Zamknij

Ponad 16 tys. porzuconych bagaży na lotnisku. "Stosy walizek są nawet na zewnątrz budynku"

08.07.2022 15:12

Amsterdamski port lotniczy Schiphol ma kolejne kłopoty. Z uwagi na braki kadrowe wśród personelu bagażowego nie jest w stanie poradzić sobie z tysiącami porzuconych walizek, których może być ponad 16 tysięcy. Jak podano, stosy bagaży zalegają nawet poza budynkiem lotniska. Nic dziwnego, że część osób rezygnuje z rejsów samolotem na rzecz podróży pociągiem. 

Lotnisko w Amsterdamie
fot. KOEN VAN WEEL/AFP/East News

Europejskie lotniska zmagają się w ostatnich tygodniach z ogromnym chaosem, strajkami pracowników i odwołanymi lotami. Tak jest między innymi w przypadku portu Schiphol w Amsterdamie, który w okresie wzmożonego ruchu lotniczego ma ogromne braki kadrowe. Lotnisko obecnie nie może poradzić sobie ze stosami pozostawionych walizek. Z uwagi na problemy coraz więcej Holendrów rezygnuje z podróży samolotem i wybiera się na wakacje poza granicami kraju koleją – informuje portal RTL Nieuws. 

Amsterdam. Kolej zamiast samolotu

Podczas gdy lokalne pociągi ciągle świecą pustkami i ruch pasażerski nie osiąga wyników sprzed pandemii, sprzedaż biletów na międzynarodowe połączenia cieszy się takim powodzeniem, że brakuje wolnych miejsc, a niektóre pociągi są całkowicie zarezerwowane.

Jak wynika z informacji holenderskich kolei (NS), sprzedaż biletów w czerwcu bieżącego roku była znacznie wyższa niż w tym samym miesiącu 2019 r. Szczególnym powodzeniem cieszą się połączenia do Paryża, Berlina i Londynu.

Linie Eurostar, które obsługują trasę Amsterdam-Londyn, zapowiedziały w ubiegłym tygodniu, że ze względu za zwiększony popyt wkrótce zaoferują dodatkowe, poranne połączenie między tymi miastami.

Kiedy międzynarodowe połączenia kolejowe przeżywają swój renesans, to stołeczne lotnisko boryka się z kolejnym problemem. Do wielogodzinnych kolejek, strajków personelu oraz odwoływanych lotów, doszedł problem stosów walizek.

Amsterdam. Ponad 16 tys. porzuconych walizek na lotnisku

Z informacji portalu NOS wynika, że ze względu na braki kadrowe wśród personelu bagażowego, na Schiphol jest już ponad 16 tys. sztuk pozostawionego bagażu. „Jest ich tak wiele, że stosy walizek są nawet na zewnątrz budynku” – powiedział portalowi anonimowy pracownik lotniska.

EU-Claim, organizacja, która zajmuje się prawami pasażerów linii lotniczych, potwierdza medialne informacje w tej sprawie. „To chaos” – powiedział NOS Hendrik Noorderhaven z EU-Claim.

Piątek to pierwszy dzień letnich wakacji w wielu holenderskich regionach m.in. Holandii Południowej, Utrechcie i Brabancji Północnej. Linie lotnicze ostrzegają przed tłokami na lotniskach, a holenderski automobilklub (ANWB) ostrzega przed zatłoczonymi drogami.

Źródło: PAP (Andrzej Pawluszek)

loader