Zamknij

Basen przy Morzu Martwym zmienił kolor. Do sieci trafiły zaskakujące zdjęcia

14.09.2021 14:26

Niewielki zbiornik wodny położony tuż przy basenie Morza Martwego w Jordanii zmienił kolor na krwistoczerwony. Zdumiewa to nie tylko okolicznych mieszkańców, ale i lokalne władze, które obecnie badają przyczynę tego zjawiska.

Basen przy Morzu Martwym zmienił kolor. Do sieci trafiły zaskakujące zdjęcia
fot. SHUTTERSTOCK

W ciągu ostatnich kilkudziesięciu godzin media społecznościowe zalała fala zdjęć przedstawiających niewielki zbiornik wodny o intensywnym krwistoczerwonym kolorze. Szybko okazało się, że na fotografiach widnieje basen znajdujący się tuż obok Morza Martwego w Jordanii.

I chociaż nadal przyczyna tego zjawiska pozostaje niewyjaśniona, to badacze i internauci mają swoje teorie na ten temat.

Morze Martwe zmieniło kolor. Do sieci trafiły zaskakujące zdjęcia

Jednemu użytkownikowi czerwone zabarwienie wody skojarzyło się z historią o dziesięciu biblijnych plagach egipskich, które opisane są w Księdze Wyjścia. Jedną z nich jest przemiana Nilu w ludzką krew, która następnie zabiła ryby i uniemożliwiła Egipcjanom picie wody. Nawiązania religijne podsyca lokalizacja basenu, który zmienił kolor. To właśnie w tym rejonie miały stać dwa legendarne miasta, Sodoma i Gomora, zanim zostały zniszczone przez Jahwe w ramach kary za grzechy ich mieszkańców.

Badacze uważają, że zmiana barwy wody mogła być spowodowana występującymi tam glonami, tlenkiem żelaza, a nawet substancjami dodawanymi przez ludzi. Szczególnie ta ostatni teoria spotkała się z żywą reakcją internautów. Część mieszkańców Jordanii zaczęła oskarżać rząd o ukrywanie źródła zanieczyszczenia. Inni zarzucają władzy, że ze zbiornika wodnego zrobiła wysypisko odpadów chemicznych.

Niektórzy eksperci z kolei twierdzą, że wpływ na to mogła mieć również obecność bakterii, które mogą zmieniać kolor pod wpływem światła słonecznego.

Jak podaje "The Jerusalem Post" w sobotę lokalne władze wysłały specjalne zespoły techniczne, aby pobrały próbki wody i znalazły przyczynę zmiany jej barwy. Pierwsze doniesienia na ten temat powinny pojawić się już za kilka dni.

loader

RadioZET.pl/independent.co.uk/jpost.com/dailymail.co.uk/onet.pl