Zamknij

Albania: bałkański kraj kontrastów i kolorów

19.05.2022
Aktualizacja: 19.05.2022 15:18
Saranda, Albania
fot. Shutterstock

Albania, oblewana wodami Morza Adriatyckiego i Jońskiego, stanowi naturalną granicę między Wschodem a Zachodnią Europą. Dla wielu podróżników jest kwintesencją Bałkanów ze swoim śródziemnomorskim klimatem, plażami, zabytkowymi twierdzami, starożytnymi ruinami oraz wiecznie żywą Tiraną. To jednocześnie, co podkreśla wielu, kraj prawdziwych paradoksów.

Albania położona jest w południowa-wschodniej Europie, na Bałkanach. Graniczy z Grecją, Czarnogórą, Macedonią i Kosowem. Kraj ten z roku na rok staje się coraz popularniejszym kierunkiem na urlop. Kuszą dziewicze krajobrazy, miasteczka wpisane na listę UNESCO oraz ciągnące się w nieskończoność wybrzeże. Nie można zapomnieć też o 300 słonecznych dniach w roku i stosunkowo niskich cenach.

Z czego słynie Albania i kiedy warto zaplanować tam wakacje? Podpowiadamy. 

Riwiera Albańska, czyli słoneczne wybrzeże

To zdecydowania piękniejsza część albańskiego wybrzeża. Słynie zarówno jako centrum życia nocnego Albanii, jak i miejsce wypoczynku na fantastycznych plażach. Największym kurortem riwiery jest Saranda – głośna, tętniąca życiem, z piękną promenadą wysadzaną palmami. Duże wrażenie robi tutejsza zatoka otoczona stromymi, wapiennymi klifami oraz porośnięta winnicami i plantacjami cytrusów. To właśnie stąd można podziwiać zieloną, grecką wyspę Korfu! W pobliżu znajdują się też masywy górskie zachęcające miłośników pieszych wędrówek. Nie brakuje żwirowych plaż z krystalicznie czystą wodą Morza Jońskiego.

Ksamil_Albania
fot. Shutterstock

Nieco dalej, na południe, znajduje się miasteczko Ksamil. Przytłaczać może nieco liczba i wygląd powstałych tutaj hoteli (o dziwnych kształtach i żywych kolorach), ale absolutnie nie można się zniechęcać, ponieważ tutejsze plaże są naprawdę olśniewające – ze złocistym piaskiem, lazurową wodą i zielonymi wysepkami. Najpopularniejsza jest plaża Bora Bora. Nic dziwnego, że to właśnie tutaj ściągają turyści spragnieni niemal rajskiego wypoczynku.

Tirana – stolica paradoksu

To największe miasto Albanii, położone nad trzema rzekami, oraz stolica kraju. Tirana jest swoistą mieszanką różnych tradycji, kultur, religii. To „stolica paradoksu”, jak mówią niektórzy. I rzeczywiście można odnieść takie wrażenie, spacerując ulicami miasta.  Z jednej strony architektura reprezentująca styl włoski, z drugiej socjalistyczne budynki. Jest też XVIII-wieczny meczet Ethen Bey, ratusz, a niedaleko gwarny bazar wypełniony kolorowymi owocami, parki i ogród botaniczny oraz kluby wypełnione tłumem młodych ludzi.

Tirana
fot. Fotolia

Zszokować może też nieco wygląd placu imienia bohatera narodowego, Skanderbega, oraz jego okolice – uliczki z kolorowymi fasadami, tęczowe wstęgi, fioletowe kropki czy ogromny mural przedstawiający drzewo. Jest to zresztą zasługą byłego burmistrza oraz lokalnego artysty, Ediego Ramy, który wpadł na pomysł, aby kolorem i parkami ożywić zniszczone, poszarzałe dzielnice stolicy.  

