Zamknij

Azory wygrały walkę z Covid-19? Brak nowych infekcji i chorych w szpitalach

01.03.2021 14:15
Azory
fot. Shutterstock

Regionalne władze Azorów uważają, że jako pierwszy region w Europie skutecznie wykorzeniły pandemię. Przesłanką do takiej tezy jest brak nowych infekcji koronawirusem oraz osób leczących się na Covid-19 w miejscowych szpitalach. 

Azory to archipelag należący do Portugalii i obejmujący dziewięć wulkanicznych wysp otoczonych wodami Oceanu Atlantyckiego. W piątek po raz kolejny nie stwierdzono tam żadnego zgonu wskutek COVID-19 czy też przypadku zakażenia.

Azory wolne od koronawirusa?

– To pierwsza taka sytuacja od października. W ostatnich 24 godzinach do żadnego z trzech szpitali archipelagu nie zgłosił się obywatel zakażony SARS-CoV-2 – ogłosiły w piątek służby medyczne regionalnego rządu Azorów.

Według części komentatorów z uwagi na peryferyjne położenie Azorów i fakt, że są one archipelagiem, łatwiej było w tym regionie walczyć z COVID-19. Dotychczas zmarło tam na tę chorobę 28 osób, a 3730 zostało zakażonych.

Dopiero w styczniu 2021 r., czyli po 10 miesiącach od pojawienia się w kontynentalnej Portugalii epidemii COVID-19, na azorskiej wyspie Corvo potwierdzono pierwszy przypadek infekcji wirusem SARS-CoV-2. Na dwóch innych wyspach Azorów, Flores i Santa Maria, długo broniących się przed COVID-19, pierwsze przypadki zachorowań potwierdzono w lipcu oraz we wrześniu 2020 roku. 

Od kilku dni poprawia się sytuacja epidemiczna w Portugalii, gdzie podczas ostatniej doby potwierdzono niewiele ponad 1 tys. zakażeń, a zmarło 58 osób.

Sytuacja epidemiczna poprawia się także w gminach sąsiedniej Hiszpanii. W środę władze położonego przy granicy z Portugalią 33-tysięcznego miasta Aranda de Duero ogłosiły, że stało się ono pierwszym w kraju, które pokonało epidemię koronawirusa. Przesłanką do takiego twierdzenia ma być pierwszy od początku epidemii dzień w lokalnym szpitalu bez chorego na Covid-19.

Zobacz także

Azory: restrykcje dla podróżujących

Podróżujący na Azory muszą przedstawić negatywny wynik testu na obecność koronawirusa wykonany na własny koszt nie wcześniej niż 72 godz. przed wylotem. Przed wyjazdem należy również wypełnić specjalny formularz online (również 72 godziny przed przylotem).

Osoby podróżujące na Azory z lotnisk zlokalizowanych na terytorium Portugalii mogą wykonać test nieodpłatnie w jednym z punktów wskazanych przez rząd Autonomicznego Regionu Azorów.

Warto przypomnieć, że do 16 marca na terytorium Portugalii kontynentalnej obowiązuje kwarantanna narodowa (lockdown).  Rząd Portugalii planuje przedłużenie obowiązujących obostrzeń na kolejne 15 dni.

Źródło: Radio ZET, PAP, gov.pl