Zamknij

Ten kraj od początku pandemii był zamknięty dla turystów. W końcu chce otworzyć granice

23.09.2021 11:12
Australia
fot. Shutterstock

Australia chce jeszcze w tym roku, przed Bożym Narodzeniem, otworzyć się na podróżujących – taką informację przekazał tamtejszy minister handlu, turystyki i inwestycji, Dan Tehan. Kraj zamknął swoje granice w marcu 2020 roku, gdy wybuchła pandemia koronawirusa. Ewentualne złagodzenie restrykcji przez władze Australii będzie uzależnione od kilku czynników.

Australia jest jednym z nielicznych krajów na świecie, który od wybuchu pandemii Covid-19 wciąż pozostaje zamknięty na zagranicznych gości. Wiele wskazuje jednak na to, że jeszcze w tym roku kraj ten ponownie otworzy swoje granice – z zachowaniem wszelkich środków ostrożności. 

Australia wpuści turystów po 20 miesiącach od zamknięcia

Dan Tehan w tym tygodniu przedstawił kilka warunków, które muszą zostać spełnione, aby Australia złagodziła restrykcje dla podróżujących. Jednym z najważniejszych wymagań jest przekroczenie wskaźnika 80 proc. zaszczepionych mieszkańców. Zgodnie z danymi z 22 września około 38 proc. Australijczyków przyjęło pełny cykl szczepień przeciwko COVID-19.

– [Otwarcie granic] to kolejny powód, dla którego wszyscy powinni się zaszczepić. Musimy trzymać się naszego krajowego planu, według którego nasze granice powinny zostać otworzone najpóźniej do Bożego Narodzenia – podkreślił minister turystyki w czasie rozmowy z National Press Club of Australia.

Zgodnie z planowanymi zmianami przy wjeździe do Australii podróżujący będą musieli przedstawić zaświadczenie, że są w pełni zaszczepieni. Kraj zamierza także honorować tzw. paszporty szczepionkowe w ramach obustronnego porozumienia z USA, Singapurem i Japonią.

Dan Tehan dodał, że współpracuje także z przemysłem lotniczym. Australijski narodowy przewoźnik, Qantas, poinformował, że od października rozpocznie wznawianie lotów międzynarodowych.

Australia. Jakie przepisy wjazdowe obecnie obowiązują?

Jak podaje polskie MSZ, w związku z pandemią koronawirusa tymczasowym zakazem wjazdu na terytorium Australii zostali objęci wszyscy cudzoziemcy (w tym obywatele Polski).

Ograniczenia te nie dotyczą osób będących jednocześnie obywatelami Australii lub posiadaczami prawa stałego pobytu w Australii, jak również członków ich rodzin. Inne osoby mogą wjechać na terytorium tego państwa jedynie w wyjątkowych, szczególnie uzasadnionych przypadkach, po wcześniejszym uzyskaniu zgody australijskiej straży granicznej.

Warto podkreślić, że podróżujący na terytorium Australii zobowiązani są do odbycia 14-dniowej płatnej kwarantanny w miejscu wyznaczonym przez władze kraju. Co więcej, przy wjeździe konieczne jest okazanie negatywnego wyniku testu na obecność Covid-19, wykonanego 72 godziny przed podróżą. 

Źródło: TVN24, gov.pl, CNN