Zamknij

Australia po 2 latach zamknięcia zaczęła wpuszczać turystów. Jakie obowiązują zasady wjazdu?

21.02.2022 12:37

Australia po niemal dwóch latach od zamknięcia granic zaczęła ponownie wpuszczać do kraju zaszczepionych turystów. Nowe przepisy wjazdowe weszły w życie w poniedziałek, 21 lutego. Otwarcie granic daje szansę na ożywienie krajowego sektora turystycznego, który poniósł znaczące straty podczas pandemii.

Australia - granice
fot. Shutterstock

Australia już w październiku 2021 roku opracowywała plan stopniowego otwierania granic dla zagranicznych przyjezdnych. W grudniu władze tego kraju poluzowały zasady wjazdu dla określonych grup, takich jak potrzebni na rynku imigranci czy zagraniczni studenci. Teraz, po długim okresie zamknięcia z powodu pandemii, australijski rząd zaczął wpuszczać również turystów. Podróżującym z zagranicy postawiano jednak kilka warunków.

Australia otworzyła granice dla zaszczepionych turystów

Jak przekazał Reuters, w poniedziałek na australijskich lotniskach wyląduje ponad 50 samolotów wykonujących loty międzynarodowe, z czego 27 w Sydney.

– To bardzo ekscytujący dzień, czekałam na niego od dawna, odkąd zamknąłem granice na samym początku pandemii – oświadczył premier Australii Scott Morrison podczas konferencji prasowej zorganizowanej w Tasmanii.

Dla setek osób, które przez pandemię zostały rozdzielone ze swoimi bliskimi, ponowne otwarcie granic oznacza możliwość spotkania.

– Nie widziałam jej od tak dawna. To dla mnie ważne, że mogę tu dotrzeć. Jestem bardzo podekscytowana – powiedziała w rozmowie z Reutersem Cindy Moss, Amerykanka, która przyjechała do Australii odwiedzić swoją córkę.

Przypomnijmy, że z powodu koronawirusa w Australii wprowadzono jedne z najbardziej restrykcyjnych obostrzeń na świecie. Od marca 2020 roku granice kraju pozostawały zamknięte dla zagranicznych podróżnych. Restrykcje zaczęto łagodzić pod koniec 2021 r. — w listopadzie otwarto granice m.in. dla migrantów z odpowiednimi kwalifikacjami i zagranicznych studentów.

Obecne zmiany są szczególnie ważne dla zagranicznych turystów i mają dać impuls do podniesienia się z kryzysu linii lotniczych, hoteli i całego sektora turystycznego, który był jednym z najbardziej dotkniętych przez surowe ograniczenia epidemiczne wprowadzone w Australii.

Australia. Jakie obowiązują zasady wjazdu?

Jak czytamy na stronie polskiego MSZ, od 21 lutego 2022 r. granice Australii mogą przekroczyć w pełni zaszczepieni posiadacze wszystkich rodzajów wiz. Jako zaszczepione traktowane są osoby, które przyjęły szczepionkę uznawaną w Australii (2 dawki w odstępie co najmniej 14 dni, 1 dawkę w przypadku szczepionki Johnson & Johnson) co najmniej 7 dni przed przylotem. Szczepienie dawkami różnych szczepionek jest uznawane jako pełne zaszczepienie.

W czasie podróży do Australii konieczne jest też przedstawienie na lotnisku przy wylocie negatywnego wyniku testu PCR, wykonanego do 72 godzin przed wylotem lub negatywnego wyniku testu antygenowego, wykonanego na 24 godziny przed wylotem do kraju. 

Osoby niezaszczepione oraz nie w pełni zaszczepione mogą podlegać obowiązkowi uzyskania zgody na wjazd do Australii i kwarantannie.

Od 18 lutego 2022 r. wszystkie osoby podróżujące do Australii muszą dodatkowo wypełnić online Cyfrową Deklarację Pasażera (Digital Passenger Declaration, DPD), co najmniej 72 godziny przed wylotem (od 7 dni przed). Taka deklaracja zawiera m.in. dane kontaktowe w Australii, status szczepień, historię podróży, potwierdzenie znajomości wymogów dot. testowania i kwarantanny. Za niewypełnienie deklaracji lub podanie nieprawdziwych danych może grozić kara 6660 AUD (ponad 19 tys. zł). 

loader

Źródło: PAP, gov.pl