Zamknij

Belgia luzuje obostrzenia. Znosi zakaz podróżowania za granicę na wakacje

20.04.2021 08:20
Belgia
fot. Thierry Monasse/Reporter/East News

W Belgii od 19 kwietnia oficjalnie zniesiono zakaz podróżowania za granicę na wakacje. Dotychczas możliwe były tylko wyjazdy służbowe oraz w wyjątkowych wypadkach. Pomimo zniesienia zakazu obowiązywać będzie kwarantanna po powrocie z "czerwonych stref".

Belgia była pierwszym krajem w Unii Europejskiej, który wdrożył od 25 stycznia zakaz zagranicznych wyjazdów turystycznych dla swoich obywateli. Miało to związek z rosnącą liczbą nowych zakażeń w tym kraju. "Kiedy ludzie podróżują, wirus podróżuje z nimi" - tłumaczył wówczas swoją decyzję premier Belgii, Alexander De Croo. 

Od początku tego tygodnia belgijski rząd podjął decyzję o luzowaniu obostrzeń dla podróżujących. Mieszkańcy wciąż muszą jednak liczyć się z ograniczeniami. 

Belgia. Koniec z zakazem podróży turystycznych za granicę

Od poniedziałku, 19 kwietnia, Belgia zniosła zakaz podróży za granicę na wakacje. Jak informuje telewizja VRT, jeśli dana osoba przebywała za granicą przez ponad 48 godzin, będzie musiała wypełnić formularz lokalizacyjny. Jednak osoby wracające z krajów "czerwonej strefy" będą musiały przejść kwarantannę i zostaną poddane testom pierwszego i siódmego dnia po powrocie.

Od stycznia do marca 75 proc. osób wracających z czerwonych stref zrobiło pierwszy test. Tylko 30 proc. zrobiło drugi test. Władze zapowiadają, że będą kontaktować się z ludźmi, jeśli po powrocie nie będą robić testów na obecność Covid-19.

Naruszenie zasad kwarantanny grozi grzywną w wysokości 250 euro.

Władze Belgii zapowiedziały jednocześnie, że tydzień później (od 26 kwietnia) sklepy, które nie oferują artykułów pierwszej potrzeby będą mogły być znów normalnie otwarte dla klientów, bez konieczności wcześniejszego umawiania się.

Do pracy będą mogły też wrócić osoby wykonujące niemedyczne zawody wymagające bliskiego kontaktu – fryzjerzy, kosmetyczki i tatuażyści. Liczba osób w grupie, z którą można spotykać na zewnątrz, wzrośnie z 4 do 10. Kolejne ułatwienia De Croo uzależnił od postępów w kampanii szczepień.

Źródło: PAP, gov.pl