Zamknij

Belgia: co warto zwiedzić? 8 największych atrakcji

Nina Czochara
04.02.2020 17:13
Belgia - Brugia
fot. Shutterstock

Belgia, niewielki europejski kraj, przyciąga nie tylko doskonałą czekoladą i kuchnią, ale też urokliwymi miasteczkami, naturalnymi krajobrazami i architekturą. Antwerpia, Brugia, Gandawa, Bruksela czy trasa rowerowa biegnąca pośrodku jeziora – to początek atrakcji, jakie oferuje Belgia.

Wybierasz się do Belgii i zastanawiasz się, co warto zwiedzić? Oto 8 największych atrakcji tego kraju.

Brugia: „Wenecja Północy”

To niewielkie średniowieczne miasteczko, położone w północno-zachodniej części kraju, powinno być obowiązkowym punktem na mapie atrakcji Belgii. Przepięknie prezentuje się starówka wpisana na listę UNESCO. Historyczna część Brugii wypełniona jest średniowiecznymi budynkami i poprzecinana klimatycznymi uliczkami i kanałami (przez co często nazywana jest czasem „Wenecją Północy”).

Brugia - Belgia
fot. Shutterstock

Charakterystyczne dla krajobrazu Brugii są tzw. Belfry, czyli wieże miejskie. Warto wspiąć się na wieżę Belfort – znajduje się tam punkt obserwacyjny, skąd można podziwiać panoramę miasta. Wielbiciele zwiedzania mogą zobaczyć też  bazylikę Świętej Krwi, kościół Najświętszej Maryi Panny z rzeźbą Michała Anioła czy katedrę św. Salvatora. Brugia, podobnie jak cała Belgii, to prawdziwe królestwo czekolady. Obowiązkowo trzeba zajrzeć do jednego ze sklepików z czekoladowymi wyrobami.

Antwerpia: miasto sztuki i diamentów

To portowe miasteczko jest popularnym celem turystycznym w Belgii. Bez wątpienia sprzyja temu fakt, że Antwerpia jest świetnie skomunikowana z resztą kraju. Co warto zwiedzić w tym mieście? Muzeum Rubensa (dawny dom artysty), renesansowy ratusz czy Katedrę Najświętszej Marii Panny – jeden z najwyższych obiektów sakralnych na świecie. Wśród atrakcji Antwerpii można wymienić też… pełen przepychu XIX-wieczny dworzec kolejowy – jego architektura i zdobienia robią wrażenie.

Antwerpia - Belgia
fot. Shutterstock

Antwerpia słynie też z diamentów. W mieście działa szereg niezależnych projektantów biżuterii. Wieczorem  można wybrać się spacer w okolicach portu.

Zobacz także

Bruksela: w stolicy Belgii

Bruksela kojarzona jest głównie z nowoczesną europejską stolicą oraz siedzibą instytucji Unii Europejskiej. Ale miasto to oferuje znacznie więcej. Obowiązkowo trzeba odwiedzić Wielki Plac (Grand Place), czyli historyczny europejski rynek z wielopiętrowymi kamienicami, gotyckim ratuszem (Hotel de Ville) i neogotyckim Domem Króla. To miejsce stale tętniące życiem – szczególnie za sprawą turystów, których tu nie brakuje. Swoistym symbolem miasta jest Manneken Pis, czyli figurka siusiającego chłopca z 1619 roku.

Bruksela - Belgia
fot. Shutterstock

Warto zobaczyć też XIX-wieczny pasaż św. Huberta z licznymi sklepami, galeriami i restauracjami. Wielbiciele zakupów powinni wybrać się na plac du Jeu de Balle, gdzie codziennie działa najsłynniejszy w kraju pchli targ. Brukselę warto zwiedzać na rowerze. W stolicy dostępnych jest ponad 180 stacji Villo i niemal 2,5 tys. rowerów.

Zobacz także

Gandawa (Gent): średniowieczny klimat

Gandawa, najczęściej odwiedzane przez turystów miasto Belgii, stale tętni życiem. Odwiedzających przyciągają niezwykła atmosfera, spacery nad kanałami wodnymi, piękna architektura oraz wiele atrakcji. Przepiękne budynki gotyckie czy klasycystyczne świadczą o tym, że czasy świetności miasta nie przeminęły wraz ze średniowieczem. 

