Zamknij

Austria łagodzi restrykcje. Skorzystają jednak tylko zaszczepieni przeciw COVID-19

07.12.2021 14:46
Austria łagodzi restrykcje. Skorzystają jednak tylko zaszczepieni przeciw COVID-19
fot. SHUTTERSTOCK

Kanclerz Austrii poinformował we wtorek o zniesieniu lockdownu dla osób zaszczepionych przeciw COVID-19. Nowe zasady wejdą w życie już w najbliższą niedzielę 12 grudnia. 

Ogólnokrajowy lockdown w Austrii rozpoczął się w poniedziałek 22 listopada. Zaostrzone restrykcje dotyczyły wszystkich obywateli, zarówno zaszczepionych przeciw COVID-19, jak i tych, którzy nie przyjęli preparatu. Wprowadzone obostrzenia przyniosły oczekiwane rezultaty. Wyraźnie widać, że w ciągu ostatnich kilkunastu dni liczba nowych zakażeń koronawirusem wyhamowała. W połowie listopada odnotowywano około 11-15 tys. infekcji dziennie, a obecnie jest to 4-5 tys. 

W związku z tym we wtorek nowy kanclerz Austrii Karl Nehammer ogłosił zniesienie lockdownu dla osób zaszczepionych przeciw koronawirusowi. Od najbliższej niedzieli restrykcyjne przepisy będą dotyczyć wyłącznie tych, którzy nie przyjęli preparatu.

Austria łagodzi restrykcje. Skorzystają tylko zaszczepieni przeciw COVID-19

Jak wyjaśnił kanclerz, szczegóły zniesienia lockdownu są jeszcze dopracowywane, a konkretne ustalenia zapadną na środowym spotkaniu władz federalnych i krajów związkowych oraz ekspertów.

Zobacz także:  Ryanair zawiesza wszystkie trasy do popularnego kraju. Cięcia w siatce dotkną ponad 200 tys. pasażerów

"Ustalimy tam, na jakich zasadach możemy dokonać bezpiecznego otwarcia. To kwestia ustalenia warunków" – zaznaczył Nehammer. Wspomniał jednak o prawdopodobnym odblokowaniu takich branż, jak handel detaliczny, gastronomia i hotelarstwo – informuje austriacki publiczny nadawca radiowo-telewizyjny ORF.

Zakończenie lockdownu w najbliższą niedzielę potwierdził również minister zdrowia Wolfgang Mueckstein. Szef resortu jest jednak zwolennikiem wprowadzania zróżnicowanych zasad w poszczególnych krajach związkowych, co wynika z dużych różnic w liczbie nowych zakażeń, stopniu zaszczepienia oraz liczbie hospitalizowanych pacjentów z COVID-19 w poszczególnych regionach.

Dlatego, jak zaznaczył Mueckstein, wprowadzane środki bezpieczeństwa będą omawiane i negocjowane indywidualnie z krajami związkowymi.

Zobacz także:  Problemy z paszportami covidowymi. Wstrzymano wydawanie certyfikatów dla zaszczepionych dawką przypominającą

RadioZET.pl/PAP(Marzena Szulc)