Zamknij

Tragedia na szlaku turystycznym w Australii. Skały runęły na rodzinę, zginęli ojciec i syn

06.04.2022 09:10

Do tragicznego zdarzenia doszło w Parku Narodowym Gór Błękitnych w Australii. Na jeden ze szlaków turystycznych, którym wędrowała pięcioosobowa rodzina, osunęły się skały. W wyniku tego zdarzenia zginął 49-letni ojciec i 9-letni syn. Pozostałe osoby – matka i dwójka dzieci – trafiły do szpitala. 

Park Narodowy Gór Błękitnych
fot. Shutterstock/Zdj. ilustracyjne

Pięcioosobowa rodzina z Wielkiej Brytanii przebywała w Australii na wakacjach. Na początku tygodnia wybrali się na pieszą wyprawę szlakiem turystycznym nad wodospad Wentworth, który znajduje się na terenie Parku Narodowego Gór Błękitnych. Niestety podczas tej wędrówki w okolicy zeszło duże osuwisko. Ogromne skały uderzyły w cztery osoby – rodziców i dwójkę dzieci. Służby ratunkowe zostały wezwane na miejsce około 13.40. 

Australia. Skały runęły na szlak turystyczny, zginęły dwie osoby

W czasie akcji ratunkowej użyto śmigłowca. Jak podaje Reuters, w wyniku tego tragicznego zdarzenia na miejscu zginął 49-letni mężczyzna i 9-letni chłopiec. W katastrofie ucierpiała także matka i dwójka rodzeństwa. 50-letnia kobieta i 14-letni chłopiec przebywają w szpitalu (przeszli operacje) i są w stanie krytycznym. Z kolei 15-letnia dziewczynka przebywa w szpitalu pod obserwacją – przekazała policja ze stanu Nowa Południowa Walia.

Szlak, którym przechodziła rodzina, został zamknięty do odwołania. Według oświadczenia Służby Parków Narodowych i Dzikiej Przyrody Nowej Południowej Walii (NPWS), kilka dni wcześniej droga ta była sprawdzana pod kątem bezpieczeństwa.

– Nie da się przewidzieć i zapobiec wszystkim naturalnym zagrożeniom, takim jak osuwiska, które od czasu do czasu mogą występować w całym stanie – podkreślił rzecznik NPWS.

Góry Błękitne przyciągają 4 miliony turystów rocznie, najwięcej ze wszystkich parków narodowych w Australii.

Osuwiska powstały najprawdopodobniej jako efekt intensywnych opadów, które nawiedzały wschodnią część Australii przez kilka dni. W części kraju pojawiły się powodzie błyskawiczne i lawiny błotne. 

Źródło: Reuters, ndtv.com, TVN Meteo