Zamknij

Atak zimy w Skandynawii. Zwykle śnieg nie pojawia się tu tak wcześnie [ZDJĘCIA]

17.09.2021 11:51

W ostatnich dniach na północy Szwecji i w Finlandii można było poczuć już powiew prawdziwej zimy. Otóż w rejonach leżących na granicy tych dwóch państw pojawiły się pierwsze opady śniegu. Mieszkańcy tych okolic byli zaskoczeni takim obrotem sprawy, gdyż zwykle biały puch pojawia się tutaj znacznie później.

Atak zimy w Skandynawii
fot. Shutterstock

Kalendarzowa jesień jeszcze na dobre się nie rozpoczęła, a w wielu regionach Europy wyraźnie czuć już, że nadchodzi wielkimi krokami. W wielu regionach notujemy coraz więcej pochmurnych i deszczowych dni, a temperatura za oknami spada. Jednak jeden obszar wyróżnia się na tym tle. Mowa o Skandynawii, do której - zamiast jesieni - nadeszła zima.

W ostatnich dniach w północnej części Szwecji zarejestrowano atak prawdziwej zimy. Mieszkańcy tych okolic są zaskoczeni, że śnieg tak szybko pojawił się w tym roku. Nawet na tych szerokościach geograficznych pojawiał się później. Do sieci trafiły zdjęcia ukazujące duże tereny pokryte warstwą białego puchu.

Atak zimy w Skandynawii. Zwykle śnieg nie pojawia się tu tak wcześnie

Nad Skandynawię nadciągnęło ostatnio arktyczne powietrze, którego następstwem było szybsze nadejście pierwszego powiewu zimy w te rejony. W związku z tym na początku tygodnia w północnej Szwecji i Finlandii można było poczuć już przedsmak tego, co czeka nas w następnych miesiącach.

Mieszkańcy północnych regionów Skandynawii na własnej skórze odczuli atak zimy - temperatura za oknami w miejscowości Övertorneå spadła do -4 stopni Celsjusza, a ziemię i dachy domów pokrył śnieg. Jak podaje portal Onet, także w kilku okolicznych miejscowościach zanotowano obfite opady śniegu z deszczem, co zwykle o tej porze się tutaj nie zdarza.

Warstwa śniegu w Övertorneå, które zamieszkuje ok. 2 tys. osób, sięgała miejscami nawet 5 cm i zaskoczyła lokalnych. Nie spodziewali się oni nadejścia zimy w połowie września. Niestety sparaliżował on nieco ich życie, gdyż zdecydowanie utrudnił poruszanie się po drogach, które stały się mokre i śliskie.

Do sieci trafiły zdjęcia ukazujące atak zimy w Skandynawii. Sami zobaczcie, jak wyglądał.

Źródło: Onet

loader