Zamknij

Atak zimy w polskich górach. Spadło nawet 45 cm śniegu, obowiązuje 2. stopień zagrożenia lawinowego

02.12.2021 11:22
Tatry
fot. Shutterstock

Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe ostrzega turystów przed niebezpiecznymi warunkami w Tatrach. Zagościła tutaj prawdziwa zima - gruba warstwa śniegu pokryła szczyty. Nie dość, że temperatura znacznie spadła, możliwe są też lawiny.

Już kilka dni temu pisaliśmy wam, że w polskich górach króluje już zima z prawdziwego zdarzenia. Na facebookowych grupach zrzeszających miłośników Tatr pojawiają się zdjęcia popularnych wierzchołków, które wyglądają jak bajkowa kraina lodu. Jedna z takich fotek, przedstawiająca Kasprowy Wierch pod śniegiem i nad warstwą chmur, doczekała się setek komentarzy i tysięcy polubień.

I choć większość z nas uwielbia góry zimą, musimy pamiętać, że o tej porze roku jest tutaj szczególnie niebezpiecznie. Pogoda kaprysi, a warunki na szlakach wymagają odpowiedniego przygotowania. W ostatnich dniach atak zimy się tutaj nasilił, a TOPR wydał ostrzeżenia dla turystów przed lawinami.

Atak zimy w polskich górach. Spadło nawet 45 cm śniegu, obowiązuje 2. stopień zagrożenia lawinowego

1 grudnia na facebookowej stronie Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego pojawił się bardzo ważny wpis ostrzegający turystów przed trudnymi warunkami w górach. Okazuje się bowiem, że zima w Tatrach zagościła na dobre i może pokrzyżować spacerowe plany wielu osób.

Uwaga na warunki w Tatrach! Opad śniegu połączony z silnym wiatrem spowodował wzrost zagrożenia lawinowego. Powyżej 1900 m n.p.m. obowiązuje 2 stopień - czytamy w poście zamieszczonym na Facebooku.

W dalszej części wpisu na stronie internetowej poświęconej lawinom występującym w polskich górach możemy doczytać, że "wyzwolenie lawiny jest na ogół możliwe jedynie przy dużym obciążeniu dodatkowym w nielicznych miejscach na bardzo stromych lub ekstremalnych stokach. Możliwe jest samoistne schodzenie małych i średnich lawin".

Okazuje się, że w ostatnim czasie w Tatrach spadło sporo śniegu. Opad był tak obfity, że miejscami pokrywa śnieżna wynosi nawet 45 cm wysokości. Jak podaje portal TVN Meteo, najgorzej pod tym względem jest na stacji Dolina Pięciu Stawów w zlewni Dunajca.

Do sieci trafiło też wiele fotografii ukazujących, jak przedstawia się ostatnio sytuacja na Podhalu. Na stronie "Aktualna sytuacja w Tatrach" można zobaczyć m.in. skąpaną w śniegu drogę do Morskiego Oka czy pokryty warstwą białego puchu szczyt Grześ.

Wybieracie się w najbliższym czasie w góry?

Źródło: TOPR/TVN Meteo