Zamknij

Albania znosi wszystkie obostrzenia przed wakacjami. Likwiduje m.in. obowiązek noszenia masek

27.04.2022 14:44

Dobra wiadomość dla wszystkich osób, które tegoroczny urlop letni planują spędzić w Albanii - tamtejsze władze właśnie zapowiedziały zniesienie kolejnych obostrzeń. Sprawdź, jakie restrykcje już niebawem zostaną zlikwidowane.

Albania znosi wszystkie obostrzenia przed wakacjami. Likwiduje m.in. obowiązek noszenia masek
fot. SHUTTERSTOCK

W ostatnim czasie wiele krajów na świecie zniosło większość obostrzeń wprowadzonych w walce z pandemią koronawirusa. Na taki krok zdecydowały się m.in. Argentyna, Chile, Tajlandia oraz Szwajcaria, która zlikwidowała wszystkie restrykcje covidowe. Teraz z kolei w ich ślady idzie kolejne państwo - tym razem Albania. Tamtejszy rząd w związku ze zbliżającym się wielkimi krokami sezonem wakacyjnym zdecydował o zniesieniu wszystkich obostrzeń obowiązujących w kraju.

Albania znosi wszystkie obostrzenia przed wakacjami. Co się zmieni?

Nowe przepisy zaczną obowiązywać wraz z początkiem maja. Zgodnie z nimi od niedzieli zniesione zostaną wszystkie restrykcje krajowe wprowadzone w związku z pandemią koronawirusa.

Oznacza to, że noszenie masek ochronnych nie będzie już wymagane w pomieszczeniach zamkniętych oraz na zewnątrz, gdy nie jest możliwe zachowanie dystansu społecznego zgodnie ze standardową odległością 2 metrów. Wznowiona zostanie również działalność klubów nocnych (obecnie tego typu miejsca mogą być czynne wyłącznie do godziny 23:00).

Ponadto zlikwidowany zostanie limit osób mogących wziąć udział w zgromadzeniach na zewnątrz - teraz dozwolone są jedynie spotkania do maksymalnie 50 uczestników.

Zobacz także: Paszporty covidowe ważne bezterminowo. Minister zdrowia podał jeden warunek

Dla wszystkich turystów, niezależnie od tego z jakiego kraju podróżują, zniesione zostaną restrykcje wjazdowe. Oznacza to, że od niedzieli będzie można swobodnie przekraczać granicę. Nie trzeba już przedstawiać ważnego certyfikatu szczepienia, aktualnego negatywnego wyniku testu na koronawirusa czy potwierdzenia przejścia infekcji.

Jednocześnie rząd wezwał mieszkańców kraju do dalszego szczepienia się przeciwko COVID-19. Jak podaje portal abcnews.go.com, około 60 proc. z 2,8 miliona osób żyjących w Albanii otrzymało dwie dawki preparatu, a tylko 12,4 proc. otrzymało dawkę przypominającą.

Od jakiegoś czasu Albania notuje znaczny spadek dziennej liczby nowych zakażeń koronawirusem. Od początku pandemii tamtejsze ministerstwo zdrowia zarejestrowało około 275 000 potwierdzonych przypadków i 3496 zgonów związanych z wirusem.

Albania znosi obowiązek posiadania wiz. Ułatwienia także dla Rosjan

Warto też wspomnieć, że z uwagi na zbliżający się sezon wakacyjny, władze Albanii kilka dni temu postanowiły tymczasowo znieść obowiązek posiadania wiz turystycznych dla obywateli ośmiu krajów. Na liście znalazły się: Arabia Saudyjska, Egipt, Bahrajn, Indie, Katar, Oman, Tajlandia oraz... Rosja.

W ten sposób rząd Albanii chce ożywić sektor turystyczny, który odpowiada za 1/4 krajowego PKB, po trudnym czasie pandemii.

ZOBACZ TAKŻE: Wakacje 2022: dokąd wjedziemy bez szczepienia i testu? Te kraje zniosły restrykcje [LISTA]

loader

RadioZET.pl/abcnews.go.com/gov.pl/wp.pl/onet.pl