Zamknij

Berlin – co warto zobaczyć? Oto 11 najciekawszych miejsc i atrakcji

02.07.2021
Aktualizacja: 02.07.2021 15:32
Berlin
fot. Shutterstock

Berlin, przez wiele lat podzielony murem, jest obecnie jedną z najciekawszych metropolii Europy. To stolica pełna paradoksów, zaskakująca, nowoczesna, znana z otwartości i tolerancji. To również miasto pełne zabytków, historycznych miejsc oraz tętniących życiem placów. Zwiedzamy najciekawsze atrakcje Berlina. 

Berlin to stolica i największe miasto Niemiec. Jest na tyle blisko Polski, że bez problemu można pojechać tam nawet na weekend i spróbować odkryć choćby część najpopularniejszych atrakcji.

Planujesz zwiedzanie Berlina? Oto 11 miejsc, które warto uwzględnić na turystycznej mapie tego miasta. 

Brama Brandenburska

To jeden z najbardziej charakterystycznych obiektów w Berlinie oraz symbol zjednoczenia Niemiec. Brama Brandenburska – wsparta na sześciu kolumnach oraz wysoka na 26 metrów – została zaprojektowana pod koniec XVIII wieku przez Carla Gottharda Langhansa. 

Brama Brandenburska
fot. Pixabay

Najważniejszym elementem Bramy jest umieszczona w centralnym punkcie miedziana rzeźba przedstawiająca uskrzydloną boginię Nike, która kieruje kwadrygę do miasta. Na początku XX wieku rzeźba znalazła się w rękach Francuzów, jednak po interwencji ówczesnego marszałka wróciła do Berlina. Dla upamiętnienia wydarzeń z przeszłości plac przed Bramą Brandenburską nazwano Pariser Platz. 

Reichstag: majestatyczny parlament w Berlinie

Siedziba niemieckiego parlamentu jest tak naprawdę dumą narodową kraju. Połączenie neorenesansowych fundamentów z charakterystyczną szklaną kopułą uczyniło z tego obiektu wizytówkę Berlina i jedno z najchętniej odwiedzanych miejsc w stolicy.

Reichstag - parlament Berlina
fot. Pixabay

Gmach dostojnego XIX-wiecznego Reichstagu zachwyca nie tylko z zewnątrz, ale też wewnątrz, co jest zasługą brytyjskiego architekta, sir Normana Fostera. Popularnym punktem jest oczywiście szklana kopula, do której można dotrzeć najpierw widną, a następnie pokonując spiralną kładkę na samą górę. Z platformy widokowej roztaczają się niezwykłe widoki na miasto. 

Holocaust Mahnmal: pomnik Żydów

To 2711 kamiennych nagrobków ustawionych na powierzchni 19 tys. m2 i tworzących przedziwny labirynt. Miejsce to jest upamiętnieniem zagłady Żydów w czasie II wojny światowej. 

Pomnik Pomordowanych Żydów Europy
fot. Shutterstock

Pomnik Pomordowanych Żydów Europy, według projektu Petera Eisenmana, powstał w latach 2003-2005 w centrum Berlina. W pierwszym roku pomnik odwiedziło 3,5 mln osób. 

Berliner Dom, czyli Katedra Berlińska

Wśród największych atrakcji Berlina warto wymienić też Berliner Dom. To największa świątynia w niemieckiej stolicy i prawdziwa perełka architektoniczna. Wzniesiona na przełomie XIX i XX wieku katedra ewangelicka miała symbolizować potęgę panującej wówczas dynastii Hohenzollernów. Najbardziej charakterystycznym elementem tej budowli jest 85-metrowa kopuła, która w połączeniu z wyraźnymi architektonicznymi inspiracjami włoskim renesansem, przywodzi na myśl rzymską Bazylikę św. Piotra.

Berliner Dom
fot. Shutterstock

We wnętrzach katedry uwagę zwraca wykonana z białego marmuru ołtarz, organy z ponad 7000 piszczałek oraz krypta z 94 sarkofagami członków dynastii. 

Zamek Charlottenburg: „berliński Wersal”

To bez wątpienia jedna z największych i najpiękniejszych rezydencji dynastii Hohenzollernów i główna atrakcja Berlina. Ten niezwykły kompleks pałacowy – nazywany czasem „berlińskim Wersalem” – zachwyca pełnymi przepychu, barkowymi salami, ogrodami w stylu angielskim i francuskim oraz słynną już Porcelanową Komnatą. 

