Zamknij

Austria łagodzi restrykcje dla podróżujących. Na nowych przepisach skorzysta jedna grupa turystów

20.01.2022 15:08
Wiedeń.
fot. SHUTTERSTOCK

Władze Austrii wprowadzają nowe zasady dla podróżujących. Najważniejsza zmiana to zniesienie wszystkich restrykcji wjazdowych dla osób, które przyjęły trzecią dawkę szczepionki przeciw koronawirusowi. Przepisy wejdą w życie jeszcze w tym miesiącu.

Pandemia koronawirusa nie ustaje, a nowy wariant COVID-19 rozprzestrzenia się po świecie w błyskawicznym tempie. Mimo to część państw decyduje się na złagodzenie restrykcji. Pisaliśmy już m.in. o Wielkiej Brytanii, która zapowiedziała zniesienie obostrzeń wprowadzonych w związku z Omikronem. Ma to nastąpić jeszcze w tym miesiącu, a dokładniej 27 stycznia. Teraz z kolei złagodzenie przepisów wjazdowych ogłosił rząd Austrii.

Austria łagodzi restrykcje dla podróżujących. Co się zmieni?

Nowe przepisy wejdą w życie w poniedziałek, 24 stycznia. Zgodnie z nimi, osoby zaszczepione trzema dawkami będą mogły swobodnie wjeżdżać do Austrii. Zasada to dotyczy wszystkich turystów, niezależnie od kraju, z którego podróżują. 

Z kolei od osób, które są zaszczepione dwoma dawkami (w przypadku preparatów dwudawkowych) lub jedną (w przypadku preparatów jednodawkowych) nadal wymagane będzie okazanie negatywnego wyniku testu PCR przy wjeździe do Austrii. Badaniu w kierunku koronawirusa trzeba poddać się maksymalnie 72 godziny przed podróżą. Ta sama zasada dotyczy również tzw. ozdrowieńców, czyli osób, które przeszły infekcję.

Zobacz także: Kraje w Europie skracają ważność paszportu covidowego. Miejscami będzie uznawany tylko przez 5 miesięcy

To jednak nie koniec zmian. Zgodnie z nowymi przepisami, usunięto grudniowy zapis na temat szczególnych obostrzeń, dotyczących wjazdu do Austrii z krajów, w których pojawiło się pierwotnie najwięcej przypadków zakażeń wariantem Omikron. Przypomnijmy, że na liście znajdowało się 10 państw południowoafrykańskich, a także Dania, Holandia, Norwegia oraz Wielka Brytania. Oznacza to, że również osoby z tych krajów, zaszczepione trzema dawkami przeciw koronawirusowi, będą mogły przekraczać austriacką granicę bez żadnych dodatkowych restrykcji.

Władze Austrii tłumaczą złagodzenie przepisów faktem, że Omikron jest obecnie dominującym wariantem wirusa w Austrii.

Zmiany w przepisach wjazdowych zostały opublikowane w Federalnym Dzienniku Ustaw w środę wieczorem. Nowelizacja wjazdowa, pierwotnie ograniczona do 31 stycznia, zostanie przedłużona o kolejny miesiąc. Pozostałe przepisy pozostają bez zmian.

Zobacz także: Dokąd Polacy planują wyjechać na ferie zimowe? Te zagraniczne kierunki są najpopularniejsze

RadioZET.pl/PAP(Marzena Szulc)/gov.pl