Zamknij

Australia zmaga się z falą upałów. Rekordowe sześć dni z rzędu z temperaturą przekraczającą 40 stopni

24.01.2022 13:11

Niedziela w Perth, stolicy stanu Australia Zachodnia, była szóstym dniem z rzędu, w którym temperatura przekroczyła 40 stopni Celsjusza. Jak zapowiadają meteorolodzy, oczekiwane ochłodzenie pogody ma nastąpić w poniedziałek.

Peth, Australia Zachodnia
fot. SHUTTERSTOCK

Europa i Ameryka Północna zmagają się z prawdziwym atakiem zimy. W Kanadzie zanotowano rekordowe opady białego puchu - w niektórych miejscach pokrywa śnieżna osiągnęła 47 cm wysokości. Z kolei w Grecji pojawiły się obfite śnieżyce i znacznie spadła temperatura. Doprowadziło to do przerw w dostawie prądu i do paraliżu na drogach. Tymczasem Australia zmaga się z falą upałów. W Perth szósty dzień z rzędu temperatura powietrza przekroczyła 40 stopni Celsjusza.

Fala upałów w Australii. Sześć dni z rzędu temperatura przekraczała 40 stopni

W ostatnią niedzielę w Perth zanotowano trochę ponad 40 stopni Celsjusza. Był to szósty dzień z rzędu z temperaturą przekraczającą 40 kresek na termometrze. Miasto tak wysokie wartości osiągało w ciągu trwającego właśnie na południowej półkuli lata 11 razy, czym pobiło swój kolejny rekord siedmiu dni ustanowiony w sezonie 2015-2016.

Zobacz także: Osuwisko zniszczyło zabytkowy budynek. Do sieci trafiło nagranie

Oczekiwane ochłodzenie pogody ma nastąpić w poniedziałek. Luke Huntington z biura meteorologicznego stanu Australia Zachodnia zwrócił uwagę na to, że ostatnie dni były "wyjątkowo gorące na obszarze całego zachodniego wybrzeża". Dodał, że w poniedziałek w Perth temperatura ma spaść do 33 stopni Celsjusza.

Fale upałów w Perth są zwykle spowodowane przez upały, które tworzą się wzdłuż zachodniego wybrzeża - wyjaśnił Huntington.

Warto w tym miejscu wspomnieć, że 13 stycznia w mieście Onslow na zachodzie kraju odnotowano 50,7 stopni Celsjusza. Podobną wartość zarejestrowano ostatnio w 1962 roku w Australii Południowej. Oznacza to, że czwartek był najgorętszym dniem w tym kraju od 60 lat. 

loader

RadioZET.pl/PAP