Zamknij

Pełny lockdown w kraju i obowiązek szczepień. Austria drastycznie zaostrza restrykcje

19.11.2021 11:05
Austria - lockdown
fot. AP/Associated Press/East News

Austria wprowadza całkowity lockdown dla wszystkich obywateli, nie tylko tych niezaszczepionych – informują austriackie media. Jednocześnie od przyszłego roku szczepienie przeciw COVID-19 będą obowiązkowe.

Austria coraz gorzej radzi sobie z pandemią. Liczba zakażeń w tym kraju należy do najwyższych w Europie – z siedmiodniową zachorowalnością powyżej 980 przypadków na 100 tys. mieszkańców. Kilka dni temu, 15 listopada, austriackie władze wprowadziły ogólnokrajowy lockdown dla niezaszczepionych. Okazuje się, że takie działania są niewystarczające, aby zatrzymać transmisję koronawirusa. 

Kanclerz Austrii Alexander Schallenberg poinformował, że w całym kraju zostanie ponownie wprowadzony lockdown.

Austria. Lockdown dla wszystkich mieszkańców 

Austriackie media podają, że od poniedziałku 22 listopada na terenie całego kraju będzie obowiązywał pełny lockdown związany z pandemią COVID-19. Zaostrzone restrykcje mają dotyczyć wszystkich obywateli – bez względu na to, czy są zaszczepieni, czy też nie. 

Lockdown początkowo zostanie wprowadzony na 10 dni, ale może zostać przedłużony o kolejne 10.

Jednocześnie zaznaczono, że po zniesieniu lockdownu dla wszystkich, osoby niezaszczepione nadal będą musiały pozostać "w zamknięciu".

To nie koniec zapowiadanych zmian. Od 1 lutego 2022 roku przyjęcie szczepionki będzie w kraju obowiązkowe. Odmowa zaszczepienia się może wiązać się z wysokimi grzywnami. Austria stanie się tym samym pierwszym krajem Unii Europejskiej, który w ramach walki z COVID-19 wprowadza obowiązkowe szczepienia dla swoich mieszkańców. 

Zdaniem władz kraju, wprowadzenie lockdownu nie wystarczy, by spowolnić rozprzestrzenianie się koronawirusa.

– Nie chcemy piątej fali – mówił na konferencji prasowej kanclerz Austrii, Alexander Schallenberg. – Naszym wspólnym celem musi być dotarcie do osób nieszczepionych, a nie zamykanie zaszczepionych – dodał.

Obecnie około 66 proc. obywateli Austrii jest w pełni zaszczepionych, co stanowi jeden z najniższych wskaźników w Europie Zachodniej.

Źródło: rp.pl, Reuters