Zamknij

Australia na początku pandemii zamknęła swoje granice. Po 2 latach przerwy w końcu wpuści turystów

07.02.2022 09:12

Australia podjęła decyzję o złagodzeniu obostrzeń dla podróżujących. Od 21 lutego granice tego kraju zostaną otwarte dla wszystkich zagranicznych turystów, którzy posiadają wizę i są w pełni zaszczepieni — ogłosił w poniedziałek premier Scott Morrison. Z powodu pandemii Covid-19 granice Australii pozostawały zamknięte od marca 2020 roku.

Lotnisko w Sydney, Australia
fot. Shutterstock

Australia już w październiku 2021 roku opracowywała plan stopniowego otwierania granic dla zagranicznych przyjezdnych. W grudniu władze tego kraju poluzowały zasady wjazdu dla określonych grup, takich jak potrzebni na rynku imigranci czy zagraniczni studenci. Teraz, po długim okresie zamknięcia z powodu pandemii, australijski rząd zgodził się wpuszczać również turystów. Podróżującym z zagranicy postawiano jednak kilka warunków.

Australia od 21 lutego otwiera granice dla turystów

Australia jest jednym z nielicznych krajów na świecie, który od wybuchu pandemii w marcu 2020 roku wciąż pozostaje zamknięty na zagranicznych turystów. Okazuje się, że już niedługo – bo od 21 lutego – w końcu otworzy swoje granice.

"Jeżeli jesteś podwójnie zaszczepiony, ponownie zapraszamy do Australii" – powiedział Morisson podczas konferencji prasowej w Canberze.

Złagodzenie zasad przekraczania granicy jest szczególnie ważne dla zagranicznych turystów i ma dać impuls do podniesienia się z kryzysu linii lotniczych, hoteli i całego sektora turystycznego, który był jednym z najbardziej dotkniętych przez surowe ograniczenia epidemiczne wprowadzone w Australii – komentuje agencja Reutera.

Restrykcyjne kontrolowanie granic i ścisłe lockdowny przyczyniły się w początkowej fazie pandemii do znacznie niższej liczby zakażeń w Australii niż w wielu innych państwach – przypomina Reuters. Dodaje, że w ostatnich tygodniach wywołana wariantem Omikron fala infekcji osiągnęła nienotowany wcześniej rozmiar. W jej szczycie wykrywano ok. 150 tys. zakażeń dziennie.

Krzywa infekcji w Australii już opada. W poniedziałek informowano o 23 tys. nowych przypadków – najmniejszej liczbie zakażeń w 2022 r. 

Podczas ostatniej, trwającej od końca listopada 2021 r. fali zdiagnozowano ok. 2,4 mln infekcji. Wcześniej odnotowano 200 tys. zakażeń. Od początku pandemii w Australii na Covid-19 zmarło 4248 osób. 

loader

Źródło: PAP, gov.pl