Zamknij

Rekordowe ilości śniegu w alpejskich miastach. Do sieci trafiły szokujące nagrania ogromnych zasp

09.12.2020 10:46
Zima w Alpach
fot. Shutterstock

Miasta położone na pograniczu Włoch i Austrii w ostatnim czasie zanotowały największe opady śniegu w historii. Zaspy momentami przekraczają 3 metry, ogłoszono też najwyższy stopień zagrożenia lawinowego. Do sieci trafiły też szokujące nagrania, które pokazują, jak bardzo śnieg odciął te regiony od reszty świata.

W ostatnich dniach w Alpach spadło mnóstwo śniegu. Opady były tak obfite, że miasta leżące na granicy Włoch i Austrii zostały całkowicie pokryte śniegiem. I choć pogoda dała się we znaki mieszkańcom w weekend, do dzisiaj nie mogą oni sobie poradzić z grubą pokrywą śnieżną, która zasłoniła dosłownie wszystko.

Śnieżyce we włoskich Dolomitach i austriackim Tyrolu były tak intensywne, że zanotowano nowy rekord. W krajach tych podniesiono także stopień zagrożenia lawinowego do najwyższego. Mieszkańcy dawno czegoś takiego nie widzieli, a nagraniami sprzed swoich domów podzielili się w sieci.

Alpejskie miasta pod śniegiem. W ostatnim czasie zanotowano tu rekordowe opady

Mieszkańcy alpejskiego pogranicza Włoch i Austrii nie mogą narzekać w ostatnim czasie na brak wrażeń. Kilka dni temu miasteczka w Dolomitach i Tyrolu nawiedziły śnieżyce, jakich nie pamiętają najstarsi tubylcy. Śniegu było tak dużo, że właściwie wszystko znalazło się pod białą pokrywą.

Miejscami zaspy osiągnęły aż 3 m wysokości, ale na tym nie koniec przygód. Opadom towarzyszył silny wiatr, który naniósł dodatkową warstwę białego puchu - to w efekcie utworzyło pokrywę, która osiąga nawet 5 m!

Zasypane są nie tylko samochody, ale też domy, z których mieszkańcy nie mogą się wydostać. Droga do sklepu po najpotrzebniejsze rzeczy wymaga kopania tuneli i przypomina bardziej wyprawę na Mount Everest, niż krótki spacer po pieczywo.

Nieprzejezdne są drogi, tory kolejowe, pozrywane też zostały sieci energetyczne. Z tego powodu wielu mieszkańców nie ma prądu, a co za tym idzie - ogrzewania. W regionach tych regularnie wydawane są od kilku dni ostrzeżenia o lawinach. Schodzą one jedna za drugą i zagrażają ludziom, a także ich dobytkom.

Jak wyglądają Włochy i Austria pod śniegiem? Tylko spójrzcie na to nagranie i zdjęcia.