Zamknij

Atak rekina u wybrzeży Wielkiej Brytanii. Pierwszy taki przypadek od 150 lat

03.08.2022 08:12

U wybrzeży Kornwalii w Wielkiej Brytanii pływająca w morzu kobieta została ugryziona w nogę przez rekina błękitnego. To pierwszy przypadek ataku drapieżnika na brytyjskich wodach od ponad 150 lat - podał portal Cornwall Live.

Rekin
fot. Shutterstock

W ostatnim czasie rekiny coraz częściej pojawiają się u wybrzeży popularnych turystycznie regionów. Na początku lipca drapieżnik zaatakował dwie turystki w egipskim kurorcie Hurghada. Kobiety niestety nie przeżyły starcia z niebezpiecznym zwierzęciem. Rekina zaobserwowano również w tureckiej miejscowości Marmaris oraz na hiszpańskim wybrzeżu, w prowincji Barcelona, gdzie zamknięto z tego powodu pięć plaż

W minionym tygodniu miała miejsce kolejna niebezpieczna sytuacja z udziałem rekina - tym razem u wybrzeży Kornwalii w Wielkiej Brytanii. 

Wielka Brytania. Rekin zaatakował pływającą kobietę

Do zdarzenia doszło w czwartek 28 lipca w pobliżu miejscowości Penzance. Właśnie w tym rejonie kobieta brała udział w nurkowaniu w wodach Oceanu Atlantyckiego, aby obserwować rekiny błękitne. W pewnym momencie jeden z drapieżników odwrócił się i ugryzł ją w nogę.

Straż przybrzeżna, która udzieliła kobiecie pomocy, potwierdziła, że wszystko wskazuje na atak ze strony przedstawiciela tego gatunku.

"Pomimo tego, jak zakończyła się wycieczka, nie chcę, aby to wydarzenie nadszarpnęło reputację już prześladowanego gatunku" - przekazała poszkodowana kobieta.

Rekiny błękitne, nazywane też żarłaczami błękitnymi, zamieszkują w głębokich wodach oceanicznych strefy umiarkowanej i tropikalnej, choć preferuje chłodniejsze wody. Dorosłe osobniki mają zwykle 2-3 metry długości. Żywią się głównie kalmarami, rybami i innymi zwierzętami wodnymi, natomiast ataki na ludzi zdarzają się bardzo rzadko.

Portal Cornwall Live przywołuje informację ze strony internetowej British Sea Fishing, według której na świecie znane są cztery przypadki śmiertelnego ataku przez rekina błękitnego oraz 25 przypadków ataków na ludzi, które nie zakończyły się śmiercią. W sierpniu 2012 roku dwie plaże w Wielkiej Brytanii - w Walii oraz w angielskim hrabstwie Dorset - zostały na krótki czas zamknięte z powodu obecności rekinów błękitnych.

Według danych organizacji The Shark Trust od czasu, kiedy monitoruje się aktywność rekinów u wybrzeży Wielkiej Brytanii (czyli od ponad 150 lat) nie doszło tam do niesprowokowanego ataku rekina na człowieka. 

Źródło: PAP, TVN Meteo

loader