Zamknij

Algarve: 8 atrakcji słonecznego wybrzeża Portugalii

Nina Czochara
14.09.2018 16:15

Jeden z najbardziej nasłonecznionych obszarów Europy. Niemal 200 km wybrzeża z ponad setką piaszczystych plaż i niesamowitymi formacjami skalnymi. Miejsce, w którym znajdziemy zarówno kameralne, dziewicze zakątki, jak i tętniące życiem skupiska wysokich hoteli. Algarve przyciąga swoim urozmaiconym krajobrazem oraz słoneczną aurą.

Jaskinia Benagil
fot. Pixabay

Algarve obejmuje całą południową część kraju, a dokładniej pas wybrzeża ciągnący się od Przylądka św. Wincentego do granicy z Hiszpanią. Ten nadmorski region, oblewany przez wody Atlantyku i oddzielony szczytem górskim od reszty państwa, wciąż zachował swoją odrębność – wizualną, architektoniczną i kulturową. Choć Algarve to jeden z mniejszych regionów Portugalii (ok. 450 tys. mieszkańców), dysponuje największą bazą noclegową w kraju, a co za tym idzie, w szczycie sezonu bywa naprawdę zatłoczony przez przyjezdnych. Życie turystyczne skupia się głównie w okolicach miejscowości Albufeira, Lagos i Portimao.

Turystów przyciągają przede wszystkim fantastyczne plaże, uznawane za najpiękniejsze w Europie. Portugalia została nawet trzykrotnie zwycięzcą nagrody Europe’s Leading Beach Destination. Około 50 plaż w regionie Algarve zostało również uhonorowanych Błękitną Flagą (wyróżnieniem przyznawanym m.in. za czystość i bezpieczeństwo). Bez wątpienia pięknych plaż jest tutaj pod dostatkiem.

Algarve to także gwarancja fantastycznej pogody. Ten południowy region kraju charakteryzuje się łagodnym, śródziemnomorskim klimatem z niemal 300 słonecznymi dniami w roku. Latem temperatura może sięgać 35˚C i w zasadzie nie ma opadów deszczu. Zimą pogoda również sprzyja – temperatura sięga 15-18˚C. To sprawia, że Portugalia jest doskonałym kierunkiem na urlop przez cały rok.

1. Costa Vicentina: dziewicze plaże i kameralne zakątki

Costa Vicentina to 100-kilometrowy pas wybrzeża rozciągający od granicy z Alentejo na północy, po Przylądek św. Wincentego. Dzięki objęciu go ochroną przez Parque Natural do Sudoeste Alentejano e Costa Vicentina uniknął inwazji inwestorów i do dziś zachował swój kameralny klimat. Ci, którzy poszukują niemal dziewiczych plaż, wysokich fal i tradycyjnych restauracji, z pewnością się nie zawiodą. Z pewnością warto odwiedzić Praia de Odeceixe – zachwycającą, rozległą plażę, którą z zachodu oblewa ocean, a od wschodu zatrzymuje rzeka Seixe. To szczególnie popularne miejsce wśród surferów i paralotniarzy – wszystko za sprawą wysokich, jakże sprzyjających w tym sporcie fal.

Praia de Odeceixe
fot. Fotolia

Godna uwagi jest też Praia da Arrifana, z której roztacza się wprost urzekająca panorama oceanu, obejmująca sporą zatokę otoczoną wysokimi klifami. To kolejne ukochane przez surferów miejsce. Zdecydowanie warto je odwiedzić.

Zobacz także

2. Jaskinia Benagil: cud portugalskiej natury

Jaskinia Benagil, z ukrytą wewnątrz piaszczystą plażą, uznawana jest za jedno z najpiękniejszych miejsc w Europie. Zdecydowanie słusznie. Sklepienie tej skalnej groty zawaliło się niegdyś w jednym miejscu, dzięki czemu powstał okrągły otwór. To właśnie przez niego do wnętrza docierają promienie słoneczne tworzące niesamowitą grę świateł.

Benagil cave
fot. Fotolia

Ukryta w jaskini plaża, pomimo swego położenia, może pochwalić się złocistym, miękkim piaskiem i fantastyczną, turkusową wodą Atlantyku. Do jaskini można dostać się wyłącznie od strony oceanu – statkiem lub o własnych siłach. Zdecydowanie warto, wystarczy spojrzeć na zdjęcie! Imponująca jaskinia znajduje się około 150 metrów od głównej plaży w miejscowości Benagil.

3. Lagos: miasto klifów i rozrywki

Lagos zostało wyjątkowo hojnie obdarzone wspaniałymi klifami i plażami, więc dziwi fakt, że jest jednocześnie mocno turystyczne. To jedno z najbardziej roztańczonych i tętniących życiem miast na południu Portugalii. Swoją popularność zawdzięcza jednak fantastycznym krajobrazom i plażom. Poszarpane formacje skalne Ponta da Piedade wznoszące się 20 metrów ponad lazurowe wody to prawdopodobnie najbardziej pocztówkowe miejsce wybrzeża Algarve.

Praia do Camilo
fot. Shutterstock

Zachwycają również plaże, a wśród nich Meia Praia czy niewielka, otoczona skałami Praia do Camilo, do której prowadzą charakterystyczne, znane ze zdjęć drewniane schody. Ale Lagos jest też miejscem bardzo ciekawej historii. Stąd właśnie wypływały statki Henryka Żeglarza – w marinie można podziwiać wierną replikę galeonu z tamtego okresu. Co więcej, przez niemal 250 lat kwitł w tym regionie handel niewolnikami, o czym przypomina dawny targ obok siedziby gubernatorów.

