Zamknij

Atak zimy i śnieżne tornado w Grecji. U wybrzeży jednej z wysp zarejestrowano niezwykłe zjawisko [WIDEO]

25.01.2022 10:12
Atak zimy w Grecji
fot. AP/Associated Press/East News

W pobliżu greckiej wyspy Skopelos pojawiła się w ostatnich dniach trąba wodna. Zjawisko zszokowało świadków, gdyż utworzyło się na zbiorniku wodnym w momencie, kiedy wokół szalały zamiecie śnieżne. Nic więc dziwnego, że zyskało ono miano śnieżnego tornado. Tylko spójrzcie, jak wyglądał ten fenomen.

Grecja zmaga się w ostatnim czasie z intensywnym atakiem zimy. Nie tylko w części kontynentalnej, ale też na wyspach Santorini, Mykonos i Eubea spadło mnóstwo śniegu, który sparaliżował życie mieszkańców. Drogi stały się nieprzejezdne, a szkoły pozamykano i uczniowie przeszli na zdalny tryb nauki.

I choć eksperci zapowiadali, że apogeum złych warunków pogodowych będzie miało miejsce na początku tego tygodnia, z pewnością nie spodziewali się wystąpienia takich zjawisk. Otóż w pobliżu Skopelos pojawiło się śnieżne tornado. Właśnie takim mianem określono trąbę wodną na Morzu Egejskim. Silny wiatr spowodował, że jej lej utworzył się nie tylko z samej wody, ale również z wirującego śniegu. Do sieci trafiły zdjęcia tego zjawiska.

Atak zimy i śnieżne tornado w Grecji. U wybrzeży jednej z wysp zarejestrowano niezwykłe zjawisko

Atak zimy w Grecji przyniósł ze sobą nie tylko zamiecie i niskie temperatury, ale też jeszcze inne ekstremalne zjawiska. U wybrzeży wyspy Skopelos utworzyła się trąba wodna, która według świadków zdarzenia wyglądała jak śnieżne tornado.

Do internetu trafiły nagrania uchwycone przez świadków tego fenomenu. Widać na nich, jak mocno pada śnieg, a na jego tle tworzy się wirujący lej z wody i zmrożonych płatków.

Wyglądało jak tornado. Padał śnieg, który w połączeniu z wiatrem doprowadził do utworzenia tego zjawiska - powiedział autor nagrania, Spyros Patsis, w rozmowie z dziennikarzami Greek City Times.

Mężczyzna dodał, że opady śniegu w tym regionie są naprawdę niezwykle rzadkie. Zresztą podobna sytuacja występuje ostatnio m.in. na Mykonos czy Santorini - w tych rejonach ostatnie opady odnotowano pod koniec lat 80. XX wieku.

Trąba wodna tworzy się nad stosunkowo ciepłym zbiornikiem wodnym. Jest to rodzaj tornada, który przybiera wygląd wąskiego lejka, odwróconego stożka lub kolumny,  wydłużających się w kierunku powierzchni wody. Zjawisko jest krótkotrwałe i najczęściej słabnie i znika, zanim dotrze na ląd.

Przypominamy, że w ostatnich dniach Grecja zmaga się z ekstremalną pogodą. Opady śniegu są tak obfite, że zablokowane są duże ulice. Pociągi i autobusy nie kursują, dzieci nie chodzą do szkół, sparaliżowany jest także ruch lotniczy. Na szczęście w ciągu najbliższych dni sytuacja ma się uspokoić.

Źródło: greekcitytimes.com