Zamknij

Albania – co warto zobaczyć? 8 największych atrakcji

18.05.2022
Aktualizacja: 18.05.2022 15:21
Pogradec i Jezioro Ochrydzkie, Albania
fot. Shutterstock/ na zdj. miasto Pogradec i Jezioro Ochrydzkie

Albania z roku na rok staje się coraz popularniejszym kierunkiem wakacyjnym. Nie bez powodu, bo to kraj pełen atrakcji, zabytków i ciekawych krajobrazów. Gjipe i „Niebieskie oko” uwodzą naturalnym pięknem. Berat zachęca orientalnym klimatem. Butrinti przyciąga starożytnymi ruinami. A Jezioro Szkoderskie kusi miłośników przyrody. Co jeszcze warto zobaczyć w Albanii? Podpowiadamy. 

Albania, oblewana wodami Morza Adriatyckiego i Jońskiego, przyciąga coraz większą liczbę turystów.  Dla wielu podróżników kraj ten jest kwintesencją Bałkanów ze swoim śródziemnomorskim klimatem, plażami oraz wiecznie żywą Tiraną. To jednocześnie państwo wielu paradoksów, których nie da się nie zauważyć podczas pobytu w tym miejscu. Planujesz wakacje w Albanii i zastanawiasz się, co warto tam zobaczyć? Oto 8 najciekawszych atrakcji i miejsc.

Kanion Gjipe w Albanii

Kanion Gjipe to jeden z cudów natury Albanii. Ma około 800 metrów długości i jest niezwykle popularny wśród miłośników wspinaczek. U wylotu kanionu znajduje się przepiękna plaża o tej samej nazwie – Gjipe. Krystalicznie czysta woda, podwodne jaskinie i bajeczne wybrzeże zachęcają do kąpieli.

Gjipe - Albania
fot. Shutterstock

Ci, którym znudzi się wypoczynek na słońcu, mogą wybrać się na wyprawę po dolnych partiach kanionu. Warto pamiętać, że miejsce to nie jest dostępne dla samochodów. Z najbliższego parkingu (niedaleko ruin monastyru św. Teodora) trzeba iść skalistą ścieżką około 2,5 km. Ale zdecydowanie warto!

Berat – "miasto tysiąca okien"

Co jeszcze warto zobaczyć w Albanii? Berat, czyli "miasto tysiąca okien" nazywane tak za sprawą charakterystycznej architektury oraz niesamowitego położenia na stoku wzgórza, co tworzy jedyny w swoim rodzaju krajobraz. Miasto, założone jeszcze w czasach starożytnych, zadziwia niezwykłymi zabytkami. Można zobaczyć tu liczne cerkwie, meczety, katedry oraz średniowieczną twierdzę.

Berat_Albania
fot. Fotolia

Berat jest swoistym muzeum pod gołym niebem oraz jedną z perełek Albanii na liście UNESCO. To jeden z obowiązkowych punktów na turystycznej mapie Albanii. 

Niebieskie oko w Albanii

Niebieskie oko w Albanii to miejsce naprawdę magiczne. Syri i Kalter, jak brzmi oryginalna nazwa źródła, jest tak naprawdę wypływającym z głębi ziemi strumieniem, który daje początek rzece o nazwie Bistrica. Dzięki różnicy poziomów woda mieni się tysiącami odcieni błękitu – od mocnego granatu po rozbielony turkus. Źródło, podziwiane z góry, przypomina wielkie, niebieskie oko – stąd też wzięła się jego nazwa.

Błękitne Oko
fot. Shutterstock

Butrinti – albańska perła UNESCO

Butrini to starożytna osada i stanowisko archeologiczne na południu Albanii, przy granicy z Grecją. To właśnie tutaj archeolodzy odkryli liczne zabytki z epoki rzymskiej, które od 26 lat figurują na liście UNESCO. W 2002 roku na terenie wokół wykopalisk ustanowiono Park Narodowy Butrint. Na miejscu można zobaczyć pozostałości murów obronnych, starożytny amfiteatr z III wieku p.n.e., ruiny łaźni rzymskich oraz XIV-wiecznego zamku weneckiego.

Butrinti
fot. Shutterstock

Gjirokastër – miasto na wzgórzu

To kolejne miejsce widniejące na liście UNESCO. Gjirokastër, zwane „miastem tysiąca schodów”, położone jest na bardzo stromym wzgórzu. Charakterystycznym elementem krajobrazu miasta są kamienne domki z grafitowymi dachami, zbudowane w XVII wieku. Nad Gjirokastër króluje stara, średniowieczna twierdza rozbudowana przez Turków osmańskich.

Gjirokastër, Albania
fot. Shutterstock

Jezioro Szkoderskie – klejnot Albanii

Miłośnicy przyrody powinni koniecznie pojechać nad Jezioro Szkoderskie, położone na granicy Albanii z Czarnogórą. Tam właśnie gromadzi się kilkadziesiąt gatunków ptaków, w tym m.in. pelikany, kormorany, czaple czy ibisy.

Jezioro Szkoderskie
fot. Shutterstock

Wizytę w tym regionie warto połączyć z krótkim wypadem do miasta Szkoder, znajdującego się właśnie Albanii. Niedaleko, na powierzchni 80 km kwadratowych, rozciąga się Park Narodowy Doliny Valbony. To wspaniałe miejsce na wędrówki po albańskiej stronie Gór Przeklętych.

Kruja w Albanii

To malownicze miasteczko, ze względu na swoją niezwykłą historię oraz urok, nazywane jest potocznie "albańskim Krakowem". Kruja znajduje u stóp góry Sarisalltikut, na wysokości 600 m n.p.m., w odległości ok. 30 km od stolicy - Tirany. To jedna z najsłynniejszych miejscowości turystycznych w centralnej Albanii.

Kruja - Albania
fot. Shutterstock

Wśród najcenniejszych zabytków miasta trzeba wymienić zamek w Krui, czyli średniowieczną twierdzę, która została w znacznym stopniu rekonstruowana. Droga do zamku prowadzi przez drewniany turecki bazar pełen kramów z lokalnymi pamiątkami.

Jezioro Ochrydzkie 

Jezioro Ochrydzkie, wraz z otaczającym je regionem, od 1979 roku widnieje na liście UNESCO. To najstarsze jezioro w Europie i najgłębsze na całych Bałkanach. Na jego brzegach zachowało się wiele średniowiecznych zabytków (głównie w macedońskiej części wybrzeża). Przez środek akwenu przebiega linia graniczna między Macedonią a Albanią.

Jezioro Ochrydzkie
fot. Shutterstock

Miejsce to zachwyci nie tylko wielbicieli pięknych widoków i plażowania, ale równie miłośników aktywnego wypoczynku oraz zwiedzania. Największą albańską miejscowością zlokalizowaną nad Jeziorem Ochrydzkim jest Pogradec.