Zamknij

Atak zimy w Wielkiej Brytanii. Miasta pod śniegiem i rekordowo niskie temperatury

12.02.2021 12:06
Atak zimy w Wielkiej Brytanii
fot. Shutterstock/ Zdj. ilustracyjne

Wielka Brytania w ostatnich dniach zmaga się z obfitymi opadami śniegu oraz bardzo niski temperaturami. Na północy Szkocji termometry wskazały minus 23 stopnie Celsjusza. To najniższa odnotowana nocą w tym regionie temperatura od ponad 25 lat. Po ostatnich potężnych śnieżycach utworzyły się wysokie zaspy. Mieszkańcy walczą teraz ze skutkami zimowej pogody. 

Brytyjskie służby meteorologiczne wydały ostrzeżenia pierwszego stopnia w związku z silnymi opadami śniegu, rekordowo niskimi temperaturami i oblodzeniami w całym kraju. Z atakiem zimy muszą zmagać się mieszkańcy całej wschodniej części kraju – od północnej Szkocji do południowo-wschodniej Anglii. Drogi są śliskie i często nieprzejezdne, wiele połączeń kolejowych opóźnionych, a co więcej pod wpływem mrozu pękają rurociągi. 

Wielka Brytania. Najniższe temperatury od 25 lat

W sporej części Wielkiej Brytanii wciąż zalega gruba warstwa śniegu. W północnej Szkocji zaspy osiągają nawet pół metra wysokości i według prognoz mogą wystąpić kolejne obfite opady. 

Władze zalecają, aby z powodu ekstremalnych warunków pogodowych i bardzo śliskiej nawierzchni unikać podróżowania, chociaż obecnie - z powodu obostrzeń covidowych - opuszczanie domu bez uzasadnionej przyczyny jest zabronione.

Śnieżyce oraz mróz przyczyniły się też do poważnych utrudnień i opóźnień w ruchu kolejowym i drogowym na terenie  Szkocji, jak również we wschodniej i południowo-wschodniej Anglii.

Wielka Brytania zmaga się też z rekordowo niskimi temperaturami. Według tamtejszej agencji meteorologicznej w czwartek (11 lutego) w miejscowości Braemar w Szkocji odnotowano temperaturę sięgającą  minus 23 stopnie Celsjusza. Ostatni raz tak niską temperaturę zarejestrowano w Wielkiej Brytanii w 1955 roku. Co więcej, w skali całego roku tak mroźnej nocy nie było tam od 25 lat. 

Wyjątkowo mroźna pogoda przysporzyła też wielu problemów szkockim firmom wodociągowych. Rekordowo niskie temperatury przyczyniły się do dwukrotnie większej liczby pękniętych rur niż w ostatnich latach. Po jednej z awarii prawie 30 tys. budynków zostało pozbawionych dostaw wody.

Jak podaje TVN Meteo, przyczyną tak mroźnej aury jest napływ powietrza z Syberii.

Źródło: TVN Meteo, Twoja Pogoda