Zamknij

Ambasada Polski w Izraelu apeluje do podróżujących. Nawet 5 godzin oczekiwania na lotnisku

23.06.2022 09:03

W związku z gwałtownym wzrostem liczby podróżnych oraz niedostateczną liczbą personelu lotniskowego znaczącemu wydłużeniu uległ czas obsługi pasażerów opuszczających Izrael przez lotnisko Ben Guriona w Tel Awiwie - poinformowała ambasada Polski i zaleciła, aby przybyć do portu nawet 5 godzin przed planowanym wylotem.

Ambasada Polski w Izraelu apeluje do podróżujących. Nawet 5 godzin oczekiwania na lotnisku
fot. SHUTTERSTOCK

W ostatnim czasie wiele lotnisk zmaga się z ogromnymi problemami. Popyt na podróże rośnie, ale brakuje personelu. W efekcie loty są odwoływanie w ostatniej chwili, pojawiają się opóźnienia, a pasażerowie muszą czekać w kilkugodzinnych kolejkach. Na początku czerwca pisaliśmy, że chaos zapanował na lotniskach w Wielkiej Brytanii, wskutek czego samolot taniej linii Vueling odleciał z portu Londyn-Gatwick, nie zabierając żadnych pasażerów. 

Ostatnio natomiast utrudnienia dotknęły pasażerów, oczekujących na swój rejs na lotnisku w Brukseli. Napięta sytuacja w porcie doprowadziła nawet do tego, że wszystkie loty w jednym dniu zostały odwołane. 

Okazuje się, że z niemałymi problemami mierzy się też lotnisko Ben Guriona w Tel Awiwie. Jak poinformował portal "Times od Israel", utrudnienia w porcie lotniczym trwają od marca, gdy w Izraelu zniesiono restrykcje pandemiczne. 

Ambasada Polski w Izraelu apeluje do podróżujących. Nawet 5 godzin oczekiwania na lotnisku

Według rzecznika izraelskiej agencji zarządzającej lotniskami Ofera Laplera od marca liczba pasażerów na lotnisku Ben Guriona wzrosła o 340 proc., a jednocześnie w porcie brakuje około 1,4 tys. pracowników.

Sytuacja w porcie lotniczym pogorszyła się znacznie w czasie święta Paschy, które trwało od 15 do 23 kwietnia. W ciągu jednego dnia odprawiono wtedy rekordowe 75 tys. pasażerów.

Zobacz także: Awaria w samolocie lecącym do Waszyngtonu. Cały pokład zalała woda

W środę długie kolejki podróżnych oczekujących na odprawę stały na ulicy przed lotniskiem. Przedstawiciel zarządu Ben Guriona ostrzegł, że chaos i tłok będzie jeszcze większy w sezonie letnim, o ile do tego czasu nie uda się zatrudnić wystarczającej liczby nowych pracowników. 

W związku z utrudnieniami ambasada RP wydała ostrzeżenie dla podróżnych powracających z Izraela. Zaleciła, aby przybyć na lotnisko nawet na 4-5 godzin przed planowanym wylotem. Pracownicy ambasady przypomnieli też, że wszyscy pasażerowie zobowiązani są do odbycia specjalnej kontroli bezpieczeństwa, która ma miejsce jeszcze przed rejestracją na rejs.

Czas oczekiwania w kolejce na kontrolę bezpieczeństwa potrafi wynieść nawet ponad 2 godziny - czytamy na stronie gov.pl.

Izraelskie władze portu lotniczego dodatkowo zaleciły turystom ograniczenie bagażu do niezbędnego minimum, a nawet rezygnację z bagażu rejestrowanego.

"Mając na uwadze systemowy charakter utrudnień oraz początek okresu wakacyjno-urlopowego sugerujemy uwzględnianie powyższych zaleceń w perspektywie nadchodzących miesięcy (całego okresu letnio-jesiennego)" - poinformowano w komunikacie.

Zobacz także: Turyści dostali informację o opóźnieniu samolotu Ryanair. Kiedy dotarli na miejsce, odlatywał bez nich

loader

RadioZET.pl/PAP/gov.pl