Zamknij

Białystok ma nową atrakcję turystyczną. W mieście można spotkać figurki misiów

30.12.2021 14:00
Białystok ma nową atrakcję turystyczną. W mieście można spotkać figurki misiów
fot. Albin Marciniak/East News

W różnych punktach Białegostoku można spotkać niewielkie figurki misiów, które powstały w ramach projektu "WidziMisie". Mają stać się one nową atrakcją turystyczną miasta i prowadzić po ważnych miejscach historycznych i kulturowych. 

Projekt "Białystok WidziMisie" został wybrany w budżecie obywatelskim miasta na 2018 rok. Zagłosowało na niego ponad 630 mieszkańców.

Białystok ma nową atrakcję turystyczną. W mieście stanęły figurki misiów

Jak poinformował w środę Urząd Miasta Białegostoku, do czwartku (30 grudnia) w różnych punktach ma być zamontowanych osiem figurek niedźwiadków. Misie będzie można spotkać zarówno w charakterystycznych miejscach, jak i tych mniej znanych, ale nieprzypadkowych - wybranych ze względu na kontekst historyczny lub kulturowy. Rzeźby wytyczają nowy szlak turystyczny zwany jako "Białystok WidziMisie".

Zobacz także:  Wizz Air zawiesił niemal 90 tras w Europie. Duże cięcia w siatce lotów z Polski

Figurki niedźwiadków będzie można spotkać w następujących lokalizacjach: Aleja Bluesa (Miś Bluesman), ul. L. Zamenhofa (Miś Ursido), ul. A. Mickiewicza (Miś Hetman), ul. H. Sienkiewicza (miś Aktor), Plac Niezależnego Zrzeszenia Studentów (Miś Student), ul. Spółdzielcza (Miś pchający kulę), Bulwar Tadeusza Kielanowskiego (Miś Hetmanowa), ul. A. Mickiewicza (Miś Hetman) oraz Skwer Świętego Konstantyna Wielkiego (Miś święty Mikołaj).

Jak podaje miasto, figurki są niewielkich rozmiarów; ich wysokość wynosi 40-50 cm. Każda z rzeźb posiada cechy i atrybuty nawiązujące do lokalizacji, w których się znajdują.

Chcemy w ten sposób uatrakcyjnić przestrzeń naszego miasta i sprawić, aby zarówno mieszkańcy, jak i turyści z przyjemnością spacerowali po ulicach Białegostoku - powiedział cytowany w komunikacie zastępca prezydenta Rafał Rudnicki.

W jego ocenie nowy szlak turystyczny nie tylko podniesie atrakcyjność turystyczną Białegostoku, ale ma też wymiar humorystyczny. "Pomysł nawiązuje do stereotypowego myślenia, że po naszym mieście chodzą niedźwiedzie. Dzięki figurkom WidziMisiów puszczamy oko do wszystkich żartownisiów" - powiedział Rudnicki.

Jak podało miasto, koszt realizacji projektu wyniósł 82 tys. zł.

RadioZET.pl/PAP(Sylwia Wieczeryńska)/bialystok.pl