Zamknij

Bieszczady – najpiękniejsze szlaki turystyczne. 6 tras dla początkujących i nie tylko

27.05.2021 11:00

Bieszczady przez wiele osób uznawane są za jedne z najpiękniejszych gór w Polsce. Każda pora roku odkrywa inne oblicze ich urody. Latem i jesienią zadziwiają paletą żywych kolorów pokrywających lasy. Zimą zachwycają magiczną bielą i spokojem. Przed przyjazdem w te niesamowite góry, koniecznie sprawdź najpiękniejsze szlaki turystyczne w Bieszczadach.

Bieszczady – najpiękniejsze szlaki turystyczne. 6 tras dla początkujących i nie tylko [CZASY PRZEJŚĆ]
fot. SHUTTERSTOCK

Całodniowe wycieczki po dolinach lub szczytach, zapierające dech w piersiach widoki i niepowtarzalny klimat – to właśnie po to wyruszamy w Bieszczady. Przedstawiamy najpiękniejsze szalki turystyczne w Bieszczadach dla początkujących, rodzin z dziećmi i nie tylko. W tym artykule znajdziecie również informacje o czasach przejść poszczególnych tras.

1. Połonina Wetlińska – 1255 m n.p.m.

To tak naprawdę najsłynniejsza bieszczadzka połonina i wizytówka tej części polskich gór. W sezonie letnim miejsce to bywa naprawdę zatłoczone. Połoninę Wetlińską warto odwiedzić w czasie jesieni, gdyż na szczycie zachodzi wówczas zjawisko inwersji. Polega ono na zwiększeniu widoczności nawet do 200 km. Dobrym puntem obserwacyjnym jest „Chatka Puchatka”, schronisko znajdujące się na szczycie Połoniny. Przy odrobinie szczęścia można z niej dostrzec Tatry. Najwyższy punkt tego masywu górskiego – Roh – wznosi się na wysokość 1255 m n.p.m.

Połonina Wetlińska
fot. Marek Zajdler/East News

Jak dotrzeć na Połoninę Wetlińską? Na miejsce prowadzi na przykład szlak czerwony będący fragmentem Głównego Szlaku Beskidzkiego, na który wejść można w Brzegach Górnych (wejście zajmuje ok. 1,30 godz.) Najkrótszy jest szlak żółty (ok. 1 godz. w jedną stronę) prowadzący z Przełęczy Wyżnej.

Zobacz także

2. Połonina Caryńska – 1297 m n.p.m.

Trasa na Połoninę Caryńską to kolejny piękny szlak turystyczny w Bieszczadach. Połonina ta (nazywana też Berehowską) jest nieco wyższa od Wetlińskiej i stanowi jej naturalną kontynuację. Rozciąga się na długości 4 kilometrów i ma 4 wierzchołki, wśród których najwyższy jest Kruhly Wierch (1297 metrów). Choć trasa nie jest długa, wymaga dobrej kondycji. Ze szczytu roztacza się wspaniała panorama – szczególnie w kierunku południowo-wschodnim. Pięknie prezentuje się stąd gniazdo Tarnicy, a na południu masyw Wielkiej i Małej Rawki.

Połonina Caryńska
fot. Shutterstock

Przez Połoninę Caryńską prowadzi szlak czerwony (fragment Głównego Szlaku Beskidzkiego) z Brzegów Górnych do Ustrzyk Dolnych (ok. 3,5-4 godziny). Jak punkt startowy można wybrać też wieś Bereżki (ok. 2,30 godz.). Najkrótszą opcją dotarcia do Połoniny Caryńskiej jest podejście szlakiem zielonym od strony Przełęczy Wyżniańskiej (ok. godzina drogi).

3. Tarnica – 1346 m n.p.m.

Tarnica to najwyższy szczyt Bieszczad wznoszący się na wysokość 1346 m n.p.m. Mówi się, że to bieszczadzki odpowiednik Giewontu. Na Tarnicę prowadzą dwa szlaki: czerwony oraz niebieski. Wędrówkę pierwszym z nich (czerwonym) można rozpocząć w Ustrzykach Górnych (wejście potrwa ok. 3 godzin). Wędrówka tą trasą daje też możliwość wejścia na Halicz – trzeci co do wysokości szczyt polskich Bieszczad. 