Zobacz także

4. Praia da Marinha – jedna z najpiękniejszych plaż

Nie bez powodu uznawana jest za jedną z najpiękniejszych plaż w Portugalii. Słynie nie tylko z zapierającego dech w piersiach położenia, ale także krystalicznie czystej wody. Praia da Marinha, otoczona 30-metrowymi skałami, często pojawia się na folderach podróżniczych oraz pocztówkach i stanowi piękną wizytówkę miejscowości Carvoeiro. Według prestiżowego przewodnika Michelin jest jedną z 10 najpiękniejszych plaż w Europie. Warto pospacerować po górnej krawędzi urwiska, skąd roztaczają się naprawdę wyjątkowe widoki.

Praia da Marinha
fot. Fotolia

W tej samej miejscowości, niecałe 4 km dalej, znajduje się też Praia do Carvalho. Plażę otaczają wysokie żółtawe klify, z którymi kontrastuje samotna skała wyrastająca z morza. Zakątek ten oddalony jest od zatłoczonego miasta i schodzi się do niego schodkami (przechodząc przez tunel). Jest to miejsce raczej kameralne, co dla turystów szukających prawdziwego wakacyjnego spokoju będzie niewątpliwie dużym plusem.

5. Przylądek św. Wincentego: „gdzie kończy się świat”

To najbardziej wysunięty na południowy zachód skrawek Europy. Charakterystycznym punktem jest wystająca samotnie z Atlantyku 60-metrowa skała. W starożytności nazywano ten punkt „końcem świata”, a w czasach rzymskich „miejscem świętych”, gdzie rzekomo mieszkali bogowie. Na przylądku zachowała się pochodząca z 1846 roku latarnia morska, której zasięg światła wynosi nawet do 35 km. Największą atrakcją są jednak imponujące, wręcz zapierające dech w piersiach widoki na pionowe klify obmywane przez wody oceanu. Nazwa przylądka wywodzi się od św. Wincentego z Saragossy – diakona i męczennika.

Zobacz także

6. Tavira: wyspa-plaża i tradycyjne azulejos

Tavira jest chyba najbardziej autentyczną i najmniej obleganą przez turystów częścią wybrzeża. Miejscowość, sięgająca jeszcze czasów Rzymian, była niegdyś stolicą regionu i ważnym portem. To jednocześnie Algarve pełne urokliwych kamieniczek z charakterystycznymi biało-niebieskimi azulejos, niewielkich kościołów oraz najbardziej rozpoznawalnego w okolicy zamku Maurów z kameralnym ogrodem, z którego roztaczają się piękne widoki na okolicę.

Tavira island
fot. Shutterstock

Tavira słynie również ze wspaniałych, piaszczystych zakątków. Ilha de Tavira to jedna z kilku piaszczystych plaż położonych na wyspie o tej samej nazwie. Łącznie rozciągają się na długości 11 km, co tworzy wymarzony teren do długich spacerów brzegiem Atlantyku. Na miejsce można dostać się statkiem wypływającym z tamtejszego portu.

7. Albufeira: tętniące życiem kurorty i plaże

Albufeira to jedno z najbardziej obleganych i tętniących życiem miast na wybrzeżu, wypełnione ciasno ułożonymi hotelami oraz licznymi barami, restauracjami i klubami. Zdecydowanie nie zaznamy tu spokojnego wypoczynku, ale znajdziemy wiele urzekających plaż. Na przykład Praia da Falésia, czyli jedną z piękniejszych na całym wybrzeżu – szeroką, piaszczystą, ciągnącą się kilometrami. To miejsce niezwykle popularne wśród turystów, dlatego warto oddalić się maksymalnie od drewnianych zejść prowadzących na plażę. Szczególnie imponująco prezentują się czerwone klify, które w ciekawy sposób kontrastują z jasnym piaskiem i krystalicznie czystą wodą Atlantyku.

Praia da Falésia
fot. Fotolia

Ciekawie prezentuje się też Praia Dos Pescadores – miejsce określane plażą Rybaków. Na piękno tego miejsca składają się znajdujące się bezpośrednio na piasku różnobarwne łodzie rybackie oraz białe budynki Albufeiry w tle. Z samego rana bardzo często spotkać można rybaków wyruszających na połowy.

8. Faro: stolica Algarve

Faro jest największym miastem regionu Algarve. To tutaj znajduje się jedyne lotnisko na południu Portugalii i to tu znajduje się szereg obiektów hotelowych. Ci, którzy chcą nieco pozwiedzać, powinni przespacerować się po centrum miasteczka. Pięknie prezentuje się średniowieczne Stare Miasto z romantycznymi uliczkami i zabytkowymi obiektami - XIII-wieczną katedrą Se oraz kościołem Carmo ze słynną Kaplicą Kości.

Ilha do Farol
fot. Shutterstock

Wielbiciele przyrody powinni koniecznie wybrać się na wyprawę lub rejs po parku Ria Formosa. To jeden z największych chronionych terenów lagunowych w Europie, słynący z wielu gatunków ptaków oraz zwierząt morskich. Miłośnicy plażowania mogą wybrać się statkiem na urokliwe, piaszczyste plaże Ilha Deserta oraz Ilha do Farol. 

Zobacz także

Zobacz także

Źródło: Portugalia. Od Lizbony po Algarve, Pamuła Anna, Wydanie III, 2018

___

RadioZET.pl/NC