Zamknij

Atak zimy w Niemczech. Spadło kilkadziesiąt centymetrów śniegu, doszło do setek wypadków

08.02.2021 12:13
Niemcy pod śniegiem
fot. AP/Associated Press/East News

W ostatnich dniach w północnej i zachodniej części Niemiec zła pogoda daje się we znaki mieszkańcom. Obfite opady śniegu sparaliżowały drogi, koleje państwowe i obywateli, którzy są uwięzieni w domach. Doszło też do wielu wypadków samochodowych.

Zima nie odpuszcza. Jakiś czas temu z jej skutkami zmagała się Hiszpania, w której notowano rekordowo niskie temperatury. Później zaatakowała ona naszych wschodnich sąsiadów - Litwę, Białoruś i Ukrainę. Tym razem jednak z obfitymi opadami śniegu, paraliżującymi miasta, muszą radzić sobie Niemcy.

Kilka ostatnich dób upłynęło w tym kraju pod znakiem kilkudziesięciocentymetrowych zasp, wielu wypadków drogowych i paraliżu kolejowego. Sytuacja do dzisiaj nie wygląda zbyt dobrze, a służby próbują uporać się z konsekwencjami burzy śnieżnej.

Atak zimy w Niemczech. Spadło kilkadziesiąt centymetrów śniegu

Niemcy walczą z potężnym atakiem zimy. W ciągu zaledwie jednego popołudnia spadło kilkadziesiąt centymetrów śniegu. Zaspy sparaliżowały życie mieszkańców północnych i zachodnich regionów kraju.

Połączenia kolejowe w wielu miejscach zostały zawieszone, gdyż zaspy leżące na torach uniemożliwiły pociągom kursowanie. Równie źle sytuacja wygląda na drogach. Tylko w sobotę w Nadrenii Północnej-Westfalii doszło do ok. 250 wypadków samochodowych, w wyniku których ucierpiało 20 osób.

Służby od kilkudziesięciu godzin próbują usunąć skutki burzy śnieżnej, jaka nawiedziła część Niemiec. Do tej pory wiele ulic jest nieprzejezdnych - to utrudnia jazdę samochodem, ale też np. pracę ratowników medycznych, którzy poruszają się za pomocą karetek pogotowia.

Szacuje się, że w wielu miejscach pokrywa śnieżna osiągnęła nawet 1 m wysokości. Średnio spadło ok. 30 cm śniegu. Niestety nie wygląda na to, aby w najbliższym czasie sytuacja miała się poprawić - zapowiadane są kolejne opady śniegu, a temperatury mają utrzymywać się na poziomie kilku stopni Celsjusza poniżej zera.