Zamknij

Awaryjne lądowanie samolotu ze 185 pasażerami. Silnik zapalił się po zderzeniu z ptakiem

23.06.2022 09:03

Boeing 737 linii SpiceJet musiał awaryjnie lądować po tym, jak zderzył się z ptakiem. Uderzenie doprowadziło do tego, że zapalił się silnik maszyny. Na szczęście pojazd ze 185 osobami na pokładzie bezpiecznie osiadł na ziemi w jednym z indyjskich miast.

Samolot ląduje
fot. Shutterstock

Do niebezpiecznej sytuacji doszło w ostatnich dniach w Indiach. Silnik Boeinga 737 należącego do linii lotniczych SpiceJet został uszkodzony przez zderzenie z ptakiem. Maszyna musiała awaryjnie lądować w miejscowości Patna w Indiach. Na pokładzie było 185 osób, które pierwotnie miały lecieć do Delhi. Na szczęście nikomu nic się nie stało.

Awaryjne lądowanie samolotu ze 185 pasażerami. Silnik zapalił się po zderzeniu z ptakiem

Samolot linii SpiceJet, który kilka dni temu leciał do Delhi w Indiach, musiał awaryjnie lądować. W lewy silnik pojazdu uderzył ptak. To też spowodowało pożar silnika. Na pokładzie znajdowało się 185 osób, ale nikomu nic się nie stało.

Do zdarzenia doszło niedługo po tym, jak samolot wystartował. Kiedy oderwał się od ziemi, uderzył w niego ptak. Lewy silnik został zniszczony i się zapalił. Piloci podjęli decyzję o tym, że będą lądować awaryjnie. Silnik został wyłączony i bezpiecznie posadzili oni maszynę na ziemi w miejscowości Patna bez jego udziału.

Lot obsługiwany był przez samolot Boeing 737 linii SpiceJet. Na jego pokładzie znajdowało się 185 osób. Zarówno pasażerowie, jak i personel pokładowy zauważyli iskry wydobywające się z lewego silnika. Piloci zareagowali właściwie, wyłączając lewy silnik - w ten sposób chcieli uniknąć dalszych uszkodzeń i ryzyka. Lecąc na jednym silniku, załodze udało się nabrać odpowiedniej wysokości, aby zawrócić i wykonać bezpieczne lądowanie.

Załoga lotu Patna-Delhi po starcie zarejestrowała uderzenie ptaka w silnik nr 1. Kapitan wyłączył zniszczony silnik i wrócił na lotnisko początkowe. Na miejscu okazało się, ze uszkodzone są trzy łopatki wentylatora - powiedział przedstawiciel SpiceJet.

Posłuchaj podcastu

Incydent udało się nagrać z wnętrza samolotu. Wideo zamieszczono m.in. na Twitterze. Wielu pasażerów zgłaszało, że zaraz po wzbiciu samolotu w powietrze czuli drżenie, a także widzieli, że światła na pokładzie zaczynają migać. 

Na szczęście pojazd bezpiecznie wylądował awaryjnie, a na lotnisku zajęli się nim technicy.

Źródło: Simple Flying

loader