Tarnica
fot. Pixabay

Najszybciej dotrzemy jednak niebieskim szlakiem z Wołosatego – po 2 godzinach wędrówki trafia się na Przełęcz pod Tarnicą, skąd od szczytu dzieli niecałe 15 minut podejścia żółtym szlakiem górskim. Niesamowite widoki, które roztaczają się z samej góry, warte są każdego wysiłku. Charakterystycznym elementem Tarnicy jest postawiony na jej szczycie krzyż, który upamiętnia wizytę Karola Wojtyły w 1954 roku.

Zobacz także

4. Mała i Wielka Rawka – 1272 i 1307 m n.p.m.

Mała i Wielka Rawka to najwyższe punkty pasma granicznego, co gwarantuje unikalny widok na pozostałe szczyty. Nic więc dziwnego, że ten bieszczadzki szlak turystyczny wybierany jest przez wielu turystów. Wędrując grzbietem masywu, podziwia się niesamowite panoramy obejmujące m.in. Połoninę Wetlińską i Caryńską oraz Tarnicę.

Najszybciej na Rawki można dostać się zielonym szlakiem prowadzącym z Przełęczy Wyżniańskiej. W zależności od tempa to ok. 2,5 godz. marszu. Po drodze warto też zaglądnąć do znajdującej się przy szlaku Bacówki – podejście do schroniska jest łagodne, ale powyżej stoki Małej Rawki są już bardzo strome. Z wysokości 1267 m n.p.m. pięknie prezentuje się Wielka Rawka z urwistymi północnymi stokami, a w oddali gniazdo Tarnicy.

Z Małej Rawki na Wielką Rawkę 1307 m n.p.m. prowadzi okołopółgodzinny szlak żółty. Szczyt podobnie jak szczyt Małej Rawki pokryty jest połoniną. Ze szczytu rozciąga się wspaniała panorama – w dole pod nami leżą maleńkie Ustrzyki Górne, a za nimi rozciąga się masyw Tarnicy.

5. Bukowe Berdo – 1311 m n.p.m.

Trasa na Bukowe Berdo uznawana jest za jeden z najpiękniejszych szlaków w Bieszczadach. Ten niezwykły masyw górski zwieńczony jest trzema szczytami, z których najwyższy osiąga wysokość 1311 m n.p.m. Najszybszym sposobem, by dostać się na połoninę, jest wybór żółtego szlaku z Mucznego. Wejście powinno zająć około godziny – dodatkowe 60 min zajmie wędrówka do najwyższej kulminacji grzbietów (trasa w tę i z powrotem to ok. 4 godzin). Dostępny jest też szlak niebieski z miejscowości Pszczeliny Widełki – ok. 2,5 godz. w jedną stronę. 

Bukowe Berdo
fot. Shutterstock

Ze szczytów rozpościerają się jedne z najpiękniejszych bieszczadzkich widoków, w tym m.in.: widok na obie Rawki, Połoninę Caryńską i Wetlińską czy Krzemień. Z najwyższego wierzchołka rozciąga się też rozległy widok na tereny ukraińskie.

Zobacz także

6. Smerek – 1222 m n.p.m.

Smerek jest tak naprawdę przedłużeniem Połoniny Wetlińskiej – granicę stanowi Przełęcz Orłowicza (1075 m n.p.m.). Przy planowaniu wędrówki można ograniczyć się do odwiedzin samego szczytu bądź też zdecydować się na dłuższą, chociaż jeszcze bardziej niezwykłą wyprawę całym grzbietem.

shutterstock_Smerek
fot.

Na Smerek można się dostać szlakiem czerwonym (część Głównego Szlaku Bieszczadzkiego) z miejscowości Smerek (ok. 2,5 godz. drogi). Krótsza trasa wiedzie z Wetliny – wędrówka żółtym szlakiem zajmuje niecałe 2 godziny. Dlatego jest to doskonały szlak turystyczny m.in. dla początkujących i rodzin z dziećmi. Smerek posiada dwa wierzchołki. Północny, wyższy, nie jest jednak udostępniony dla turystów. Z samej góry rozpościera się przyjemna panorama m.in. na Połoninę Wetlińską.

ZOBACZ TAKŻE:

• Solina, czyli „bieszczadzkie morze”. Ciekawa propozycja na urlop nad wodą

• Sudety: co warto zwiedzić? Oto 8 najciekawszych miejsc

• Jura Krakowsko-Częstochowska na weekend. Odkrywamy największe atrakcje

loader

RadioZET.pl