Zamknij

Bezpłatne bilety na podróże po Europie. Wraca popularny program

05.10.2022 12:12

Już wkrótce ruszy kolejna edycja unijnego programu DiscoverEU. W ramach tej akcji 18-latkowie mogą za darmo podróżować przez miesiąc po niemal całej Europie. W poprzedniej edycji rozdano 60 tys. biletów kolejowych.

Podróże pociągiem
fot. Marek BAZAK/East News

Program "DiscoverUE" skierowany jest do osób młodych. Jego celem jest zachęcenie młodzieży do podróżowania po Starym Kontynencie i poznawania krajów Unii Europejskiej. Szczęśliwcy, którym uda się zdobyć darmowy bilet, będą mogli odkryć różnorodność Europy oraz jej bogactwo kulturowe i historię. Kolejna edycja tej akcji rozpocznie się 11 października 2022 r. 

Darmowe bilety na podróże pociągami po Europie

Dzięki "DiscoverEU" młodzi Europejczycy przez 30 dni mogą za darmo podróżować pociągami po całym kontynencie. Wyjątkiem są niektóre, wybrane fragmenty tras, które można pokonać za pomocą innych środków transportu.

Kto może dołączyć do tego programu? Do udziału w konkursie kwalifikują się osoby, które urodziły się w okresie od 1 stycznia 2004 r. (włącznie) do 31 grudnia 2004 r. (włącznie)

Co ważne, program obejmuje 18-latków legalnie zamieszkujących w jednym z krajów Unii Europejskiej lub w jednym z państw trzecich stowarzyszonych z programem Erasmus+, czyli na Islandii, w Liechtensteinie, Macedonii Północnej, Norwegii, Serbii i Turcji.

Co należy zrobić, żeby zdobyć taki darmowy bilet? Wystarczy wypełnić internetowy formularz zgłoszeniowy na stronie DiscoverEU, podać w nim m.in. numer dowodu tożsamości, paszportu lub karty pobytowej oraz odpowiedzieć na kilka pytań w formie quizu. Później trzeba czekać na losowanie i liczyć na pozytywne rozpatrzenie naszego wniosku. 

Wszystkie przewidziane w losowaniu bilety kolejowe są podzielone na mniejsze, proporcjonalne do wielkości kraju pule. Dzięki temu niezależnie, z jakiego państwa UE są wysłane zgłoszenia, szanse powinny być równe. 

Kandydaci, którzy zostaną wybrani, będą mogli podróżować za darmo pociągiem przez okres – od 1 do 30 dni. Ważne, żeby zaplanować swoją podróż między 1 marca 2023 r. a 29 lutego 2024 r

Co więcej, w wyprawę pociągiem po Europie wcale nie trzeba wybierać się samotnie. Akcja umożliwia także wyjazd grupowy. Do swojej grupy można dodać maksymalnie cztery osoby pod warunkiem, że także spełniają wszystkie warunki udziału w konkursie.

Wszyscy chętni do wzięcia udziału w tej akcji muszą wysyłać zgłoszenie przez stronę DiscoverEU. Będzie to możliwe przez 2 tygodnie – od 11 do 25 października.

Pierwsza odsłona tego unijnego programu wystartowała w czerwcu 2018 roku. W ramach akcji każdemu państwu członkowskiemu przydziela się określoną liczbę biletów, w zależności od liczby ludności w stosunku do całkowitej liczby ludności Unii Europejskiej. Do tej pory z darmowych biletów kolejowych skorzystało już 165 tysięcy młodych osób.

Źródło: DiscoverEU, Fly4free

loader