Zamknij

Apulia: 8 największych atrakcji włoskiego regionu

Nina Czochara
19.06.2019 16:29

Apulia, położona na „obcasie włoskiego buta”, jest miejscem wyjątkowym. Bajkowe domki trullo, zielone krajobrazy winnic, piaszczyste plaże, średniowieczne miasteczka  oraz wielka gościnność mieszkańców. Apulia to idealny wybór na słoneczne wakacje we Włoszech.

Apulia
fot. Shutterstock

Apulia to region rozciągający się  nad Morzem Adriatyckim, w południowo-wschodniej części Półwyspu Apenińskiego (potocznie mówi się, że leży na obcasie słynnego „buta” Włoch).  To tutaj znajdują się najdziwniejsze budynki na świecie – trulle w Alberobello oraz piaszczyste plaże uznawane za najpiękniejsze w Europie. Które miejsce w Apulii warto odwiedzić i co zobaczyć? Podpowiadamy.

1. Bari: w stolicy Apulii

Bari to nie tylko przepiękny nadmorski kurort, ale też stolica regionu Apulia. To jednocześnie największe miasto nad Adriatykiem. Aby poznać prawdziwe oblicze tego miejsca, należy przejść się uliczkami starówki, czyli plątaniną wąskich, średniowiecznych uliczek. Głównym placem i dawnym centrum życia miasta jest Piazza Mercantile, gdzie znajdują się pałace dawnych władz miejskich.

Bari
fot. Shutterstock

Wzdłuż piaszczystego wybrzeża ciągnie się nadmorska promenada, którą warto przespacerować się szczególnie wieczorem. Z Bari pochodziła słynna królowa Bona, żona polskiego króla Zygmunta Starego. Jej nagrobek znajduje się w romańskiej Bazylice św. Mikołaja.

2. Lecce: perła baroku

Lecce zadziwia przede wszystkim zabytkowymi dekoracjami i rzeźbami wykonanymi z miejscowego piaskowca przez lokalnych artystów. Największe wrażenie robią rzeźbienia na budynkach – kwiatki, liście, mityczne postaci i stylizowane kolumny – które powstały w XVI i XVII wieku.

Lecce
fot. Shutterstock

Unikalną architekturą wyróżnia się między innymi Bazylika Santa Croce, Chiesa del Rosario (kościół Różańca) oraz rzymski amfiteatr z I wieku n.e. W Lecci trzeba koniecznie spróbować, jak smakuje doskonałe apulijskie wino – Leverano oraz Alezio.

Zobacz także

3. Alberobello: w wiosce Smurfów

To jedno z najbardziej zaskakujących, a zarazem najpiękniejszych miast w południowych Włoszech. Alberobello zasłynęło za sprawą trulli – charakterystycznych, okrągłych domków ze stożkowym dachem. W mieście zachowało się ok. 1400 tego typu obiektów, a ich powstanie datuje się na XIII wiek.

Alberobello
fot. Shutterstock

Większość trulli ma bielone ściany, a niektóre również hieroglificzne symbole na dachach. Dziś w części obiektów mieszczą się hotele, restauracje, galerie sztuki oraz sklepy z rękodziełami. To nietypowe miejsce, nazywane żartobliwie wioska Smurfów, zostało wpisane w 1996 roku na listę UNESCO.

4. Castel del Monte: „korona Apulii”

Zamek Castel del Monte określany jest czasem „koroną Apulii”. To wspaniała, XIII-wieczna budowla stworzona na zlecenie cesarza Fryderyka II. Zamek powstał na niewielkim wzgórzu (na wysokości 540 m) i służył niegdyś jako twierdza.

Obecnie Castel del Monte uznaje się za jedno z najlepszych dzieł architektonicznych średniowiecza – właśnie dlatego od 1996 roku widnieje na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Zobacz także

5. Półwysep Gargano

Półwysep Gargano w najszerszym punkcie liczy zaledwie 45 km, więc można go bez problemu objechać w jeden dzień. Ta część Apulii jest zdecydowanie bardziej urozmaicona niż reszta regionu. Wielbicieli pieszych wędrówek przyciąga górzyste wnętrze ze szczytem Monte Calvo (1065 m n.p.m.), a krajobraz wybrzeża tworzą skaliste klify, piaszczyste plaże oraz skupiska bielonych domków.

półwysep Gargano
fot. Shutterstock

Peschici, wioska na północnym krańcu cyplu, oferuje przybywającym spacery krętymi uliczkami oraz kąpiele w piaszczystych zatokach. Półwysep odwiedzany jest nie tylko przez plażowiczów, ale też pielgrzymów. Jedna z miejscowości, San Giovanni Rotondo, to miejsce, w którym mieszkał i zmarł św. Ojciec Pio.

6. Tremiti: włoskie wysepki

To grupa wysp położonych ok. 40 km na północ od półwyspu Gargano. Choć zajmują łącznie niewielką powierzchnię, każda z nich wyróżnia się wyjątkową urodą. W skład archipelagu wchodzą San Domino, San Nicola, Capraia, Cretaccio i Pianosa — tylko dwie pierwsze są zamieszkane. Miejsce to jest coraz chętniej odwiedzane przez turystów — rocznie przyjeżdża ich tu ok. 100 tys. Na wyspy można dostać się promem.

Zobacz także

7. Ostuni: białe miasteczko

To miasteczko znane z charakterystycznych białych domków i budowli. Ostuni stanowi doskonały przykład architektury śródziemnomorskiej. Na miejscu warto przespacerować się labiryntem wąskich uliczek oraz zobaczyć stare miasto.

Ostuni - Apulia
fot. Shutterstock

Podróżni chętnie odwiedzają też lokalną olejarnię – tam można dowiedzieć się wszystkiego na temat produkcji oliwy z oliwek (w Apulii powstaje najwięcej oliwy w całych Włoszech — ok. 200 mln litrów rocznie!).

8. Groty Castellany

Grotte di Castellana należą do jednej z najważniejszych atrakcji Apulii oraz naturalnego dziedzictwa Włoch. Data ich powstawania jest bardzo odległa – to aż 90 milionów lat temu!

Zwiedzanie słynnego systemu grot to przemierzanie 3-kilometrowej trasy podziemnych jaskini (na głębokości niemal 60 m) z imponującymi formacjami skalnymi, stalagmitami i stalaktytami. Największą atrakcją będzie z pewnością Biała Grota uznana za najpiękniejszą na świecie – zakazane jest jednak robienie jej zdjęć.

ZOBACZ TAKŻE:

 Planujesz zwiedzanie Wenecji? Oto 8 miejsc, które warto zobaczyć

• Sycylia: najpiękniejsze miejsca i sposoby na tanie podróżowanie

• Sardynia: włoska wyspa szczęśliwości

___

RadioZET.pl/NC