Zamknij

Azory: wyspy wyjątkowe. 8 powodów, dla których je pokochasz

Nina Czochara
18.09.2018 16:51

Archipelag dziewięciu wysp porzuconych na Atlantyku. Najbardziej zielone wyspy świata. Zakątek z fanatycznymi ananasami i jedyną w Europie plantacją herbaty. Azory to miejsce, w którym można odnaleźć swój mały raj.

Azory
fot. Shutterstock

Azory, obmywane wodami Oceanu Atlantyckiego, obejmują dziewięć wulkanicznych wysp São Miguel, Flores, Corvo, Faial, Pico, Graciosa, Terceira, Santa Maria i Sao Jorge. Niezwykle malowniczy krajobraz każdej z nich przypomina o wulkanicznej genezie wysp, które wyłoniły się z wód Atlantyku ok. 20 tysięcy lat temu. Największa z całego archipelagu jest São Miguel, nazywana Wyspą św. Michała lub też „Zieloną Wyspą”. Zresztą całe Azory słyną jako „najbardziej zielone miejsce na świecie”. Archipelag otrzymał nawet nagrodę Platinum Quality Coast Award od organizacji zajmującej się ochroną przyrody, mórz i wybrzeży w Europie. To wyróżnienie nie powinno jednak dziwić, bowiem zaledwie 5 proc. powierzchni jest zurbanizowane, co pozwoliło zachować naturalne piękno tego miejsca. Doceniono jednak nie tylko jego piękno, ale też wysiłek dla rozwoju ekoturystyki, promocję lokalnych produktów czy ochronę zasobów wodnych. Azory, choć wciąż mało znane i doceniane wśród bogactw Portugalii, są miejscem naprawdę wyjątkowym.

1. Lagoa Azul i Verde, czyli „pocztówkowe” jeziora

Chyba najbardziej kojarzonym z Azorami krajobrazem, widniejącym na wielu pocztówkach i folderach, jest Caldeira das Sete Cidades, nazywana Kalderą Siedmiu Miast. To tak naprawdę dwa jeziora powstałe w powulkanicznych kraterach na wyspie São Miguel. Lagoa Azul i Lagoa Verde w słoneczny dzień przyjmują przepiękne kolory – niebieski i szmaragdowozielony (na co wskazują ich nazwy).

Azory - Lagoa Azul i Verde
fot. Shutterstock

Jak podaje legenda, jeziora powstały z łez dwojga nieszczęśliwych kochanków – zielonookiej księżniczki i niebieskookiego pasterza. Najlepszy widok na słynną kalderę z jeziorami roztacza się punktu widokowego Vista Do Rei. Warto jednak pamiętać, że przy niesprzyjającej pogodzie, z powodu nisko osadzonych chmur, widoczność bywa bardzo ograniczona. Najlepiej wybrać się więc tam w słoneczny dzień – wtedy też kolory Lagoa Azul i Lagoa Verde są najbardziej intensywne.

Przeczytaj także: Portugalia na wakacje. 8 powodów, dla których pokochasz ten kraj

2. Herbaciane pola na Azorach

To jeden z naturalnych skarbów Azorów. Ze względu na łagodny klimat i wysoką wilgotność powietrza wyspa São Miguel jest jedynym miejscem w Europie, gdzie znajdziemy plantacje herbaty. Choć w XIX wieku było ich na wyspie kilkanaście, do dziś zachowały się tylko dwie fabryki, wokół których rozciągają się zielone, zachwycające swym pięknem pola herbaciane. Popularna i chętniej odwiedzana przez turystów jest plantacja Cha Gorreana.

Plantacje herbaty Porto Formoso - Azory
fot. Fotolia

Nieco bardziej „odosobniona” jest ta druga, Porto Formosa – idealna dla tych, którzy chcą cieszyć się smakiem herbaty i zielonymi krajobrazami niemal w samotności. Obie azorskie manufaktury zachowały jednak swój kameralny charakter i zdecydowanie warto je odwiedzić.

3. Doskonałe ananasy

Na Azorach ananasy uprawia się już od XIX wieku. Choć owoce są nieco mniejsze od tych znanych nam z polskich sklepów, wyróżniają się niezwykłą soczystością i intensywnością aromatu. Azorskie ananasy rosną na krzaczkach w specjalnie przygotowanych cieplarniach. Najwięcej plantacji tych owoców można odnaleźć w Fajã de Baixo, stolicy São Miguel. Ananasów warto spróbować też bezpośrednio na bazarze, gdzie sprzedawca od razu pokroi je na kawałki. W sklepach dostępny jest też.. ananasowy likier. Idealna pamiątka z wakacji na Azorach.  

