Zamknij

Atak zimy na greckiej wyspie. Śnieżyca i ogromne zaspy uwięziły mieszkańców w domach [WIDEO]

17.01.2022 09:42
Atak zimy na wyspie Samotraka
fot. Twitter/BBC Weather/Screen

Grecka wyspa Samotraka znalazła się pod śniegiem. W niektórych miejscach obfite opady utworzyły zaspy sięgające od jednego do nawet trzech metrów wysokości. Część mieszkańców została uwięziona we własnych domach.

Zima daje o sobie znać w różnych częściach świata. Na początku stycznia informowaliśmy, że śnieg i grad spadł w egipskim kurorcie Hurghada. W minionym tygodniu obfite opady śniegu i duże mrozy (nawet -38 stopni) dotknęły Kanadę, a także północną część USA

Teraz zima dotarła również na grecką wyspę Samotraka (w północnej części Morza Egejskiego). Takich opadów śniegu nie widziano tu od niemal 15 lat.

Samotraka w Grecji. Największe opady śniegu od 15 lat

Samotraka dostała się pod wpływ zimnego frontu atmosferycznego. Na greckiej wyspie pojawiły się intensywne opady śniegu, które całkowicie sparaliżowały niektóre regiony.  

Ulice, domy oraz porty zniknęły pod grubą warstwą białego puchu. Powstały ogromne zaspy, z powodu których część mieszkańców nie mogła wydostać się ze swoich domów. Do niektórych miejsc nie docierała energia elektryczna.

W sieci pojawiły się zdjęcia i nagrania ukazujące niecodzienny widok greckiej wyspy zasypanej śniegiem. Najgorzej sytuacja wyglądała w Chorze, głównej wiosce Samotraki.

Strażacy i lokalne władze robili wszystko, aby jak najszybciej odśnieżyć drogi i dotrzeć do uwięzionych mieszkańców. 

– Reagowaliśmy na wezwania ludzi uwięzionych w domach, udzielaliśmy pierwszej pomocy w wioskach, sprowadziliśmy lekarza - relacjonował strażak Giorgos Vassiloukas, który brał udział w akcji. – W niektórych miejscach było naprawdę dużo śniegu – dodał.

Burmistrz Samotraki przyznał, że takich opadów śniegu nie zarejestrowano od 15 lat.

Zimny front atmosferyczny, który w ostatnich dniach przeszedł się przez Grecję, spowodował gwałtowny spadek temperatury, śnieżyce, a nawet ulewy. W niektórych miejscach pojawiły się powodzie. 

Źródło: TVN Meteo, Reuters, MSN