Zamknij

Alarm pożarowy na pokładzie PLL LOT. Samolot musiał awaryjnie lądować w Sofii

28.06.2022 10:39
LOT samolot
fot. Michał Adamowski/Reporter/East News

Samolot należący do Polskich Linii Lotniczych LOT musiał awaryjnie lądować w stolicy Bułgarii, Sofii. Na pokładzie maszyny pasażerskiej, Boeinga 737, pojawił się alarm pożarowy. Piloci podjęli decyzję o lądowaniu na najbliższym lotnisku.  

Do niebezpiecznego zdarzenia doszło w poniedziałek (27 czerwca) podczas lotu z Tel Awiwu do Warszawy. Na pokładzie wyświetlił się alarm informujący o możliwym zadymieniu. Zgodnie z procedurami kapitan maszyny PLL LOT podjął decyzję o lądowaniu na najbliższym dostępnym lotnisku, czyli w tym przypadku w Sofii.

Awaryjnie lądowanie samolotu PLL LOT. Zadymienie na pokładzie

Informację dotyczącą awaryjnego lądowania w stolicy Bułgarii potwierdził rzecznik prasowy LOT-u Krzysztof Moczulski. Jak wyjaśnił, w samolocie wyświetliła się sygnalizacja możliwego zadymienia luku bagażowego. Konieczne było awaryjne lądowanie. 

Po tym, jak maszyna znalazła się na płycie lotniska w Sofii, okazało się, że był to fałszywy alarm. Z informacji przekazanych przez rzecznika PLL LOT wynika, że nie było żadnego zadymienia, a winne było złe wskazanie przyrządów. Mimo tego samolot musiał zostać w Bułgarii.

Pasażerowie zakłóconego rejsu nie mogli kontynuować podróży do Warszawy tą samą maszyną, jednak udostępniono dla nich inne połączenia narodowego przewoźnika. 

Utrudnienia w wakacje. LOT odwołuje rejsy

Od kilku tygodniu na wielu lotniskach w Europie panuje ogromny chaos, a pasażerowie muszą liczyć się z gigantycznymi kolejkami, licznymi opóźnieniami i odwołanymi lotami. Jest to efekt braków kadrowych przy jednoczesnych strajkach pracowników linii oraz portów lotniczych. Z ogromnymi problemami zmagają się m.in. lotniska w Londynie czy Schiphol w Holandii.

Właśnie dlatego PLL LOT podjęły decyzję o wstrzymaniu części połączeń. Jak informuje portal "Wprost", anulowane zostały wybrane rejsy do Amsterdamu w dniach: 3-4.07, 12-13.07, 28.07, 29.07, 31.07, 1.08, 4.08, 15-16.08, 22.08, 25.08 oraz 27-29.08. Odwołano także część lotów do Londynu w dniach 9.07–11.09.

Polskie Linie Lotnicze LOT zaznaczyły jednak, że w podanych terminach anulowano po jednym rejsie dziennie. Wyjaśniono przy tym, że mniejsza liczba połączeń wynika z "ograniczenia operacyjnego portów lotniczych".

Źródło: Polskie Radio, Wprost