Zamknij

Alanya: turecki kurort atrakcji. Co warto zobaczyć i kiedy jechać?

Nina Czochara
21.01.2019 16:09

Alanya to zatłoczone miasto z zachodnioeuropejskim klimatem oraz popularny, tętniący życiem kurort Riwiery Tureckiej. Znajdziemy tu długie i szerokie plaże, egzotyczną roślinność, ciekawe zabytki oraz rozległe, często luksusowe kompleksy hotelowe. Nic dziwnego, że Alanya to tak popularny kierunek wakacyjny wśród Polaków.

Alanya: turecki kurort atrakcji. Co warto zobaczyć i kiedy jechać?
fot. Shutterstock

Alanya jest jednym z najbardziej znanych kurortów turystycznych nad Morzem Śródziemnym w regionie Riwiery Tureckiej. Od strony lądu miejscowość otoczona jest majestatycznymi górami Taurus, co sprawia, że widoki są tutaj naprawdę urzekające. Samo miasteczko ma bardzo bogatą historię – zostało założone w II w. p.n.e., w czasach rzymskich stanowiło siedzibę piratów, a następnie rezydencję tureckiego sułtana. Obecnie to nowoczesny kurort słynący z bogatego życia nocnego i szerokiej oferty hotelowej skierowanej do rodzin. Podpowiadamy, co warto zobaczyć w Alanyi i kiedy warto jechać.

Zabytki i atrakcje Alanyi

1. Twierdza Kalesi

Spośród historycznych budowli z całą pewnością warto odwiedzić zamek Kalesi. Ta imponująca twierdza, chociaż powstała już w czasach hellenistycznych, swą dzisiejszą formę zawdzięcza sułtanowi Alaeddinowi Keykubadowi, pod którego panowaniem w XIII wieku Alanya przeżywała okres największego rozwoju. Zamek usytuowany na wysokości około 250 m n.p.m., na cyplu, w trudno dostępnym miejscu, stanowił bardzo dobrze chronioną twierdzę. 

Alanya
fot. Shutterstock

W obrębie murów twierdzy Kalesi znajduje się wiele zabytków, m.in. bizantyjska kaplica, stocznia i słynna Czerwona Wieża zbudowana w XIII wieku i będąca wizytówką Alanyi. Obecnie zamek jest największą turystyczną atrakcją miasta. Na miejsce można dotrzeć pieszo (ok. 30-minutowy spacer) lub podjechać autobusem.

2. Czerwona Wieża w Alanyi

Kızıl Kule, czyli Czerwona Wieża, jest tak naprawdę symbolem Alanyi widniejącym w herbie miasta. Pięknie położona przy porcie budowla, stanowi charakterystyczny punkt orientacyjny oraz cel odwiedzin wielu wczasowiczów. Wieża została zbudowana w XIII wieku i stanowiła istotny element fortyfikacji obronnych miasta. Dopiero w XX wieku, po gruntownej renowacji, stała się atrakcją turystyczną. 

Warto wybrać się na sam szczyt wieży (prowadzi tam 85 kamiennych schodów), skąd roztaczają się przepiękne widoki na Alanyę oraz Morze Śródziemne.

3. Plaża Kleopatry

W zachodniej części kurortu (niedaleko zamku Kalesi) rozciąga się słynna, 3-kilometrowa plaża Kleopatry – jedna z najpopularniejszych na wybrzeżu Riwiery Tureckiej. Według legendy właśnie tutaj zażywała kąpieli egipska królowa. Miejsce to oferuje piaszczysty odcinek wybrzeża z krystalicznie czystą wodą. Na wschód od cypla z twierdzą znajduje się rozległa zatoka z plażą Keykubat – w sezonie trzeba przygotować się na dużą liczbę wypoczywających.

Plaża Kleopatra
fot. Shutterstock

ZOBACZ TAKŻE: Bodrum. Odkrywamy najpiękniejszy kurort Turcji Egejskie 

4. Bazar w Alanyi

Podczas pobytu w Alanyi obowiązkowo trzeba odwiedzić lokalne bazary, na których można kupić świeże owoce, sery, słodycze i inne produkty spożywcze. Nie brakuje też stoisk z pamiątkami i ubraniami – najczęściej podróbkami droższych marek. Warto targować się ze sprzedawcami – można wynegocjować naprawdę dobrą cenę. 

Aby poczuć prawdziwy klimat tureckiego bazaru, warto wybrać się na największy i najsłynniejszy targ w Alanyi. Cuma Pazar, czyli po prostu Bazar Piątkowy, odbywa się zgodnie z nazwą w każdy piątek w centrum miasta, po północnej stronie Atatürk Bulvarı.

5. Jaskinia Dim

W okolicach Alanyi znajdziemy imponujące jaskinie lądowe. Jedną z najciekawszych jest jaskinia Dim – druga co do wielkości w Turcji, położona na zboczu góry Cebel-i Reis, należącej do pasma gór Taurus. Okalana stalaktytami i stalagmitami skrywa na swym dnie niewielkie jeziorko. Wejście do groty znajduje się na wysokości 232 metrów n.p.m. Szacuje się, że jaskinia Dim ma około miliona lat – dla turystów udostępniono ją od 1998 roku.

Jaskinia Dim
fot. Shutterstock

6. Jaskinia Damlataş

Ta jaskinia kryje się w zachodniej części półwyspu i dostępna jest od strony plaży Kleopatry. Ze względu na kapiącą ze stalaktytów wodę nadano jej nazwę Damlataş, co oznacza „Kapiący Kamień”. Szacuje się, że powstałe we wnętrzu groty formy nacieków pochodzą sprzed 15 tysięcy lat. Jaskinia zasłynęła za sprawą swoich właściwości leczniczych. Ze względu na panujący w środku mikroklimat miejsce to polecane osobom ze schorzeniami astmatycznymi.

Pogoda w Alanyi. Kiedy warto jechać?

Riwiera Turecka jest tak naprawdę całorocznym kierunkiem wakacyjnym. Najwyższych temperatur można spodziewać się w szczycie sezonu letniego – w lipcu i sierpniu temperatury mogą sięgać powyżej 35˚C w ciągu dnia i ok. 23˚C nocą. Temperatura wody jest bardzo „kusząca” – ok. 25˚C. 

Osoby, które nie lubią bardzo wysokich temperatur i oprócz plażowania chcą również nieco pozwiedzać, mogą wybrać się do Analyi w kwietniu (ok. 21˚C) oraz maju (średnio 25˚C) – w tym okresie ceny wakacji są zdecydowanie niższe niż w szczycie sezonu. Wiele osób decyduje się na Turcję również w październiku – można wówczas odetchnąć od upałów panujących we wcześniejszych miesiącach i skusić się na zwiedzanie atrakcji w sąsiednich miastach.

Pogoda w Alanyi: średnie temperatury
• Kwiecień – 21°C
• Maj – 25°C
• Czerwiec – 30°C
• Lipiec – 34°C
• Sierpień – 34°C
• Wrzesień – 31°C
• Październik – 26°C

Przeczytaj także:

• Kapadocja – w krainie baśniowych krajobrazów

Side w Turcji: tam, gdzie wypoczywała Kleopatra 

• Antalya to ulubiony kierunek wakacyjny Polaków. Odkrywamy najciekawsze atrakcje i plaże