Zamknij

Amsterdam ma dość masowej turystyki. Będzie limit noclegów dla odwiedzających

14.07.2021 12:21
Amsterdam
fot. Shutterstock

Amsterdam chce ograniczyć masową turystykę. Rada Miasta uchwaliła, że rocznie w stolicy Holandii może zostać udzielonych maksymalnie 20 mln noclegów. W 2019 roku nocowało tam 22,5 mln turystów. To sami mieszkańcy domagali się wprowadzenia zmian i ograniczenia liczby zagranicznych gości. 

Władze Amsterdamu w ostatnim czasie zapowiadają sporo zmian. W lutym zarządcy miasta poinformowali, że chcą "rozprawić się" ze słynną dzielnicą czerwonych latarni i zamierzają przenieść ją na przedmieścia. Swój pomysł argumentowali tym, że planują przyciągnąć do Amsterdamu inny typ turysty niż dotychczas.

Teraz, na prośbę mieszkańców, władze miasta wprowadzą limit noclegów dla osób przyjeżdżających z zagranicy. 

Amsterdam ogranicza masową turystykę

Pod petycją do radnych o ograniczenie liczby turystów podpisało się ponad 30 tys. mieszkańców stolicy – informuje portal RTL Nieuws. Wnioskodawcy narzekali na tłumy w centrum miasta i na to, że turyści „dużo śmiecą”. 

Radni przychylili się do tego wniosku i przegłosowali przyjęcie uchwały „Zrównoważona turystyka”, zgodnie z którą każdego roku w Amsterdamie może zostać udzielonych maksymalnie 20 mln noclegów

– To historyczny moment, że nasze miasto, jako pierwsze w Holandii, podjęło taką decyzję, tym bardziej że inicjatywa wyszła od samych mieszkańców – powiedział portalowi holenderski radny Reinier van Dantzig.

W ubiegłym miesiącu władze Amsterdamu przyznały także środki na kampanię promocyjną, która ma przyciągnąć "wyższej jakości turystów". "Nie chcemy pijaków krążących wokół kanałów z walizkami na kółkach i palących marihuanę" – argumentował wówczas radny Victor Everhardt.

Jego zdaniem Holandia niedługo całkowicie otworzy się na turystów. Wyraził życzenie, by do stolicy przyjeżdżało więcej osób, które odwiedzałyby muzea lub nawet pływały łodziami, czyszcząc kanały z plastikowych butelek.

–  Chcemy turysty zainteresowanego miastem, nie musi być bogaty, ale powinien mieć szerokie horyzonty – podkreślił radny Everhardt.

Burmistrz Femke Halsema już kilka miesięcy temu poinformowała radę miejską, że zamierza wprowadzić ograniczenia w sprzedaży marihuany turystom.

Źródło: PAP