Zamknij

Tak gorąco nie było tu od 60 lat. W Australii odnotowano rekordowe 50,7 st. Celsjusza

14.01.2022 12:01
 Onslow w stanie Australia Zachodnia
fot. Shutterstock

W Australii odnotowano rekordowo wysoką temperaturę. W miejscowości Onslow na zachodzie kraju termometry pokazały 50,7 stopnia Celsjusza, co jest najwyższym wynikiem od 60 lat.

Kiedy Europa i Ameryka Północna zmagają się z atakami zimy (w Kanadzie i USA termometry pokazują nawet -40 stopni), w Australii notowane są kolejne rekordy ciepła. W niektórych miejscach tego kraju słupki rtęci wskazały niemal 51 stopni Celsjusza. Naukowcy uważają, że tak wysokie temperatury mogą być spowodowane brakiem burz w tym rejonie.

Rekordowe upały w Australii. Temperatura przekracza 50 stopni

Rekordowe 50,7 stopnia Celsjusza zanotowano w czwartek (o godzinie 14.26 czasu lokalnego) w miejscowości Onslow w stanie Australia Zachodnia. W dwóch innych miastach było również powyżej 50 stopni. 

Podobną wartość zarejestrowano ostatnio w 1962 r. w Australii Południowej. To oznacza, że 13 stycznia był najgorętszym dniem w tym kraju od 60 lat. 

Zazwyczaj o tej porze roku temperatura w Onslow sięga ok. 36,5 st. C. Australijskie Biuro Meteorologii uważa, że powodem tak ekstremalnej fali gorąca może być brak burz.

Rekord temperatury padł niecały miesiąc po pożarach, które spustoszyły ponad 6 tys. hektarów buszu w okolicach rzeki Margaret, również w Australii Zachodniej.

Opublikowany niedawno raport Europejskiej Organizacji Eksploatacji Satelitów Meteorologicznych EUMETSAT ujawnił, że ostatnie siedem lat należało do najcieplejszych w historii. Przewiduje się, że fale gorąca będą występowały coraz częściej i będą coraz bardziej uciążliwe, a ich przyczyną jest działalność człowieka.

"Od początku ery przemysłowej średnia temperatura na świecie podniosła się o ok. 1,2 st. C" – przypomina BBC.

Źródło: PAP, BBC