Belgia - Gent
fot. Shutterstock

Zwiedzanie miasta można rozpocząć od wspięcia się na wieżę widokową (belfort), gdzie czeka panorama Gandawy. Największą atrakcją jest średniowieczny zamek Gravensteen – powstał w wieku XII i został przebudowany cztery wieki później. Twierdza, wznosząca się w niemal samym historycznym centrum, jest jedną z głównych atrakcji miasta. Połowa murów znajduje się od strony wody i jest dobrze widoczna podczas rejsu wodnego dookoła Gandawy.

Belgia: trasa rowerowa na jeziorze i w koronach drzew

Ścieżka "Cycling Through Water", jak nazwano tę niesamowitą atrakcję, powstała pośrodku jeziora w belgijskim parku Bokrijk. Trasa została wybrana przez dziennikarzy magazynu „Time" jako jedno ze stu najbardziej niezwykłych atrakcji na świecie. Miejsce to cieszy się ogromną popularnością wśród turystów - w ciągu jednego roku ze ścieżki skorzystało ponad pół miliona rowerzystów. 

Wielbiciele rowerowych wypraw mogą też skorzystać ze ścieżki w koronach drzew. Powstała ona w lesie Bosland, w belgijskiej prowincji Limburgia. Trasa, a właściwie kładka, ma łącznie 700 metrów długości i wznosi się stopniowo na wysokość 10 metrów. "Podniebna" ścieżka rowerowa została ustawiona na szeregu kolumn, które - zarówno formą, jak i fakturą - przypominają jodłowe pnie, dzięki czemu cała konstrukcja płynnie wtapia się w otoczenie. 

Zobacz także

Dinant: miasto przyklejone do klifów

To urokliwe miasteczko znajduje się w prowincji Namur, przy granicy z Francją. Charakterystycznym elementem w krajobrazie tego miejsca są strzeliste klify, do których niejako „przyklejone” jest Dinant. Ogromne wrażenie robi Rocher Bayard – prawie 40-metrowa, pionowa skała rozdzielona na dwie części wąską szczeliną, przez którą… biegnie droga. 

Dinant - Belgia
fot. Shutterstock

Architektoniczną wizytówką miasta Dinant jest Kolegiata Najświętszej Marii Panny, przebudowana w stylu gotyckim po tym, jak w XIII wieku spadające z pobliskich klifów kamienie częściowo zniszczyły poprzedni romański kościół. Ponad świątynią wznosi się pionowa skała z XI-wieczną cytadelą, która powstała jako punkt obserwacyjny na dolinę.

Blankenberge: wypoczynek na plaży w Belgii

Belgia to nie tylko średniowieczne miasteczka i ważne instytucje państwowe, ale również… plaża i morze. Blankenberge jest chętnie odwiedzanym kurortem nadmorskim – szczególnie w czasie jednodniowych wycieczek (ma dobre połączenie kolejowe z centrum Belgii). Położone w zachodniej części kraju miasto może pochwalić się ponad 3-kilometrową plażą i 350-metrowym molo.

Tuż przy plaży znajduje się charakterystyczne kasyno. Powstało ono w miejscu dawnej twierdzy Napoleona. Po zachodniej stronie powstała nowoczesna przystań, w której może cumować nawet 750 jachtów.

Zobacz także

Ardeny: wyprawa w góry Belgii

To rozległe pasmo górskie rozciągające się na obszarze trzech krajów – Belgii, Francji i Luksemburga.  Dla zapalonych turystów region ten oferuje wiele kilometrów oznakowanych szlaków idealnych na piesze wycieczki, jazdę na rowerze czy kolarstwo górskie. Pasmo poprzecinane jest licznymi wąwozami i jaskiniami, z których każdą można zwiedzić w inny sposób.

Belgia - rzeka Semois
fot. Shutterstock

Do Grottes de Han można wjechać starym tramwajem, do de Lorette zejść ponad setką stromych schodków, a przez du Remouchamps podróżuje się łodziami. Najbardziej atrakcyjna turystycznie jest część gór wokół rzeki Semois.

Zobacz także

___

RadioZET.pl/NC