Zamknij

Australia znosi testy dla zaszczepionych. Nowe zasady wjazdu od 17 kwietnia

29.03.2022 13:49

Dobra wiadomość dla wszystkich, którzy planują polecieć do Australii - już niebawem zaszczepieni turyści będą mogli odwiedzić ten wyjątkowy kraj bez konieczności wykonywania testu na koronawirusa. Nowe przepisy wejdą w życie 17 kwietnia.

Australia znosi testy dla zaszczepionych. Nowe zasady wjazdu od 17 kwietnia
fot. SHUTTERSTOCK

Z powodu wybuchu pandemii koronawirusa w Australii wprowadzono jedne z najbardziej surowych obostrzeń na świecie. Od marca 2020 roku granice kraju pozostawały zamknięte dla zagranicznych podróżnych. Restrykcje zaczęto łagodzić dopiero pod koniec 2021 roku - w listopadzie tamtejsze władze zezwoliły na wjazd m.in. migrantom z odpowiednimi kwalifikacjami oraz zagranicznym studentom. W lutym natomiast br. Australia po niemal dwóch latach zamknięcia w końcu zaczęła wpuszczać turystów. Teraz z kolei rząd poszedł o krok dalej i zapowiedział poluzowanie kolejnych obostrzeń.

Australia znosi testy dla zaszczepionych. Nowe zasady wjazdu od 17 kwietnia

Jak podaje portal fly4free.pl, nowe przepisy wejdą w życie 17 kwietnia. Zgodnie z nimi, zlikwidowany zostanie obowiązek przedstawiania negatywnego wyniku testu na koronawirusa podczas przekraczania granicy. Zasada ta tyczy się jednak wyłącznie zaszczepionych turystów.

Oznacza to, że podróżni, którzy przyjęli preparat przeciwko COVID-19, przed przyjazdem do kraju będą musieli tylko wypełnić formularz lokalizacyjny oraz zdobyć wizę.

Zobacz także: Czechy zniosły wszystkie restrykcje wjazdowe. Duże zmiany dla podróżujących

Przypomnijmy, że obecnie zaszczepieni turyści zobowiązani są do przedstawienia na lotnisku przy wylocie potwierdzenia negatywnego wyniku testu na koronawirusa. Honorowany jest zarówno test PCR - badanie musi zostać wykonane do 72 godzin przed rozpoczęciem podróży, jak i antygenowy wykonany na 24 godziny przed wyjazdem.

Od 17 kwietnia zlikwidowany zostanie również zakaz wpływania do Australii statków wycieczkowych.

Zmiany wjazdu do Australii nie objęły niezaszczepionych turystów. Nadal podróżni, którzy nie przyjęli preparatu przeciwko COVID-19, przed przekroczeniem granicy muszą przedstawić negatywny wynik testu wykonanego metodą PCR. Z kolei po przylocie zobowiązani są do poddania się kwarantannie. Jej rodzaj (płatna hotelowa lub domowa) i długość różnią się w poszczególnych stanach i terytoriach.

Rozlicz PIT i przekaż 1 procent Fundacji Radia ZET

loader
Pyramiden w Norwegii
11 Zobacz galerię
fot. Shutterstock

RadioZET.pl/gov.pl/fly4free.pl