Zamknij

Anglia wprowadza certyfikaty covidowe i zaostrza restrykcje. Rośnie liczba zakażeń Omikronem

09.12.2021 08:22
Wielka Brytania - Covid-19
fot. East News

W Anglii, aby zatrzymać rozprzestrzenianie się nowego wariantu Omikron, ogłoszono zaostrzenie restrykcji przeciwepidemicznych. W ramach nowych obostrzeń zostanie wprowadzony obowiązek okazywania certyfikatów covidowych. Rozszerzony będzie też nakaz noszenia maseczek.

Rząd Wielkiej Brytanii wprowadza kolejne obostrzenia w ramach walki z Covid-19. W ciągu ostatnich dwóch tygodni władze tego kraju dwukrotnie zaostrzyły zasady wjazdu – od 7 grudnia wszyscy przybywający do tego kraju muszą wykonać test PCR jeszcze przed rozpoczęciem podróży (nie wcześniej niż 48 godzin), a następnie po przylocie (przed końcem drugiego dnia pobytu).

Okazuje się, że to dopiero początek zmian. Teraz brytyjski premier Boris Johnson, obawiając się nowej mutacji koronawirusa, ogłosił przejście w Anglii do "planu B", co oznacza przywrócenie niektórych restrykcji oraz wprowadzenie certyfikatów covidowych.

Anglia. Nowe obostrzenia i certyfikaty covidowe

Od najbliższego piątku (10 grudnia) obowiązek noszenia maseczek zostanie rozszerzony na większość zamkniętych przestrzeni publicznych, z wyjątkiem tych, gdzie byłoby to niepraktyczne w związku z jedzeniem, piciem, śpiewaniem czy ćwiczeniami. Wymóg taki już od listopada dotyczy sklepów i transportu publicznego. Od poniedziałku (13 grudnia) przywrócone zostaje też zalecenie pracy z domu dla tych osób, które mają taką możliwość.

Z kolei od 15 grudnia mają zacząć obowiązywać certyfikaty covidowe jako warunek wejścia do klubów nocnych i innych miejsc z dużą publicznością. Będą one wymagane we wszystkich miejscach zamkniętych bez wyznaczonych miejsc siedzących z widownią powyżej 500 osób, na otwartej przestrzeni z widownią powyżej 4 tys. osób oraz we wszystkich miejscach, gdzie liczba uczestników przekracza 10 tys. osób. Certyfikatem covidowym może być zarówno dowód szczepienia, jak i negatywny wynik testu na obecność koronawirusa.

W ramach nowych przepisów osoby, które zostaną wskazane jako bliski kontakt zakażonych, nie będą musiały się izolować, tak jak to jest obecnie, lecz zamiast tego mogą wykonywać codzienne testy na obecność koronawirusa.

Wszystkie te decyzje dotyczą tylko Anglii, bo w pozostałych częściach Zjednoczonego Królestwa za sprawy ochrony zdrowia odpowiadają miejscowe rządy. W Szkocji i Walii ogłoszone przez Johnsona nowe zasady, z certyfikatami covidowymi włącznie, już obowiązują od kilku tygodni.

Wielka Brytania. Wzrost zakażeń Omikronem

Boris Johnson powiedział, że staje się „coraz bardziej oczywiste”, że wariant Omikron, po raz pierwszy wykryty w RPA, „przyrasta znacznie szybciej” niż poprzedni wariant Delta i „rozprzestrzenia się szybko na całym świecie”, zatem jest właściwą rzeczą, aby wprowadzić dalsze restrykcje. Premier podkreślił, że są one jednak dalekie od lockdownu.

Do tej pory w Wielkiej Brytanii potwierdzono 568 przypadków wariantu Omikron, z czego 448 przypadków jest w Anglii. Johnson ostrzegł jednak, że prawdziwa liczba przypadków nowego wariantu "z pewnością jest znacznie wyższa". Jak dodał, powołując się na dane dotyczące hospitalizacji z RPA, że nie można jeszcze założyć, iż "Omikron jest mniej dotkliwy niż poprzednie warianty". 

Brytyjski premier wezwał jednocześnie obywateli do szczepienia się przeciwko Covid-19 oraz do przyjmowania dawek przypominających szczepionek.

Źródło: PAP, rp.pl, gov.pl