Zamknij

Anglia i Szkocja łagodzą obostrzenia. Zaszczepieni nie będą musieli robić testów po przyjeździe

25.01.2022 09:33
Londyn, Wielka Brytania
fot. SHUTTERSTOCK

Anglia i Szkocja zmieniają zasady dla podróżujących. Od pierwszej połowy lutego wszystkie osoby w pełni zaszczepione przeciw koronawirusowi nie będą już musiały wykonywać testów na COVID-19 po przyjeździe. Sprawdzamy szczegółowe informacje.

W pierwszej połowie miesiąca premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson ogłosił złagodzenie przepisów sanitarnych dotyczących wjazdu do Anglii. Od 14 stycznia zaszczepieni turyści przed podróżą nie muszą poddawać się badaniu na obecność koronawirusa. Podobne zasady zaczęły obowiązywać również w Irlandii. 

Na kolejne zmiany nie trzeba było długo czekać. W poniedziałek (24 stycznia) poinformowano, że osoby w pełni zaszczepione przeciw COVID-19, które przyjeżdżają do Anglii i Szkocji z zagranicy, nie będą już musiały wykonywać testów na obecność koronawirusa drugiego dnia pobytu.

Anglia i Szkocja łagodzą obostrzenia. Zaszczepieni bez testów po przyjeździe

Informację o zniesieniu obowiązkowych testów dla przyjeżdżających do Anglii ogłosił w Izbie Gmin brytyjski minister transportu Grant Shapps, zaś niedługo później analogiczną decyzję podjęły władze Szkocji. Nowe zasady mają wejść w życie w piątek 11 lutego.

Zobacz także: Austria łagodzi restrykcje dla podróżujących. Na nowych przepisach skorzysta jedna grupa turystów

"Obiecaliśmy, że nie będziemy utrzymywać tych środków w mocy ani jeden dzień dłużej niż to jest konieczne i jest teraz oczywiste, że testowanie na granicach zaszczepionych podróżnych wyczerpało swoją użyteczność, zatem likwidujemy wszystkie testy podróżne dla zaszczepionych" – mówił Shapps. Jak wyjaśnił, za osoby w pełni zaszczepione nadal będą uważane te, które otrzymały dwie dawki szczepionki, niezależnie od tego, czy przyjęły dawkę przypominającą.

Przypomnijmy, że obecnie zaszczepieni turyści po przybyciu do Anglii lub Szkocji muszą wykonać szybki test antygenowy, a jeśli będzie on pozytywny - potwierdzić wynik za pomocą testu PCR. Badaniu należy poddać się nie później niż drugiego dnia pobytu (dzień przyjazdu uważany jest za dzień 0). 

Wielka Brytania. Anglia i Szkocja rezygnują z drugiego testu dla niezaszczepionych

To jednak nie koniec zmian. Od 11 lutego wszystkie osoby, które nie są w pełni zaszczepione, nie będą musiały wykonywać drugiego testu na obecność koronawirusa w ósmym dniu po przyjeździe, jak to jest obecnie. Nadal utrzymany zostanie obowiązek poddania się badaniu w kierunku COVID-19 przed końcem drugiego dnia pobytu w kraju.

Minister transportu poinformował również, że od 11 lutego Wielka Brytania będzie uznawać certyfikaty szczepionkowe z kolejnych 16 krajów, m.in. z Chile oraz Meksyku. Tym samym liczba państw, których certyfikaty są honorowane przez władze brytyjskie, wzrośnie do ponad 180. Ponadto od końca lutego uproszczony zostanie formularz lokalizacyjny, który muszą wypełniać wszyscy przyjeżdżający z zagranicy, niezależnie od tego, czy są zaszczepieni, czy nie.

Shapps oświadczył również, że czerwona lista podróżna - która obecnie jest pusta - zostanie utrzymana jako opcja awaryjna, ale rząd przygląda się możliwości zastąpienia obowiązkowej, płatnej kwarantanny w hotelach kwarantanną domową.

Zobacz także: Tajlandia znów zmienia przepisy wjazdowe. Turyści będą mogli uniknąć obowiązkowej kwarantanny

Na razie decyzji w sprawie zniesienia testów dla podróżnych nie ogłosiły władze Walii i Irlandii Północnej. Do tej pory jednak zazwyczaj dostosowywały się do zasad wprowadzanych w Anglii, dlatego można przypuszczać, że będzie tak i tym razem.

Jak się spakować na podróż
10 Zobacz galerię
fot. Shutterstock

RadioZET.pl/PAP(Bartłomiej Niedziński)/gov.pl