4. Obiad… z gejzerów

Jedną z głównych atrakcji największej wyspy Azorów są gejzery w wiosce Furnas. Tak naprawdę cała miejscowość leży w kraterze, a unoszący się w powietrzu zapach siarki, przypomina o tym, że spacerujemy po czynnym wulkanie. To właśnie tutaj, w gorącej od podziemnych źródeł ziemi, przygotowuje się cozido, czyli lokalną potrawę z mięsa i warzyw. Żeliwne naczynie ze składnikami zakopuje się obok gejzerów i po kilku godzinach wyjmuje jako gotowe. Mamy nie tylko okazję zobaczyć, jak garnki z daniem wydobywa się na powierzchnię, ale też spróbować tej potrawy w pobliskiej restauracji. To prawdziwa atrakcja dla poszukiwaczy wyjątkowych doznań kulinarnych.

Gejzery - Azory
fot. Shutterstock

Ci, którzy po posiłku, będą chcieli nieco odpocząć, mogą zanurzyć się w jednym z naturalnych źródełek z gorącą wodą. Bogate w minerały naturalne baseny przynoszą nie tylko relaks, ale pomagają również w wielu schorzeniach.

Zobacz także

5. Flores: wyspa kwiatów

Wyspa Flores to najdalej wysunięta na zachód wyspa Azorów. Określana jest często mianem „najpiękniejszej i najbardziej romantycznej”. Nie bez powodu. Flores dosłownie tonie w kwiatach przez cały rok – stąd też wzięła się nazwa wyspy. Największe wrażenie robią hortensje spływające po łagodnych stokach wyspy. 

Wyspa Flores - Azory
fot. Fotolia

Na miejscu czekają również powulkaniczne jeziora, zjawiskowe wodospady i jaskinie. W 2009 roku Wyspa Kwiatów została wpisana na listę UNESCO. Zdecydowanie słusznie.

6. Café Sport: najlepsza tawerna świata

Położona w środkowej części azorskiego archipelagu jest popularnym miejsce postoju dla jachtów przemierzających Atlantyk. Żeglarze, zanim wyruszą w dalszą podróż, zatrzymują się w miejscowości Horta, w słynnej tawernie Café Sport. Lokal, nazywany przez wielu najlepszym barem świata, działa nieprzerwanie od 1918 roku lat. To tutaj pozostawiano niegdyś korespondencję dla osób, które na archipelag miały dopiero przypłynąć – wiele z tych listów do dzisiaj czeka za barem na adresatów. Bar Café Sport, będący ostatnim przystankiem dla żeglarzy przeprawiających ocean, zwykle wypełniony jest gwarem rozmów i pieśni. Na miejscu można spróbować lokalnej kuchni i poczuć prawdziwie „żeglarski” klimat.

7. Corvo, czyli raj dla miłośników przyrody

To najmniejsza zamieszkana wyspa Azorów (ma zaledwie 17,45 km2 powierzchni), chyba najbardziej dziewicza, nieco zapomniana. Powstała w miejscu wybuchu wulkanu, czego dowodem jest obszerna kaldera o średnicy 2 km i 300 metrach głębokości. Ukształtowanie terenu jest niezwykle zróżnicowane. W północno-zachodniej części zobaczymy powulkaniczny krajobraz ze wspomnianą kalderą na czele.

Corvo - Azory
fot. Shutterstock

Środkowo- oraz południowo-zachodnie tereny to niezwykle bogata, intensywna szata roślina i tereny z zielonymi pastwiskami. Ale to nie wszystko. Corvo jest także prawdziwym rajem dla ornitologów – wyspa słynie z niemal 70 tys. burzyków, czyli oceanicznych ptaków! Przy dobrej pogodzie można cieszyć się naprawdę fantastycznymi widokami.

Zobacz także

8. Pico – najwyższy szczyt Portugalii i… wino

Wyspę Pico, drugą co do wielkości na Azorach, upodobali sobie szczególnie miłośnicy górskich wędrówek i fantastycznych krajobrazów. To właśnie tutaj znajduje się wygasły wulkan Pico, a zarazem najwyższa góra Portugalii sięgająca 2351 m n.p.m.

Pico island
fot. Fotolia

Wyspa ma również tradycje winiarskie – słynie z produkcji cenionego na całym świecie wina Pico. W 2004 roku krajobrazy tutejszych winnic wpisano na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Pico jest też  świetnym miejscem do obserwacji wielorybów. Na miejscu znajduje się nawet Muzeum Wieloryba, skąd organizowane są rejsy połączone z obserwacją tych morskich ssaków – podobno w wodach Atlantyku występuje aż 27 gatunków wielorybów!

Przeczytaj także:

• Lizbona. 8 atrakcji, z których warto skorzystać

• Porto: miasto pełne magii i kolorów

 ___

RadioZET.pl/NC