Zamknij

Kawa i ciastko tylko dla... niezaszczepionych. Kontrowersyjna akcja kawiarni

12.08.2021 15:25
Austria. Kawa i ciastko tylko dla niezaszczepionych. Kontrowersyjna akcja kawiarni
fot. SHUTTERSTOCK

Właścicielka sklepu z żywnością ekologiczną i małej kawiarni w Austrii serwuje ciasto i kawę wyłącznie niezaszczepionym klientom. Ci, którzy przyjęli preparat, nie są przez nią obsługiwani.

Jak podaje PAP za telewizją ORF, kontrowersyjna kawiarnia znajduje się w miejscowości Strobl w Austrii. ORF próbowała przeprowadzić wywiad z jej właścicielką, jednak kobieta nie zgodziła się na rozmowę.

Austria. Kawiarnia obsługuje tylko niezaszczepionych klientów

Z prawnego punktu widzenia wszystko jest w porządku, przyznaje burmistrz Strobl Josef Weikinger. "Można się tylko z tego śmiać (...) i zaapelować do gości, żeby tam nie szli" - mówi Weikinger telewizji ORF.

Politolog Reinhard Heinisch uważa ten przypadek za symptomatyczny dla rosnącej alienacji wielu ludzi od klasycznych systemów w polityce i służbie zdrowia.

"Jest to oczywiście ogromne niebezpieczeństwo, ponieważ społeczeństwo - a w szczególności demokracja - kładzie nacisk na zgodę i legitymizację. A kiedy duża część społeczeństwa nie uznaje już danej instytucji za prawowitą, wówczas ludzie ci odłączają się od społeczeństwa" - ostrzegał Heinisch.

Jest to według ekspertów bardzo groźne - przede wszystkim dlatego, że społeczeństwo rozpada się na obozy, klasy wiekowe i edukacyjne. "Jest to o tyle niebezpieczne, że decyzje polityczne nie mają już wtedy legitymizacji. A jeśli już tego nie mają, to demokracja też już nie działa" - mówi cytowany przez ORF Heinisch.

Z kolei Silvia Traunwieser, profesor filozofii prawa na Uniwersytecie w Salzburgu, uważa, że "pandemia COVID-19 ze wszystkimi jej konsekwencjami dzieli społeczeństwo - ale nie tylko społeczeństwo. Wchodzi ona w znacznie mniejsze obszary - na przykład może prowadzić do konfliktów między pracownikami w firmach. Może nawet wywoływać konflikty w rodzinach lub powodować rozpad przyjaźni" - mówi Traunwieser.

"Społeczność i osoby odpowiedzialne za turystykę w regionie Wolfgangsee dystansują się od kawiarni, w której obsługiwani są tylko niezaszczepieni" - informuje ORF.

RadioZET.pl/PAP(Berenika Lemańczyk)