Mieścił się w nim kulty Ateny, Posejdona i Erechteusza. Erechtejon jest natychmiast rozpoznawalny dzięki sześciu większym niż życie kolumnom dziewic, które podtrzymują jego południowy portyk, zwany Kariatydami. Kariatydy były wzorowane na kobietach z Karyai. Obecnie widoczne kariatydy to odlewy gipsowe. Oryginały znajdują się w Muzeum Akropolu.

Akropol jest i był historycznie centralnym punktem miasta Aten, do tego stopnia, że jest ich synonimem. Ponieważ jest to centralny punkt orientacyjny miasta, jest to jeden z najlepszych punktów widokowych, aby zobaczyć całe Ateny.