Zamknij

Turyści kradną drogowskazy górskie. "To głupia moda"

16.11.2021 14:27
Beskidy. Turyści kradną drogowskazy górskie. "To głupia moda"
fot. MAREK LASYK/REPORTER/EASTNEWS

Jakiś czas temu informowano o znikających drogowskazach górskich z beskidzkich szlaków. Teraz okazuje się, że tabliczki kradną turyści, którzy następnie... dekorują nimi swoje mieszkania.

Kilka tygodni temu czytelnicy radioandrychow.pl przesłali portalowi kilka zdjęć, na których widać przewrócone drogowskazy turystyczne. I choć autorzy fotografii winą za to obarczali niesprzyjające warunki pogodowe, to prawda okazała się zupełnie inna.

Prezes koła PTTK "Chałupa" Wiesław Ogórek przekazał serwisowi, że za zniszczonymi tabliczkami stoją wandale. Powalone drogowskazy można było spotkać m.in. w paśmie Leskowca i Łamanej Skały. Co więcej, część tabliczek została skradziona.

Beskidy. Turyści kradną drogowskazy turystyczne. "To głupia moda"

Jak podaje portal wadowiceonline.pl, jest to spory problem, ponieważ akty wandalizmu ciągle się powtarzają. Działacze Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego z Oddziału Ziemia Wadowickia oraz andrychowskiego koła "Chałupa" naprawili znaki, jednak nie dysponują oni dużym budżetem, a tego typu sytuacje dodatkowo go nadwyrężają. 

Zobacz także: Czy stoki narciarskie w Polsce będą czynne? Padła ważna deklaracja

Dziennikarze portalu radioandrychow.pl postanowili ustalić, dlaczego dochodzi do aktów wandalizmu i co się dzieje ze znikającymi drogowskazami górskimi. Okazuje się, że część turystów traktuje je jako pewnego rodzaju trofeum. Po powrocie do domu wieszają taki znak na ścianie, aby "potwierdzić zdobycie szczytu albo pobyt w ciekawym miejscu".

Miejmy nadzieję, że tego typu sytuacje nie będą się już więcej powtarzać.

RadioZET.pl/radioandrychow.pl/wadowiceonline.pl