Charlottenburg w Berlinie
fot. Shutterstock

Budowę zamku rozpoczęto pod koniec XVII wieku na zlecenie króla Prusa Fryderyka I Wielkiego z myślą o jego żonie. Po śmierci królowej na początku XVIII wieku rezydencję nazwano jej imieniem – do dziś zachowała się nazwa pałacu - Charlottenburg.

Museumsinsel: Wyspa Muzeów

Berlin określany jest czasem stolicą muzeów. Nie bez powodu. To właśnie tutaj znajduje się jeden z największych i najbardziej znanych kompleksów muzealnych na świecie. Museumsinsel wznosi się w samym sercu stolicy Niemiec i od 1999 roku widnieje na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. 

Museumsinsel - Berlin
fot. Shutterstock

W skał tego niezwykłego kompleksu wchodzą m.in. Muzeum Pergamońskie, Muzeum im. Bodego, Stare i Nowe Muzeum oraz Stara Galeria Narodowa. Na zwiedzanie bogatych zbiorów można poświęcić nawet cały dzień. 

Alexanderplatz i wieża telewizyjna

Plac Aleksandra jest swoistym centrum wschodniej części Berlina. To właśnie tutaj znajduje się najwyższa budowla Niemiec – wieża telewizyjna – która łącznie z iglicą ma wysokość 365 metrów. Taras widokowy, do którego każdego roku wjeżdża ponad milion turystów, znajduje się na wysokości 200 metrów. Z samej góry roztacza się imponująca panorama niemieckiej stolicy. 

Wieża telewizyjna - Berlin
fot. Shutterstock

East Side Gallery w Berlinie

To największa na świecie galeria-pomnik pod gołym niebem. East Side Gallery zostało stworzone na niezburzonym fragmencie muru berlińskiego o długości 1,3 km, niedaleko Dworca Wschodniego w Berlinie. Galeria składa się z ponad 100 graffiti wykonanych przez artystów z całego świata. 

East Side Gallery
fot. Flickr

Fragment muru został ozdobiony w 1990 roku i do tej pory cieszy się sporą popularnością wśród turystów. Najbardziej znanym dziełem East Side Gallery jest Bruderkuss, czyli pocałunek Breżniewa i Honeckera autorstwa Dimitrija Wrubla. 

Plac Poczdamski i fragment muru berlińskiego

To największy i najbardziej ruchliwy plac niemieckiej stolicy i ciekawa atrakcja. Odbudowany po wojnie, obecnie stanowi centrum handlowe i kulturalne miasta. Plac Poczdamski zachwyca nowoczesną architekturą na czele z futurystyczną konstrukcją Sony Center. Budynek składa się z kilku wieżowców połączonych spektakularną, podświetlaną kopułą. 

Plac Poczdamski i Sony Center
fot. Shutterstock

Na Placu Poczdamskim pozostawiono fragment liczącego 155 km muru berlińskiego, który do jego obalenia w 1989 roku, był jednym z symboli zimnej wojny. Niezburzona część muru jest jednocześnie wystawą zdjęć na świeżym powietrzu. 

Checkpoint Charlie

Dziś zachowała się jedynie niewielka biała budka, jednak w okresie zimnej wojny było to jedno z najbardziej znanych przejść granicznych między NRD a RFN. Znajdowało się ono w samym sercu Berlina, na skrzyżowaniu ulic Friedrichstrasse z Zimmerstrasse. 

Checkpoint Charlie
fot. Pixabay

W 1991 roku armia Stanów Zjednoczonych oficjalnie opuściła "Checkpoint Charlie". Od tego czasu stał się on symbolem zimnej wojny i popularną atrakcją turystyczną. W pobliżu symbolicznego punktu kontroli granicznej znajduje się dzisiaj Muzeum Muru Berlińskiego dokumentujące historię podziału Niemiec. 

Tiergarten: zielone płuca Berlina

Tiergarten jest niezwykłym, zielonym terenem w samym centrum Berlina. Zajmuje obszar 200 ha i jest największym wewnętrznym parkiem miejskim Niemiec i ulubionym miejscem wypoczynku wśród mieszkańców i turystów. Pośrodku parku wznosi się imponująca kolumna Zwycięstwa z tarasem widokowym.

Tiergarten - Berlin
fot. Shutterstock

Początkowo, w wieku XVII za czasów Fryderyka Wilhelma I, park był miejscem, na terenie którego organizowano liczne polowania na zwierzęta – stąd też wzięła się nazwa Tiergarten.

Źródło: „Berlin”. Travelbook. Wydanie 2, Wydawnictwo Bezdroża 2018