Zamknij

Pod lodami Antarktydy odnaleziono dwa nowe jeziora. Niesamowite odkrycie NASA

15.07.2021 13:27
Antarktyda
fot. Shutterstock

Pod pokrywą lodową Antarktydy naukowcy odkryli dwa nowe jeziora, które kurczą się i rosną. Udało się je odnaleźć dzięki zdjęciom NASA. 

Tego niezwykłego odkrycia dokonano w ramach misji NASA ICESat-2. Jak podaje "Live Science", jeziora podlodowcowe są częścią rozległej sieci ciągle zmieniających się zbiorników wodnych ukrytych pod powierzchnią lodu o grubości 2-4 km. Jeziora te wypełniają się i opróżniają naprzemiennie w różnych cyklach, które mogą wpływać na szybkość przesuwania się pokrywy lodowej oraz na to, jak i gdzie woda z roztopów dociera do Oceanu Południowego. To z kolei może przyczyniać się do zmiany prądów w oceanie i potencjalnie wpływać na cyrkulację oceaniczną na całym świecie. 

Antarktyda. Odkryto dwa nowe jeziora

Antarktyda może pozornie wydawać się statycznym środowiskiem. NASA pokazuje jednak, że pod lodem dzieje się znacznie więcej, niż mogłoby się wydawać.

– Nie mówimy tylko o pokrywie lodowej. Mówimy o systemie wodnym, który jest połączony z całym systemem naszej planety – powiedział Matthew Siegfried, główny geofizyk z Colorado School of Mines.

Live Science zauważa, że w przeciwieństwie do Grenlandii, gdzie woda z roztopów wypływa z powierzchni lodu przez szczeliny i dziury zwane mulinami, jeziora Antarktydy powstają pod lodem – najprawdopodobniej z powodu ciśnienia, tarcia i być może ciepła geotermalnego. 

W 2007 roku naukowcy odkryli, że wahania wysokości lodu na powierzchni Antarktydy oznaczają ruch wody przepływającej między ukrytą siecią subglacjalnych jezior. Teraz naukowcy znaleźli dwa jeziora, które jak dotąd nie były znane. 

W najnowszym badaniu uczeni przeanalizowali dane zebrane przez satelity NASA ICESat, CryoSat-2 i ICESat-2, aby prześledzić zmiany zachodzące w systemie wodnym w latach 2003-2020. Na granicy Mercer i Whillans badacze znaleźli dwa nowe jeziora, które nazwali Lower Conway Subglacial Lake i Lower Mercer Subglacial Lake. Odkryli również, że to, co uważano za jedno jezioro pod strumieniem lodowym MacAyeal, w rzeczywistości było dwoma. 

– Są to procesy zachodzące pod Antarktydą, o których nie mielibyśmy pojęcia, gdybyśmy nie dysponowali danymi satelitarnymi – przyznał jeden z autorów badania.

Źródło: Live Science, Interia