Zamknij

Ponad 26 tys. zł grzywny za zagraniczny wyjazd? Wielka Brytania chce zaostrzyć przepisy

24.03.2021 07:33
Turyści na plaży w Bournemouth, Wielka Brytania
fot. GLYN KIRK/AFP/East News

Karę w wysokości 5 tysięcy funtów, czyli równowartość 26,6 tys. złotych, mogą zapłacić mieszkańcy Anglii, którzy wyjadą za granicę bez ważnego powodu, na przykład na wakacje. Taki przepis może wejść w życie w przyszłym tygodniu, od 29 marca, jeśli zgodzi się na to brytyjski parlament.

W Anglii wyjazdy zagraniczne bez uzasadnionego powodu, np. w celach turystycznych, są teraz zabronione na mocy nakazu pozostawania w domach. Ten jednak przestaje obowiązywać w najbliższy poniedziałek.

W związku z tym rząd chce, aby od przyszłego tygodnia zakaz opuszczania Zjednoczonego Królestwa funkcjonował na podstawie odrębnego przepisu, a jego złamanie będzie zagrożone wysoką karą finansową.

Wielka Brytania. Wysokie grzywny za próbę wyjazdu na wakacje 

Już od marca wszyscy wyjeżdżający za granicę muszą wypełnić deklarację, w której podają powód wyjazdu, zaś niedopełnienie tego obowiązku grozi niewpuszczeniem na lot lub grzywną w wysokości 200 funtów. Do tej pory nie było jednak odrębnych kar za próbę wyjazdu za granicę bez uzasadnionego powodu. Wkrótce może się to zmienić. 

Zgodnie z planem znoszenia restrykcji w Anglii, najwcześniejszą możliwą datą, kiedy mogą zostać dopuszczone wyjazdy zagraniczne w celach rekreacyjnych, jest 17 maja, ale we wtorek dzienniki "Times" i "Daily Mail" podały, że w związku z trwającą w Europie trzecią falą epidemii koronawirusa zakaz będzie przedłużony do końca czerwca.

Odnosząc się do tego, minister zdrowia Matt Hancock powiedział, że na razie nic się nie zmieniło. Decyzja, czy zezwolić na zagraniczne wyjazdy od 17 maja, zostanie podjęta w połowie kwietnia. Zastrzegł jednak, że jest za wcześnie, by przesądzać, jaka ona będzie. Minister dodał, że ograniczenie możliwości podróżowania jest niezbędne, by zapobiec przywiezieniu na Wyspy nowych wariantów koronawirusa.

Zobacz także

Kara w wysokości 5 tys. funtów będzie dotyczyć tylko wyjazdów z Anglii, bo o przepisach koronawirusowych w Szkocji, Walii i Irlandii Północnej decydują tamtejsze rządy, ale zwykle podejmują one podobne decyzje. Zakaz wyjazdów zagranicznych nie dotyczy terytoriów objętych umową o wspólnej przestrzeni podróżnej, której stronami oprócz Wielkiej Brytanii są Irlandia, Wyspa Man i Wyspy Normandzkie – o ile są one ostatecznym celem podróży, a nie punktem przesiadkowym.

Obecnie wyszczególnionymi dozwolonymi powodami zagranicznych podróży są m.in. praca, nauka, udział w wyborach, przeprowadzka, opieka nad dzieckiem, odwiedziny umierającego krewnego lub bliskiego przyjaciela, udział w pogrzebie, ślub czy leczenie 

Źródło: PAP