Albania i perełki UNESCO

Albania to również przepiękne miasta świadczące o bogatej historii kraju i wyróżnione przez UNESCO. Jednym z najstarszych miast w Albanii jest Berat. Założone w IV wieku przed naszą erą, zachwyca charakterystyczną lokalizacją na stoku wzgórza i niezwykłą architekturą, za sprawą której przylgnęło do niego określenie „miasto tysiąca okien”. Miasto jest niezwykłym muzeum pod gołym niebem – zobaczymy tu liczne cerkwie, meczety i zabytkowe budowle.

Warto zobaczyć też Butrinti – starożytne miasto i stanowisko archeologiczne z czasów Bizancjum, położone między jeziorem a morzem, przy granicy z Grecją. Ślady dawnej świetności miasta można podziwiać do dzisiaj – chociażby doskonale zachowany amfiteatr, łaźnie rzymskie i zamek wenecki. W 2002 roku na terenie wokół wykopalisk ustanowiono Park Narodowy Butrint.

Nie można pominąć Gjirokastër, które w całości znajduje się na stoku wzgórza (z wąskimi i stromymi uliczkami), przez co nazywane jest „Miastem Tysiąca Schodów”. Charakterystycznym elementem krajobrazu są kamienne domki starówki pokryte szarymi łupkami. Nad Gjirokastër króluje stara, średniowieczna twierdza rozbudowana przez Turków osmańskich.

Pogoda w Albanii. Kiedy warto jechać?

To zależy oczywiście od tego, czy chcemy się nastawić na bardziej aktywny czy leniwy wypoczynek. Dla miłośników zwiedzania polecanym okresem jest wiosna (w maju, ok. 21°C) lub jesień (we wrześniu, ok. 25°C). W lipcu i sierpniu, w głębi lądu, temperatura często przekracza 40°C, co może przeszkadzać podczas wielogodzinnego zwiedzania czy wspinaczek górskich, ale z pewnością spodoba się wielbicielom plażowania. Jeśli chodzi o temperaturę wody, to najcieplejsza jest w szczycie sezonu (lipiec-sierpień) – ok. 23°C.

Pogoda Albania: średnie temperatury w ciągu dnia

• Kwiecień – 17°C 
• Maj – 21°C
• Czerwiec – 25°C
• Lipiec – 29°C
• Sierpień – 28°C
• Wrzesień – 25°C
• Październik – 21°C 

Albania: waluta, bezpieczeństwo, loty

Powierzchnia: 28 748 km2
Stolica: Tirana
Ludność: ponad 3 mln mieszkańców
Waluta w Albanii: lek albański (ALL); Do Albanii najlepiej zabrać euro i wymienić na leki (1 euro = ok. 126 leków)
Komunikacja w Albanii:
W kraju między większymi miastami kursują autobusy. Można skorzystać również z minibusów, które wprawdzie dojeżdżają do wielu miejsc i są szybsze, ale trzeba poczekać na komplet pasażerów. Przejazd z Tirany do Beratu kosztuje ok. 6 euro.
Loty do Albanii:
Z Warszawy do Tirany można polecieć bezpośrednio linią LOT lub Wizz Air. Ceny biletów można złapać za około 500 zł w obie strony. Dostępne są też rejsy z przesiadkami. 
Samochodem do Albanii. Najkrótsza droga wiedzie przez Słowację, Węgry, Serbię, Macedonię (z Warszawy to niemal 2000 km).
Przepisy wjazdowe:
Polacy mogą wjeżdżać na teren Albanii na podstawie dowodu osobistego. Paszport czy wiza nie są wymagane. Na terytorium kraju można przebywać do 90 dni. Aby przedłużyć swój pobyt, należy zgłosić się do Urzędu Imigracyjnego z ważnym paszportem.
Bezpieczeństwo w Albanii: Należy zachować ostrożność ze względu na coraz częściej występujące kradzieże. Do miejsc szczególnie niebezpiecznych można zaliczyć górskie tereny północnej Albanii. MSZ zaleca, aby w tych rejonach poruszać się w większych grupach z lokalnych przewodnikiem, nie nocować pod namiotami i nie zbaczać z wytyczonych szlaków.